مسابقات کیمیا علیزاده، ورزشکار ایرانی تیم مهاجران المپیک توکیو، و رقابت و برد او مقابل ناهید کیانی، از تیم تکواندو ایران، با واکنش‌ها و حواشی زیادی همراه بود.

بعضی به حضور او زیر پرچمی غیر از ایران انتقاد کرده‌اند اما بسیاری دیگر با تشویق و ابراز همدلی و همبستگی از او طرفداری کرده‌اند.

گلشیفته فراهانی، بازیگر مهاجر ایرانی در فرانسه، از جمله کسانی بود که از کیمیا علیزاده حمایت کرد.

خانم فراهانی با انتشار عکسی از کیمیا علیزاده در اینستاگرام خود نوشت “کیمیا بى سرزمین نیست، او به خودى خود، وسیعترین و نامحدودترین سرزمین است. ما سرزمین یکدیگریم.”

کیمیا علیزاده با کسب مدال برنز در المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو، اولین و تنها زن ایرانی است که مدال المپیک را بر گردن آویخته است. او همچنین جوان‌ترین برنده مدال المپیک در تاریخ ورزش ایران است.

گزارشی که نام کیمیا در آن نبود

کیمیا علیزاده در اولین مسابقه خود در توکیو مقابل ناهید کیانی با نتیجه ۱۸-۹ برنده شد اما در نهایت در مسابقه رده‌بندی به حریف خود از ترکیه باخت و چهارم شد.

مسابقات بدون حضور تماشاگر برگزار شد اما خبرنگاران و حاضران با ورود خانم علیزاده به سالن و همچنین بعد از پیروزی در مقابل خانم کیانی، او را تشویق کردند.

تصاویر پایان مسابقه او با ناهید کیانی که نشان می‌دهد کیمیا علیزاده حریف امروز و هم تیمی سابق و همین طور مربی تیم تکواندو ایران را در آغوش می‌گیرد، در گزارش تلویزیون ایران پخش نشد.

لحن و شیوه گزارش این مسابقه در تلویزیون ایران، از جمله نام نبردن از کیمیا علیزاده در کل گزارش، با انتقادهای زیادی روبرو شد.

احسان نادرپور، روزنامه نگار ایرانی ساکن ترکیه در توییتی نوشت که گزارش تلویزیون ایران از این مسابقه “پر از نفرت، هوچی‌گری و تولید خشم” بود.

محمدجواد اکبرین، روزنامه نگار ایرانی هم پیروزی کیمیا علیزاده بر ناهید کیانی را “پیروزی یک پناهنده بر یک بی‌پناه” خواند و نوشت: “هر دو‌ افتخار ایران” هستند.

برخی از کاربران توییتر به نقش نام روی لباس کیمیا که به رنگ‌های پرچم ایران بود، توجه کردند.

سه رنگ پرچم ایران بر لباس کیمیا علیزاده

منبع تصویر، TWITTER

توضیح تصویر، برخی از کاربران توییتر به نقشی بر لباس کیمیا که به رنگ‌های پرچم سه رنگ ایران بود توجه کردند

  • کیمیا علیزاده که ۲۳ سال دارد ساکن آلمان است ودر المپیک توکیو با پرچم سفید تیم پناهندگان رقابت کرد. پنج ایرانی و سه افغان عضو تیم پناهندگان المپیک توکیو هستند.

خانم علیزاده یک سال و نیم پیش، از تصمیم خود برای زندگی در خارج از ایران خبر داد و به آلمان رفت.

او در آن زمان در اینستاگرام نوشت: “کسی به اروپا دعوتم نکرده و در باغ سبز به رویم باز نشده. اما رنج و سختی غربت را بجان می‌خرم چون نمی‌خواستم پای سفره ریاکاری، دروغ، بی‌عدالتی و چاپلوسی بنشینم. این تصمیم از کسب طلای المپیک هم سخت‌تر است، اما هر کجا باشم فرزند ایران زمین باقی می‌مانم. پشت به دلگرمی شما می‌دهم و جز اعتماد شما در راه سختی که قدم گذاشته‌ام، خواسته دیگری ندارم.”

پایان پست Instagram, 2

درباره کیمیا علیزاده