سازمان دارویی اروپا، نهاد مرجع اتحادیه اروپا در زمینه دارو، می‌گوید واکسن کرونای فایزر را اکنون می‌توان پس از بیرون آوردن از انجماد، مدت بیشتری در یخچال نگهداری کرد.

به گفته این نهاد، اکنون واکسن فایزر را می‌توان تا یک ماه را در یخچال نگهداشت در حالیکه این مهلت قبلا پنج روز بود.

انتظار می‌رود طولانی‌تر شدن این مهلت، تأثیر مهمی بر مصرف این واکسن در اتحادیه اروپا داشته باشد.

واکسن فایزر را باید در دمای بسیار پایین نگهداری کرد و این یکی از مهمترین معایب این واکسن است؛ چون شرایط لازم برای حمل و نقل و انبار کردن، استفاده از آن را در برخی از نقاط جهان دشوار می‌کند.

ابتدا این واکسن باید در سرمایی بین منفی ۶۰ تا منفی ۸۰ درجه سانتیگراد نگهداری می‌شد، اما در ماه فوریه در آمریکا، مجوز دو هفته نگهداری آن در سرمای استاندارد فریزرها، منفی ۱۵ تا منفی ۲۵ درجه سانتیگراد، صادر شد.

کانادا دو هفته پیش مجوز تزریق واکسن فایزر به کودکان بین۱۲ تا ۱۵ سال را صادر کرد و اولین کشوری بود که تزریق این واکسن را برای این گروه سنی انجام داد.

پیش‌بینی می‌شود با ادامه تقاضا برای خرید واکسن کرونای فایزر، این شرکت تا پایان سال ۲۰۲۱ حدود ۲۶ میلیارد دلار درآمد کسب کند.

این واکسن کرونا که در دو نوبت تزریق می‌شود در سه ماه اول سال ۲۰۲۱، درآمدزاترین محصول شرکت فایزر بوده است. این درآمد میان فایزر و شرکت آلمانی بیواِن‌تِک به تساوی تقسیم می‌شود.

فایزر و دیگر شرکت داروسازی آمریکایی، مُدرنا، سود کلانی از فروش واکسن‌ کرونا کسب کرده‌اند.

دو شرکت دیگر، یعنی آسترازنکا (بریتانیایی-سوئدی) و جانسون و جانسون، یک شرکت بزرگ آمریکایی دیگر، از ابرشرکت‌های داروسازی دنیا هستند که از تولید واکسن کرونا سود سرشاری برده‌اند.