ایران می‌گوید به دلیل تحریم‌های ایالات متحده، ورود کشتی های ناوگان ملی این کشور به برخی از بنادر چین از سال گذشته ممنوع شده است.

محمدرضا مدرس خیابانی، مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است: “از سال گذشته ممنوعیت ورود ناوگان شرکت کشتیرانی به بنادر مهم چین شروع شد و به همین دلیل تا ۴ ماه متوقف مانده بودیم”.

چین یکی از دولت های عضو توافق هسته‌ای برجام است و دولت ایران می‌گوید که “شریک راهبردی جمهوری اسلامی ایران” محسوب می شود.

آقای مدرس خیابانی گفته است: “شرکت کشتیرانی از سال ۲۰۰۸ مشمول شدیدترین تحریم‌ها بوده که در سال ۲۰۱۸ این تحریم‌ها تشدید شد و همزمان با حملات تروریستی مواجه بودیم که در تمام این دوران امکان تامین قطعات به سختی انجام شده است”.

ایالات متحده آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ با خروج از توافق هسته ای برجام همه تحریم های رفع شده اتمی را مجددا علیه ایران به اجرا گذاشت.

بر اساس گزارش‌ها کشتی های ناوگان ملی ایران و برخی از کشتی های دارای مالک اسرائیلی طی سال های اخیر در آب های بین‌المللی دچار حوادثی شده اند که ناشی از حمله بوده و عمدی به نظر می رسد.

“مسدود بودن منابع شرکت کشتیرانی در بانک های ایرانی”

مدیرعامل شرکت ملی کشتیرانی ایران از مسدود بودن منابع این شرکت در بانک‌های ایرانی و خارجی خبر داده و گفته “نه تنها ما با محدودیت‌های بانکی در خارج از کشور مواجه هستیم بلکه بانک‌های داخلی هم منابع ما را بلوکه کردند به رغم اینکه ما مجوزهایی از شورای عالی امنیت ملی داریم”.

آقای مدرس خیابانی توضیحی بیشتری درباره دلیل مسدود بودن دارایی های شرکت ملی کشتیرانی ایران در بانک های داخلی نداده است.

مدیرعامل شرکت کشتیرانی ایران می گوید منابع مالی این شرکت در بانک های خارجی و ایرانی مسدود است
مدیرعامل شرکت کشتیرانی ایران می گوید منابع مالی این شرکت در بانک های خارجی و ایرانی مسدود است

شرکت ملی کشتیرانی ایران یکی از بزرگترین ناوگان های حمل و نقل دریایی در جهان است اما به دلیل تحریم های ایالات متحده با محدودیت های وسیعی رو به رو است.

گزارش شده است که به دلیل ممنوعیتی که برای ورود کشتی های ایرانی به بنادر مهم وجود دارد در برخی از موارد محموله کشتی های ایرانی برای دور زدن تحریم ها، به روی آب به دیگر کشتی ها منتقل می شود.

ایالات متحده در بهار سال جاری وارد مذاکرات غیرمستقیمی با ایران برای احیای توافق برجام شد اما پس از پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد که مذاکرات تا تشکیل دولت جدید متوقف خواهد شد.

ایران از “نهایی شدن بررسی اسناد مذاکرات وین” خبر می دهد

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جدید ایران امروز در دیدار رئیس مجلس ملی سوئیس که به تهران سفر کرده از “نهایی شدن جمع‌بندی‌ها در زمینه مذاکرات وین در آینده نزدیک” خبر داده است.

ایالات متحده گفته است که ایران باید سریعا به میز مذاکرات بازگردد و با سپری شدن فرصت کنونی ممکن است توسعه برنامه اتمی به حدی برسد که منفعتی برای آمریکا در بازگشت به برجام باقی نماند.

ایران گفته است که مذاکرات احیای برجام در دولت حسن روحانی، بدون رفع همه تحریم ها بوده و آیت الله خامنه ای با انتقاد از مذاکرات انجام شده گفته است که ایالات متحده به دنبال گنجاندن موضوع برنامه موشک های بالستیک ایران بوده تا در صورت خودداری ایران از مذاکره بر سر آن، دوباره اجرای برجام را پس از احیای آن متوقف کنند.

رئیس مجلس ملی سوئیس امروز در تهران با وزیر خارجه ایران دیدار کرده
رئیس مجلس ملی سوئیس امروز در تهران با وزیر خارجه ایران دیدار کرده

با اینکه چشم انداز روشنی از احیای توافق برجام وجود ندارد وزارت خارجه ایران اعلام کرده تحرکات سیاسی در این باره در روزهای آینده شدت خواهد گرفت. رسانه ها از برنامه سفر انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران در روزهای آتی خبر داده اند.

علی باقری‌کنی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران هم که جانشین عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد اتمی شده در روزهای اخیر سفرهایی به پاکستان، عمان و ترکیه انجام داده است.

روسیه و کشورهای اروپایی گفته اند مذاکرات احیای برجام در دولت ابراهیم رئیسی باید از همانجایی آغاز شود که در بهار امسال در وین خاتمه پیدا کرده بود.

مقام های ایرانی به روشنی در این باره اظهارنظری نکرده اند و تصمیم گیری درباره آینده مذاکرات به آینده موکول می‌کنند.