دفتر دادستان کل نیویورک با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد تحقیق درباره شرکت املاک آقای ترامپ “دیگر صرفا یک دعوی مدنی” نیست و از این به بعد ماهیت “کیفری” خواهد داشت.

دونالد ترامپ با رد هرگونه تخلف، تحقیقات دادستان دموکرات را انتقام‌گیری سیاسی خوانده است.

فابین لوی، سخنگوی لتیشا جیمز دادستان نیویورک، به بی‌بی‌سی گفت به تشکیلات ترامپ اطلاع داده شده است که تحقیقات دیگر صرفا ماهیت مدنی ندارد:

“ما به همراه دادستانی منهتن، فعالانه در حال تحقیق کیفری درباره تشکیلات ترامپ هستیم”.

در این بیانیه ذکر نشده است که چه چیزی ماهیت مدنی تحقیق را به کیفری تغییر داده است. علاوه بر این مشخص نشده که آیا اتهامی متوجه شخص آقای ترامپ هست یا نه.

معمولا ماهیت مدنی تحقیقات دادستانی متوجه اتهام‌ها و جرایمی است که طی آنها اشخاص از اعمال یکدیگر متضرر و آسیب دیده‌اند اما این تحقیقات هنگامی وارد مرحله کیفری می‌شود که دادستان‌ها سطح اتهام‌ها و جرایم احتمالی را متوجه خسارت به منافع بخش بزرگی از جامعه و حتی منافع عمومی ارزیابی می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

خانم جیمز در مارس ۲۰۱۹ هنگامی تحقیق مدنی را درباره این ادعا آغاز کرد که تشکیلات ترامپ متهم شد ارزش دارایی‌هایش را برای گرفتن وام بانکی بیشتر از واقع نشان می‌داده اما هنگام پرداخت مالیات آنها را کمتر اظهار می‌کرده است.

دادستانی همچنین به دنبال اسنادی در مورد چهار ملک سازمان ترامپ در منهتن، شیکاگو و لس آنجلس است.

سایروس ونس جونیور، دادستان منطقه تجاری منهتن نیویورک، اوت گذشته به روزنامه‌ها گفته بود دفتر وی در حال تحقیق درباره ادعای “عملکرد مجرمانه احتمالا فراگیر و ادامه‌دار در سازمان ترامپ” است .

در پرونده‌ای که آقای ونس اقامه کرده است اتهام‌های کلاهبرداری بانکی و بیمه‌ای مطرح شده است.

آقای ونس همچنین در این باره تحقیق می‌کرد که آیا برای مخفی نگاه داشتن پولی که بعنوان حق السکوت پرداخت شده، اظهارنامه‌های مالی شرکت آقای ترامپ دستکاری شده‌اند یا نه.

در جنجالی که به رسوایی حق السکوت معروف شد، ادعا ‌شده بود که آقای ترامپ پیش از انتخابات سال ۲۰۱۶ مبالغی را به دو زن پرداخته است که می‌گفتند با او همبستر شده بودند.

واکنش ترامپ چه بوده؟

روز چهارشنبه، 19 مه، ساعتی بعد از انتشار اظهارات دادستان کل نیویورک درباره تحقیقات از تشکیلات ترامپ، دفتر رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با انتشار بیانیه‌ای واکنش نشان داد. آقای ترامپ در این بیانیه گفته

دفتر دادستانی کل نیویورک که در جریان تحقیقات یک ساله خود به “جایی نرسیده، حالا مستاصلانه به دنبال اتهام‌تراشی” است.

آقای ترامپ که دیگر ساکن ایالت نیویورک نیست و محل اقامت خود را به فلوریدا منتقل کرده تحقیقات دادستانی منهتن را ادامه تحقیقاتی خوانده که از نظر او دموکرات‌ها از سال 2016 و زمان ورود او به کاخ‌سفید آغاز کرده بودند تا به زعم او “پیروزی انتخاباتی” آقای ترامپ را خدشه‌دار کنند.

“بعد از آن که تلاش‌های بی‌سابقه قضایی که تاکنون کسی مثالش را ندیده بود، به نتیجه نرسید و نتوانستند در واشنگتن من را متوقف کنند، حالا رفته‌اند در نیویورک و کارهای تباه‌شان را آنجا ادامه می‌دهند. این از همان دست قضایایی است که من سال‌هاست با آن سر و کله می‌زنم.”

با این حال، از نظر ویل گرنت، گزارشگر بی‌بی‌سی در امریکای شمالی، تغییر ماهیت تحقیقات قضایی دادستانی نیویورک درباره دو اتهام تشکیلات ملی و تجاری آقای ترامپ، تحولی بسیار جدی است که نشان می‌دهد تحقیقات قضایی به جایی رسیده که دادستان کل حس می‌کند “دستش به قدر قوی شده” که بتواند با اتکاء به آن پرونده را به فاز جدید و جدی‌تری ببرد.