ستاد کل نیروهای مسلح مسئولیت در زمینه فردی که گفته می شود عامل ترور محسن فخری زاده بوده را متوجه خود ندانسته و وزارت اطلاعات را مسئول خوانده

ستاد کل نیروهای مسلح ایران می‌گوید فردی که به گفته محمود علوی وزیر اطلاعات در ترور محسن فخری زاده معاون وزارت دفاع و از چهره های پشت پرده برنامه هسته ای ایران نقش داشته، قبل از استخدام و عضویت در نهادهای نظامی به دلیل “اعتیاد و فساد اخلاقی” و “در حین آموزش اخراج شده بود” و چون فردی نظامی محسوب نمی‌شده، باید زیر نظر وزارت اطلاعات می‌بو‌ده و نه ستاد کل نیروهای مسلح.

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، به تازگی در توضیح جزئیاتی از ترور آقای فخری زاده گفته بود که عامل اصلی تدارک عملیات ترور، از کارکنان اخراج شده نیروهای مسلح بوده است و وزارت اطلاعات مطابق قوانین بر افراد نیروهای مسلح نمی‌تواند نظارت داشته باشد.

آقای علوی گفته بود وزارت اطلاعات علیرغم هشدار قبلی درباره برنامه ترور، “اجازه کار امنیتی در حوزه این نهاد نظامی را نداشته” است.

در واکنش به اظهارات وزیر اطلاعات ایران، ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار بیانیه‌ای گفته است “فرد مورد ادعای وزیر اطلاعات در سال ۹۳ در حال آموزش بوده است و در همان سال به دلیل مشکلات اخلاقی و اعتیاد اخراج شده است”.

محمود علوی
محمود علوی (نفر وسط) گفته بود وزارت اطلاعات علیرغم هشدار قبلی درباره برنامه ترور، اجازه کار امنیتی در حوزه این نهادهای نظامی را نداشته است

این بیانیه می گوید عضویت فرد مورد در نیروهای مسلح “قطعی نبوده و روال نیروهای مسلح این‌گونه است که ارزیابی‌های حین آموزش، یکی از عوامل اصلی قطعیت در عضویت است”.

ستاد کل نیروهای مسلح با این بیانیه مسئولیت در زمینه فردی که گفته می شود عامل ترور بوده را متوجه خود ندانسته و وزارت اطلاعات را مسئول خوانده است.

در بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح خطاب به محمود علوی گفته شده است: “وزیر اطلاعات حتما می‌داند که وفق قوانین و مقررات، افراد اخراجی از نیروهای مسلح از جمله فرد مورد ادعای ایشان پس از اخراج در سال ۹۳ با نیروهای مسلح به طور کامل قطع ارتباط کرده و فاقد هویت نظامی است به همین دلیل جرم امنیتی وی همانند سایر آحاد جامعه در حیطه مأموریت و مسئولیت وزارت اطلاعات قرار می‌گیرد”.

بیانیه با لحنی انتقادی از آقای علوی می گوید “انتظار می‌رفت وزیر محترم اطلاعات در اظهارات رسانه‌ای خود آن هم در پخش زنده، دقت بیشتری می‌کرد که بهانه‌ای به دست دشمنان جنایتکار نظام همچون آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی نمی‌داد و از جایگاه خطیر وزارت اطلاعات و سربازان گمنام امام زمان و شأن نیروهای مسلح مراقبت می‌کرد”.

مقام های رسمی در ایران برای اشاره به اسرائیل عنوان “رژیم صهیونیستی” را به کار می برند. منظور از “سربازان گمنام” هم اشاره به ماموران وزارت اطلاعات است.

محسن فخری‌زاده، روز جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ (مطابق با ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰) در شهر آبسرد در حدود ۸۰ کیلومتری شرق تهران ترور شد. رسانه های ایران گزارش کرده بودند او هنگامی که به همراه همسرش با یک خودروی شخصی در شهر آبسرد در حرکت بود هدف قرار گرفت.

فخری زاده
مقام ها و رسانه های رسمی در ایران روایت های متفاوت و مختلفی از نحوه ترور محسن فخری زاده گفته اند

مقام های ایرانی و رسانه های حکومتی این کشور روایت های متفاوتی از نحوه ترور آقای فخری زاده منتشر کرده اند.

فریدون عباسی دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفته بود مهاجمان در جریان ترور محسن فخری‌زاده قصد داشتند او را با انفجار نیسانی که کنار جاده پارک شده بود بکشند، اما در نهایت او را با تیراندازی از پا درآورند.

در روایتی دیگر که به صورت گسترده پخش شده ادعا شده است که بعد از انفجار، ۱۲ نفر همزمان تیم حفاظت را زیر آتش گلوله گرفته‌اند.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی که با تمام روایت‌های قبلی متفاوت بود گزارش داد که “هیچ عامل انسانی در محل ترور حضور نداشته و تیراندازی‌ها تنها توسط سلاح خودکار انجام شده است.”

هم‌زمان وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرده بود که “سرنخ‌هایی از عاملان” این حمله به دست آورده است که احتمالا منظور از آن جزئیاتی بود که توسط آقای علوی اعلام شد و اینک مورد اعتراض ستاد کل نیروهای مسلح قرار گرفته است.

همزمان با اختلاف نظرها و گزارش های مختلف و روایت های متفاوت در ایران از ترور آقای فخری زاده، به تازگی هفته نامه جویش کرونیکل به نقل از منابع اطلاعاتی ناشناس جزییات تازه ای منتشر کرد که بر اساس ترور وسط یک تیربار بسیار پیشرفته و به وزن حداقل یک تن صورت گرفته که قطعات آن در ظرف هشت ماه توسط سازمان اطلاعاتی اسرائیل (موساد) به داخل ایران قاچاق و سپس مونتاژ شده بود.

این هفته گزارش داده بود که تیم ترور سازمان موساد متشکل از حداقل ۲۰ ایرانی و اسرائیلی بوده است و این مقام ارشد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را هشت ماه زیر نظر داشتند.