مسئولان گمرک ایران اعلام کردند که از روز چهارشنبه، با مصوبه ستاد کرونای استانی، تردد از مرز زمینی پاکستان ممنوع شده و فقط اتباع امکان ورود به کشور خودشان را دارند.

روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک به خبرگزاری ایسنا گفت که تاکنون ابلاغیه رسمی از سوی ستاد ملی کرونا به گمرک ایران در مورد اعمال این ممنوعیت نرسیده، ولی بر اساس تصمیم ستاد کرونای استان سیستان و بلوچستان، از امروز (چهارشنبه) تردد مسافر در مرز میرجاوه پاکستان به عنوان مرز رسمی با ایران ممنوع شده است.

به گفته او، تردد کالا بین ایران و پاکستان متوقف نیست و با تدابیر و تمهیدات پیش‌بینی شده با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

اعلام ممنوعیت تردد مسافر از هند و پاکستان از روز شنبه و از سوی ستاد ملی کرونا و وزارت کشور صورت گرفت ولی تا روز گذشته نیز به دلیل عدم ابلاغ، ۱۹۲ مسافر در مرز ایران و پاکستان جابه‌جا شده بودند.

روز سه‌شنبه، ۷ اردیبهشت، ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت به خبرگزاری مهر گفته بود که برای جلوگیری از ورود ویروس هندی به کشور از سپاه پاسداران برای کنترل مرزهای شرقی کمک گرفته‌ایم و در مرزهای جنوبی نیز اقدامات بسیار جدی انجام می‌دهیم.

اظهارات وی در یک برنامه زنده تلویزیونی پس از آن مطرح شده بود که همزمان با افزایش قابل‌ توجه شمار قربانیان کرونا در ایران، نگرانی‌ها از ورود آن نوع جهش‌یافته ویروس کرونا که نخستین ‌بار در هند دیده شده به کشور نیز افزایش یافته است.

با شیوع گسترده کرونا در هند، طی یک ماه گذشته گونه جهش‌یافته جدیدی در این کشور شناسایی شده که گفته می‌شود در مقایسه با گونه‌های قبلی، ۵۰ درصد سریع‌تر منتقل می‌شود و ۶۰ درصد کشنده‌تر است.

آمارهای ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در ایران، پس از آن که ممانعت جدی در خصوص سفرهای نوروزی اعمال نشد، به صورت فزاینده‌ای افزایش یافت.

همزمان رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران خواستار مسدود شدن فوری مرزهای هوایی، دریایی و زمینی به منظور جلوگیری از ورود بیماری با سویه جهش‌یافته هندی شده بود.

حسینعلی شهریاری گفته بود که در صورت مسدود نشدن مرزهای سه‌گانه، دست‌کم مرزها «به نحوی کنترل شود تا از طریق مسافر یا بار، این انتقال مرگبار صورت نگیرد.