واکنش‌ها به نجات چهار گروگان؛ گزارش‌ها از کشته شدن ۲۱۰ فلسطینی در عملیات اسرائیل

11

در پی نجات چهارگروگان اسرائیلی در غزه توسط نیروهای اسرائیلی، بینامین نتانیاهو می‌گوید این کشور «تسلیم تروریسم نخواهد شد» و رئیس‌جمهور آمریکا نیز از بازگشت این گروگان‌ها استقبال کرد.

از سوی دیگر گروه افراطی حماس که در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا و اروپا قرار دارد، می‌گوید در نتیجه حملات اسرائیل پیش و حین عملیات آزاد سازی گروگان‌ها بیش از ۲۱۰ تن کشته شدند.

نخست‌وزیر اسرائیل روز شنبه ۱۹ خرداد تأکید کرد کشورش «خلاقانه و شجاعانه» به عملیات ادامه می‌دهد تا گروگان‌های در بند حماس را بازگرداند و افزود این شامل گروگان‌های زنده و پیکر گروگان‌های جان‌باخته می‌شود.

رئیس‌جمهور آمریکا نیز که به فرانسه سفر کرده است، در واکنش به رهایی چهار گروگان اسرائیلی گفت: «تا زمان بازگشت همه گروگان‌ها به خانه و برقراری آتش‌بس، دست از تلاش برنمی‌داریم. این اتفاق ضروری است.»

یکی از گروگان‌های آزادشده در میان نیروهای ارتش و مردم اسرائیل

بیشتر در این باره:

ارتش اسرائیل چهار گروگان را نجات داد؛ فشار تهدیدآمیز قطر و مصر به اعضای حماس برای قبول آتش‌بس

خبرگزاری رویترز تعداد تلفات فلسطینی‌ها بر اثر بمباران اسرائیل را به نقل از دفتر رسانه‌ای حماس ۲۱۰ تن اعلام کرده و نوشته هنوز مشخص نیست نجات گروگان‌ها و حملات هوایی ارتش اسرائیل بخشی از یک عملیات واحد بودند، اما هردو در اردوگاه آوارگان نصیرات رخ دادند.

در همین حال یک مقام بیمارستان الاقصی در دیرالبلح در مرکز نوار غزه ساعتی قبل از بیانیه حماس، به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت در جریان حملات شدید صبح شنبه به مناطقی که گروگان‌های اسرائیلی آزاد شدند، دست‌کم ۹۴ جسد به این بیمارستان برده شدند.

خلیل الدقران افزود که همچنین بیش از ۱۰۰ زحمی بر اثر این نبردها وارد این بیمارستان شدند.

سخنگوی نظامی اسرائیل گفته است عملیات آزادسازی گروگان‌ها در قلب منطقه‌ای مسکونی انجام شد که به گفته او گروه حماس گروگان‌ها را در میان غیرنظامیان فلسطینی پنهان کرده بود.

دانیل هگاری تلفات این عملیات را«کمتر از ۱۰۰ فلسطینی» اعلام کرد. او افزود که نمی‌داند چند تن از کشته‌شدگان «تروریست» بودند.

او مدعی شد نیروهای اسرائیل تحت آتشباری سنگین حماس قرار گرفتند و با شلیک متقابل «از آسمان و خیابان‌ها» پاسخ دادند.

همچنین بر اساس بیانیه پلیس اسرائیل، در عملیات نجات چهار گروگان شامل نوآ آرگامانی، آندری کوزلوف،‌ شلومی زیو و آلموگ مِیر، یک نیروی ویژه ارتش اسرائیل کشته شد.

هر چهار گروگان اسرائیلی که بعد از ۲۴۶ روز نجات یافته‌اند، در یک فستیوال موسیقی شرکت کرده بودند که روز ۱۵ مهر سال گذشته در جریان یورش ناگهانی حماس به خاک اسرائیل به گروگان گرفته شدند.

در جریان این یورش، ۱۲۰۰ تن کشته شدند و حدود ۲۵۰ نفر گروگان گرفته و به درون باریکه غزه برده شدند. بر اثر حدود هشت ماه حمله گسترده اسرائیل به غزه در واکنش به این اقدام حماس و متحدانش، تا به حال حدود ۳۶ هزار و ۸۰۰ ساکن غزه جان خود را از دست داده‌اند.

رویترز به نقل از یک شاهد عینی در مرکز نوار غزه گزارش داده است که پهپادها و جنگنده‌های اسرائیل در طول شب منتهی به نجات گروگان‌ها به شکل «تصادقی» منازل مسکونی را هدف قرار می‌دادند.

شاهدان عینی دیگر گفته‌اند هرچند تعدادی از جنازه‌ها به بیمارستان دیرالبلح منتقل شدند، اما هنوز در اطراف یک بازار محلی اجساد روی زمین مانده‌اند.

اردوگاه نصیرات که دهه‌ها میزبان آورگان فلسطینی بوده است، طی هشت ماه گذشته بارها مورد حمله هوایی اسرائیل قرار گرفته بود و درگیری‌های زمینی شدیدی نیز در بخش‌های شرقی آن رخ داده بود.

صدراعظم آلمان در واکنش به آزادی این چهار گروگان اسرائیلی، آن را «نشانه مهم امید» خواند.

اولاف شولتس در شبکه ایکس نوشت که این امید بخصوص برای بسیاری از حانواده‌های اسرائیلی که از وضعیت عزیران خود بیمناک هستند، اهمیت زیادی دارد.

او افزود:‌«اکنون چهار گروگان آزد شده‌اند، حماس باید سرانجام همه گروگان‌ها را آزاد کند. جنگ باید پایان یابد.»

ادعای حماس درباره کشته شدن گروگان‌های دیگر

در همین حال سخنگوی گردان‌های القسام، شاخه نظامی حماس، ادعا کرد در جریان عملیات نجات چهار گروگان اسرائیلی، تعداد دیگری از گروگان‌های این کشور کشته شدند.

ابوعبیده در یک بیانیه اعلام کرد اسرائیل «با قتل‌عام وحشتناک، توانست تعدادی از گروگان‌های خود را آزاد کند، اما تعداد دیگری در جریان عملیات کشته شدند.»

او به تعداد گروگان‌های کشته‌شدن ادعایی اشاره نکرده، اما گفته است حمله روز شنبه اسرائیل گروگان‌های باقی‌مانده را در «خطر بزرگی» قرار داده که «وضعیت و جان» آنها را تهدید می‌کند.

همچنین اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس وعده داد که بعد از حمله اسرائیل به اردوگاه نصیرات و آزادی چهار گروگان اسرائیلی، «مقاومت» این گروه افراطی ادامه خواهد داشت.

او در بیانیه‌ای گفت: «مردم ما تسلیم نخواهند شد و مقاومت برای دفاع از حقوق‌مان در برابر دشمن جنایتکار ادامه می‌یابد.»

وزارت امور خارجه مصر نیز با انتشار بیانیه‌ای، بدون اشاره به نجات گروگان‌های اسرائیلی، حمله ارتش این کشور به اردوگاه نصیرات را محکوم کرد.

در این بیانیه به کشته شدن «۱۵۰ غیرنظامی فلسطینی» اشاره شده و عملیات اسرائیل ناقض قوانین بین‌المللی خوانده شده است.

مصر خواستار «دخالت فوری» شورای امنیت سازمان ملل برای متوقف کردن جنگ اسرائیل علیه نوار غزه شده است.

وزارت امور خارجه اردن نیز در موضع‌گیری مشابهی، بدون اشاره به نجات گروگان‌ها، اقدام اسرائیل را «حمله وحشیانه» و نقض‌کننده قوانین بین‌المللی خوانده و خواستار دخالت جامعه بین‌الملل از حملات اسرائیل شده است.