گروههای جهادی و رسانههای وابسته همچنان به صدور بیانیه تبریک خطاب به طالبان برای ورود به کابل و تسلط بر افغانستان ادامه می‌دهند.

به گزارش بخش مونیتورینگ بی‌بی‌سی، این گروه‌ها و هوادارانشان در اینترنت همچنان به جشن و سرور برای پیروزی طالبان می‌پردازند و بسیاری از تحلیلگران جهادی، از پیروزی طالبان بر آمریکا که پس از ۲۰ سال نیروهایش را از افغانستان خارج کرده، ستایش می‌کنند.

خط

گروه‌های جهادی

گروه جهادی هیات تحریر شام در سوریه در بیانیه ای در ۱۸ اوت به طالبان برای کنترل افغانستان تبریک گفت. این گروه از طالبان به خاطر “دستیابی به آزادی” از آنچه دست اشغالگران و متحدان آنها نامید، قدردانی کرد.

پیام هیات تحریر شام
گروه جهادی هیات تحریر شام در سوریه از طالبان به خاطر “دستیابی به آزادی” از آنچه دست اشغالگران و متحدان آنها نامید، قدردانی کرده است

هیات تحریر شام قدرتمندترین گروه جهادی در سوریه است.

بیانیه این گروه می‌گوید مخالفان دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه به عنوان الگویی می‌نگرند که (نشان داد) امکان “ساقط کردن یک رژیم جنایتکار از طریق پایبندی به جهاد” وجود دارد. این بیانیه گفته است: “ما از پروردگار می‌خواهیم که به انقلاب سوریه هم یک پیروزی قاطع عطا کند.”

طالبان پاکستان هم در بیانیه‌ای به زبان انگلیسی که در کانال تلگرامش منتشر کرده به طالبان تبریک گفته است. این بیانیه می‌گوید کنترل افغانستان یک پیروزی برای کل جهان اسلام است. طالبان پاکستان از موقعیت پیش آمده استفاده کرده و با طالبان اعلام بیعت کرده است.

مفتی نور ولی محسود، رهبر این گروه گفت: “ما متعهد می‌شویم که در آینده برای ثبات و توسعه امارت اسلامی از هیچ فداکاری دریغ نکنیم.”

القاعده در یمن هم به هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان تبریک گفته و تاکید کرده “این رویداد تاریخی” مقدمه‌ای برای فتوحات مهم مسلمانان است.”

سازمان القاعده در شبه‌جزیره عربستان برای موفقیت طالبان در برقراری شریعت اسلامی دعا کرده است.

جهادگران منتظر هستند ببینند آیا طالبان “حکومت واقعی” بر اساس شریعت اسلام را در افغانستان اعمال می‌کند یا نسخه‌ای کم رنگ برای جلب رضایت جامعه بین المللی.

یک گروه کمتر شناخته شده موسوم به گردان‌های کردستان در عراق و ایران هم در بیانیه‌ای ادعا کرد بیش از ۱۰۰ کرد در دو دهه گذشته به طالبان کمک کرده‌اند آنچه را که “اتحاد صلیبیون” نامیدند، شکست دهد.

یک کانال تلگرامی طرفدار هیات تحریر شام هم گزارش داد حزب ترکستان اسلامی در بیانیه‌ای به زبان اویغوری، از طرف مردم سوریه به مردم افغانستان تبریک گفته است.

حزب ترکستان اسلامی، یک گروه اسلام‌گرای افراطی اویغور است که با القاعده مرتبط دانسته می‌شود و در سوریه فعالیت دارد.

خط

رسانه‌های جهادی

ثبات، رسانه حامی القاعده، در بیانیه‌ای در ۱۷ اوت گفت این پیروزی دوران جدیدی را رقم می‌زند و ابراز امیدواری کرد وابستگان القاعده موفقیت را در سایر مناطق درگیری تکرار کنند.
ثبات، رسانه حامی القاعده ابراز امیدواری کرده وابستگان القاعده موفقیت را در سایر مناطق بحرانی تکرار کنند

رسانه‌های جهادی نیز اظهاراتی در ستایش از طالبان منتشر کرده‌اند.

ثبات، رسانه حامی القاعده، در بیانیه‌ای در ۱۷ اوت گفت این پیروزی دوران جدیدی را رقم می‌زند و ابراز امیدواری کرد وابستگان القاعده موفقیت را در سایر مناطق درگیری تکرار کنند.

این نشریه تسلط طالبان بر افغانستان را با سایر پیروزی‌ها در تاریخ اسلام مانند سقوط قسطنطنیه به دست عثمانی‌ها مقایسه و پیش بینی کرد که این کار آنها تا آینده به یادگار خواهد ماند.

این رسانه، موفقیت طالبان را موفقیت در غلبه بر احتمالات بزرگ توصیف کرده و مدعی شد (این موفقیت) “جرقه آتشی است که باعث بازگشت قوانین اسلامی به سرزمین‌های اسلامی می‌شود.”

چندین گروه رسانه‌ای دیگر حامی القاعده، از جمله ارتش سایبری الملاحم، بیانیه مشترکی را در ۱۸ اوت در همین راستا منتشر کردند.

در این بیانیه از طالبان به خاطر “عهد و قول” برای شکست دادن آمریکا با وجود تردیدهای مخالفان، قدردانی شده و این “پیروزی به جهان اسلام تبریک گفته شده است”.

وریث القسام، از وفاداران به القاعده، در این مورد در تلگرام نوشت منتظر اظهارنظر ایمن الظواهری، رئیس القاعده در مورد آخرین تحولات است.

ایمن الظواهری که متولد مصر است، از ماه نوامبر سال پیش که شایعاتی مبنی بر مرگ او به دلایل طبیعی منتشر شد دیده نشده است