حسن روحانی می‌گوید که ایران برای خرید واکسن کرونا باید پول را به یک بانک آمریکایی منتقل کند؛ اما چون به گفته او آمریکا “دزد” است، ایران نمی‌خواهد پولش را به یک بانک آمریکایی بفرستد. رئیس سازمان هلال احمر هم گفته مشغول خرید واکسن چینی برای ایران است.

رئیس‌جمهوری ایران در جلسه ستاد مبارزه با کرونا که از تلویزیون پخش شد، خطاب به آمریکا گفت: “هرچا پول ما را پیدا کردید، دزدیدید. شما که در دزدی معروف هستید، ما چطور به دزد اعتماد کنیم؟”

در ایران بسیاری از مردم خواستار خرید واکسن‌های مورد اعتماد هستند که مخصوصا توسط شرکت‌های آمریکایی تولید شده اما مقام‌های ایران در چند هفته گذشته سخنان ضد و نقیضی درباره خرید واکسن مطرح کرده و هنوز به طور علنی نگفته‌اند که چه واکسنی و از کدام شرکت می‌خواهند بخرند.

اما رییس جمعیت هلال احمر گفته که این سازمان از شنبه پیش با هماهنگی رئیس‌جمهور ایران مشغول خرید واکسن چینی شده است.

کریم همتی درباره نگرانی‌ها از موثر بودن واکسن چینی به مجری تلویزیون ایران گفت که سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت بر همه واکسن‌ها نظارت می‌کند.

حسن روحانی هم در جلسه امروز هیات دولت به این موضوع اشاره کرد: “غیر از کوواکس، جای دیگری اگر واکسن مورد اعتمادی باشد و وزارت بهداشت و درمان اعلام کند که این واکسن مورد اعتماد است، ما حتما خریداری می‌کنیم. پول آن را تهیه می‌کنیم و به هر شرایطی که باشد، پول را منتقل می‌کنیم.”

کوواکس، نهاد هماهنگ‌کننده تلاش‌های جهانی برای دسترسی کشورها به واکسن کووید-۱۹، دو هفته پیش به بی‌بی‌سی فارسی گفت اوفک به ایران مجوز لازم را داده است.

شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با هشتگ “واکسن بخرید” دولت ایران را تحت فشار گذاشته‌اند که “به جان انسان‌ها اهمیت بدهد” و تهیه واکسن را اولویت خود بداند.

حسن روحانی از یک سو گفته که موانع خرید واکسن از نظر تحریم رفع شده و از طرفی دیگر گفته که هنوز برای خرید واکسن “مشکل” وجود دارد.

آقای روحانی در جلسه هیات دولت گفت که ایران برای خرید واکسن، که به نظر می‌آید منظور او واکسن آمریکایی است، با کشور سوم که “پول ایران در آنجاست” به توافق رسیده و اوفک یا دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا هم با این موضوع موافقت کرده است.

اما به گفته رئیس‌جمهور ایران، آمریکا اصرار کرده که پول به حساب یک بانک آمریکایی واریز شود که آقای روحانی آن را “غیرقابل اعتماد” خوانده است.

بانک مرکزی ایران پنج شنبه چهارم دی ماه اعلام کرد “موافقت اولیه” برای خرید واکسن کرونا گرفته شده و ۲۰۰ میلیون یورو به این موضوع اختصاص یافته است که قرار است با “انتقال از حساب یک بانک (غیر از منابع بانک مرکزی، در کره)” پرداخت ‌شود. اما ظاهرا طبق گفته‌های حسن روحانی آمریکا با این موضوع موافقت نکرده و خواسته پول واکسن مستقیم به حسابی در بانکی در آمریکا منتقل شود.

محمدبن سلمان ولیعهد عربستان جمعه پنجم دی ماه واکسن کرونای شرکت فایزر را زد
محمدبن سلمان ولیعهد عربستان جمعه پنجم دی ماه واکسن کرونای شرکت فایزر را زد

در حال حاضر دو واکسن ضد کرونای شرکت فایزر بایوان‌تک و مدرنا که هر دو آمریکایی هستند، در بریتانیا، آمریکا، مکزیک و همسایگان ایران در خلیج فارس از جمله کویت، عربستان سعودی و امارات متحده عربی و بسیاری دیگر از کشورها به صورت گسترده در حال استفاده است.

ایران به طور همزمان مشغول آزمایش و تولید واکسن داخلی هم است اما این واکسن هنوز مراحل کامل آزمایش را نگذرانده است. منتقدان و شماری از ایرانیان دولت را متهم کرده‌اند که به جای خرید واکسن معتبر به دنبال استفاده از واکسن‌های تایید نشده و واکسن ایرانی است.

حسن روحانی در این باره گفت: “تمام تبلیغات نادرست و ناروا است. ایران به دنبال ساخت واکسن داخلی است و بر آن تاکید می‌کند اما همزمان هم برای خرید واکسن تلاش کردیم.”

رئیس‌جمهور ایران رسانه‌های “ضد ایرانی” را به “موج‌سواری” متهم کرد و گفت “مردم هم می‌فهمند که اینها دروغ گفته و تحریف کرده‌اند. مدت‌ها اعلام کردند که همه دنیا واکسن می‌زند، چرا ایران واکسن نمی‌زند و نمی‌خرد. بعد گفتند که پول دارد، اوفک اجازه می‌دهد، تحریم‌ها فلان و بهمان است.”

او درباره لوایح گروه ویژه اقدام مالی پول‌شویی یا اف‌ای‌تی‌اف تاکید کرده که دولت اصرار دارد دو لایحه باقی مانده از چهار لایحه مربوط به مقررات پولشویی هم تصویب شود.

هم حسن روحانی هم معاون او اسحاق جهانگیری تاکید کرده‌اند که بعد از ورود واکسن کرونا به ایران باید طبق اولویت به افراد پرخطر و کادر پزشکی تزریق شود. حسن روحانی از وزیر بهداشت خواسته است: “به دقت به مردم گزارش داده شود. چند واکسن وارد شده، به چه افرادی تزریق شده است. چرا که آن وقت یک بازی دیگر آغاز می‌شود که واکسن را وارد کردند، به اینها تزریق کردند، به آنها تزریق نکردند، این واکسن چه شد، از بازار آزاد سر در آورد، و داستان‌ها شروع می‌شود.