سخنگوی سازمان غذا و دارو در ایران از صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن «اسپوتنیک وی»، ساخت روسیه، در ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آن طور که کیانوش جهانپور گفته، این مجوز در بیست و چهارمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص (صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک) سازمان غذا و دارو صادر شده است.

وی در عین حال از ادامه بررسی روند بررسی واکسن‌های دیگر از مبداء هند، چین و روسیه خبر داد.

این خبر با واکنش منفی کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده و از جمله یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار، نوشته که «ایرانیان موش آزمایشگاهی کرملین نیستند.»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، که در روزهای اخیر به مسکو سفر کرده بود هم روز سه‌شنبه، هفتم بهمن، از ثبت واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران خبر داده بود.

واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه که تولید مشترک مرکز پژوهشی «گامالیا» و صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه (آر.دی.آی.اف) است، به این دلیل که پیش از تکمیل آزمایش گسترده انسانی به ثبت رسید، هدف انتقادهای گسترده داخلی و خارجی بوده است.

تولیدکنندگان این واکسن اثربخشی آن را بیش از ۹۰ درصد اعلام کرده‌اند، اما منتقدان آن را ابزاری برای گسترش نفوذ ژئوپلتیک روسیه می‌دانند.

مقام‌های حکومت ایران ابتدا اعلام کرده بودند که به دلیل تحریم‌های آمریکا و مشکلات مالی و حمل‌ و نقل، واردات واکسن خارجی کرونا امکان‌پذیر نیست، اما پس از مدتی رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرد که خرید و واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی برای مقابله با کرونا «ممنوع است».

آرژانتین، امارات متحده عربی، گینه، پاکستان و مجارستان از جمله کشورهای خریدار واکسن روسی کرونا هستند.

واکسن اسپوتنیک در حالی در ایران مجوز گرفته که پیش از این کاربران فارسی‌زبان فضای مجازی در کارزاری توئیتری از مقام‌های کشور خواسته بودند برای آنها واکسن معتبر تهیه کنند.