ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز شنبه ۲۶ تیرماه از اظهارات عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین درباره نقش آمریکا در به تاخیر انداختن «تبادل زندانیان» و مذاکرات هسته‌ای به شدت انتقاد کرده است.

عباس عراقچی روز شنبه در یک رشته توییت٬ واشینگتن و لندن را متهم کرد که با «اهداف سیاسی» هم مانع تبادل زندانیان و هم دسترسی به توافقی برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام شده‌اند.

معاون وزیر امور خارجه ایران اضافه کرده بود: «ده زندانی از همه طرف‌ها شاید همین فردا آزاد شوند اگر که ایالات متحده و بریتانیا تعهدات خود را طبق توافق انجام دهند.»

ند پرایس در بیانیه‌ای گفته است، این اظهارات عباس عراقچی «تلاشی زننده» جهت رفع تقصیر (و نپذیرفتن مسئولیت) بن‌بست کنونی برای بازگشت بالقوه به اجرای تعهدات در چارچوب برجام است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرده است، ما آماده‌ایم هر زمانی که ایران تصمیم ضروری را بگیرد به وین برگردیم و کار بازگشت متقابل به برجام را تمام کنیم.

عباس عراقچی در رشته توییت خود تعلیق مذاکرات هسته‌ای را مربوط به دوره انتقالی برای تشکیل دولت جدید ایران دانسته است

بیشتر در این باره:

ایران آزادی ۱۰ زندانی دو تابعیتی را مشروط به اقدامات بریتانیا و آمریکا کرد

ایران و آمریکا شش دور مذاکرات غیر مستقیم با میانجیگری اعضای حاضر در توافق برجام را در وین، پایتخت اتریش، با هدف بازگشت تهران به تعهدات هسته‌ای خود و لغو تحریم‌های آمریکا انجام داده‌اند تا برجام را احیا کنند. اما به دنبال انتخابات ریاست جمهوری در ایران، فاصله میان دور ششم مذاکرات با دور بعدی طولانی شده است.

عباس عراقچی در رشته توییت خود تعلیق مذاکرات را مربوط به دوره انتقالی برای تشکیل دولت جدید ایران دانسته تاکید کرده که گفت‌وگوهای وین باید در انتظار دولت جدید بماند تا آغاز شود.

پیشتر منابع دیپلماتیک گفته بودند که ایران تا قبل از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی، آمادگی حضور در دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین، پایتخت اتریش را ندارد.

این منابع گفته بودند که جمهوری اسلامی این پیام را به اروپایی‌ها که به طور غیر مستقیم کار میانجیگری بین ایران و آمریکا را انجام می‌دهند٬ منتقل کرده است.

طبق این گزارش انتظار این است که دور هفتم مذاکرات مربوط به احیای برجام احتمالا تا پیش از نیمه ماه اوت (بیش از یک ماه دیگر) در وین از سر گرفته نشود.

مبادله زندانیان

ند پرایس همچنین به اظهارات عباس عراقچی درباره تبادل زندانیان واکنش نشان داده و گفته است، درباره اظهاراتی که درباره آمریکایی‌هایی که به ناحق در ایران زندانی هستند، مطرح شده نیز باید گفت که ما شاهد تلاش بی رحمانه برای امیدوار کردن خانواده‌های آنها هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد، عراقچی می‌گوید ما توافق (درباره زندانیان) را به گروگان گرفته‌ایم، در حالی که دولت او چهار آمریکایی بی‌گناه را به ناحق سال‌هاست که زندانی کرده است.

ند پرایس اظهار داشت، در خصوص موضوع زندانیان هیچ توافقی وجود ندارد. و اگر واقعا ایران به دنبال نشان دادن حرکت انسان‌دوستانه است، تنها کافی است که این زندانی‌ها را آزاد کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرده است که ایالات متحده آزادی شهروندان زندانی را یک اولویت اصلی خود می داند و همچنان منتظر رخ دادن سریع آن است.

ند پرایس در ادامه گفته است که آمریکا در جریان مذاکرات وین گفت‌وگوهای غیرمستقیمی درباره موضوع زندانی‌ها انجام داده است و «تأخیر» برای ازسرگیری این روند، مفید نیست.