وزارت داخله افغانستان گفته نیروهای امنیتی و دفاعی، کماندو، قطعات خاص و قوای هوایی افغانستان برای دفاع از کشورشان هم از زمین و هم از هوا به هر نوع تهدیدات طالبان پاسخ شدید می‌دهند.

وزارت داخله/ کشور افغانستان به اظهارات اخیر اعضای گروه طالبان در مسکو مبنی بر امکان تسلط آنها در ظرف دو هفته در سرتاسر افغانستان واکنش نشان داده و از طالبان خواسته “به نوکری به بیگانگان” پایان دهند و از فرصتی که برای صلح ایجاد شده استفاده کنند.

طالبان صبح امروز در واکنش به اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا گفته‌ بودند اگر بخواهند، در جریان دو هفته می‌توانند تمام افغانستان را زیر سلطه‌شان درآوردند.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به تاز‌گی در یک سخنرانی‌اش در کاخ سفید گفت ۷۵ هزار نیروی طالبان به هیچ وجه با ۳۰۰ هزار نیروی امنیتی افغانستان برابری نمی‌کنند.

یک خبرنگار امروز (جمعه، ۲۸ سرطان/ تیر) در نشست خبری طالبان در مسکو از شیخ شهاب‌الدین دلاور، عضو هیأت مذاکره‌کننده صلح این گروه نظرش را در مورد اظهارات رئیس جمهور آمریکا پرسید، او گفت این نظر شخصی آقای بایدن است و اگر طالبان می‌توانند در جریان یک روز ۱۴ ولسوالی را سقوط دهند، آنها توانایی این را دارند که در جریان دو هفته همه افغانستان را زیرسلطه خود درآورند.

آقای دلاور تأکید کرد که طالبان به نیروهای خارجی فرصت داده‌اند که به آرامی نیروهای‌شان را از افغانستان خارج کنند.

حالا طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان اظهارات آقای دلاور را “ادعای واهی” خوانده و گفته صحبت‌های او با واقعیت‌هایی که در افغانستان جریان دارد همخوانی ندارد.

آقای آرین به بی‌بی‌سی گفت: “اگر ادعای طالبان یک درصد واقعیت می‌داشت، رهبران‌شان در بیرون از افغانستان زندگی نمی‌کردند.”

او گفت نیروهای امنیتی و دفاعی، کماندو، قطعات خاص و قوای هوایی افغانستان برای دفاع از کشورشان هم از زمین و هم از هوا به هر نوع تهدیدات طالبان پاسخ شدید می‌دهند.

به گفته سخنگوی وزارت داخله افغانستان “گروه طالبان اجساد جنگجویان‌شان را در پنجاب (ایالت پاکستان) و در کشوری دیگر به شکل دسته‌جمعی دفن می‌کنند. برای درمان زخمی‌هایی متجاوزان طالب جایی در شفاخانه‌های پاکستان نمانده. اراضی از قبرهای‌شان پُر شده و به اجساد پنجابی و طالب اکنون گور دسته‌جمعی ساخته‌اند.”

دیروز یک هیأت چهار نفره از گروه طالبان به سرپرستی شیخ شهاب‌الدین دلاور دیروز به مسکو سفر کرد.

طالبان گفته‌اند این سفر به دعوت رسمی دولت روسیه صورت گرفته است.

این سفر در حالی انجام می‌شود که دو روز پیش (چهارشنبه، ۱۶ سرطان/ تیر) هیأتی از طالبان به دعوت رسمی دولت ایران، در نشست تهران شرکت کرده بود.

طالبان و شماری از سیاسیون کابل در پایان نشست دو روزه تهران بیانیه‌ مشترکی صادر کردند و خواهان حل مشکلات افغانستان از راه‌های سیاسی شدند.

هیأت طالبان امروز در یک نشست خبری در مسکو ظاهر شدند و به پرسش‌های خبرنگاران در مورد جنگ و صلح افغانستان پاسخ گفتند.

“در توافق‌نامه صلح میان ایالات متحده و طالبان چیزی در مورد حمله به شهرها نیامده بود”

طالبان در این نشست خبری گفتند در توافق‌نامه صلح میان ایالات متحده آمریکا و طالبان چیزی در مورد حمله به مراکز شهرها نیامده بود.

پیش از این تصور می‌شد که در ضمایم توافق‌نامه سیاسی که در ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ بین طالبان و ایالات متحده آمریکا امضا شد، طالبان تعهد داده‌اند که تا نهایی شدن خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، به مراکز ولایات در افغانستان حمله نمی‌کنند.

از همین رو، امروز یک خبرنگار از هیأت طالبان پرسید آیا حمله طالبان بر شهر قلعه نو، مرکز ولایت بادغیس نقض توافق‌نامه طالبان با ایالات متحده نیست؟

سهیل شاهین، سخنگوی هیأت مذاکره‌کننده طالبان در این نشست گفت که در توافق‌نامه‌ای که طالبان با آمریکایی‌ها امضا کرده‎اند، چیزی در مورد حمله به مراکز شهرها نیامده بود. زیرا به گفته او این یک مسئله داخلی افغانستان است.

افغانستان
هیأت طالبان در سفر به مسکو با ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان دیدار کرده‌اند.

دولت افغانستان پیشنهاد ما را بی‌جواب گذاشت

در همین شیخ شهاب‌الدین دلاور، عضو هیأت مذاکره‌کننده صلح گروه طالبان گفت از حدود چهار ماه پیش گروه طالبان با وساطت زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور صلح افغانستان نامه‌ای به دولت افغانستان فرستاده‌اند که تا هنوز این نامه بی‌جواب مانده است.

آقای دلاور گفت طالبان در این نامه پیشنهادهایش را در مورد روند صلح افغانستان به دولت افغانستان ارسال کرده است.

او گفت در مسکو از عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان پرسیده که آیا نامه طالبان را دریافت کرده؟ به قول آقای دلاور داکتر عبدالله در پاسخ گفته نامه را دریافت کرده، ولی آنرا نخوانده است.

شهاب الدین دلاور در مورد محتوای نامه گفت طالبان از دولت افغانستان خواسته بودند تمامی زندانیان طالبان و دولت افغانستان از زندان‌های هر دو جانب آزاد شوند و نام رهبران گروه طالبان از لیست سیاه سازمان ملل حذف شود.

آقای دلاور گفت طالبان در نامه‌شان گفته بودند که حاضرند در جریان ۹۰ روز به مراکز ۳۴ ولایت افغانستان به شمول کابل حمله نکنند و تعهد می‌دهند که هیچ ولسوالی افغانستان سقوط نکند. او همچنان گفت که در نامه آمده بود در صورتی که دولت افغانستان پیشنهاد آنها را بپذیرند در هیچ محل مزدحمی عملیات نظامی انجام نخواهد شد تا میان طرف‌های گفتگو اعتماد به وجود بیاید و آنها برای سه ماه به گفتگوهای صلح فرصت پیشرفت بدهند.

آقای دلاور گفت زلمی خلیلزاد این پیشنهاد طالبان را به کابل رساند، ولی دولت افغانستان آنرا بی‌پاسخ گذاشت.

به قول این عضو گروه طالبان دولت افغانستان “فکر کرد که امارت اسلامی افغانستان از سر ضعف این پیشنهاد را ارایه می‌کند.”