سازمان ملل متحد در اولین روز بعد از آتش‌بس میان حماس و اسرائیل، کمک‌های انسان‌دوستانه را وارد غزه کرده است. نیروهای امدادی مشغول برآورد خسارت‌های وارد شده در باریکه غزه هستند.

اسرائیل به طور موقت دو گذرگاه را برای ورود کامیون‌های حاوی دارو، غذا و سوخت به غزه باز کرده است.

سازمان ملل متحد گفته اولویتش یافتن و کمک به ده‌ها هزار انسانی است که در چند روز گذشته آواره شده‌اند.

در اسرائیل تمام محدودیت‌ها لغو شده و قرار است مدرسه‌ها از یکشنبه باز شوند.

اوایل روز جمعه پس از توافق آتش بس اسرائیل- حماس، شاهدان عینی و پلیس از وقوع درگیری‌هایی تازه بین نمازگزاران فلسطینی و پلیس اسرائیل در محوطه مسجد الاقصی خبر دادند. در این درگیری‌ها دست‌کم ۲۰ نفر زخمی شده‌اند.

در بیانیه نیروهای پلیس اسرائیل آمده: “به محض پایان نماز جمعه، شورش آغاز شد و صدها جوان به سوی نیروهای پلیس که در نزدیکی در ورودی مسجدالاقصی مستقر بودند، سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب کردند. “

در مقابل، فرمانده پلیس بیت‌المقدس به نیروهای پلیس برای مقابله با شورشیان دستور ورود به مسجد الاقصی را داد.

به گفته شاهدان، پلیس برای متفرق کردن معترضان اقدام به پرتاب گاز اشک آور و بمب صوتی کرد.

درگیری‌های یازده روزه اسرائیل و حماس پس از روزها تنش بین فلسطینی‌ها و پلیس اسرائیل در محوطه مسجد الاقصی به وقوع پیوست.

مسجدالاقصی پس از مسجدالحرام در مکه و مسجدالنبی در مدینه، مقدس‌ترین مکان در دین اسلام است، و اداره آن به عهده بنیاد وقف – و در رأس آن مفتی اعظم بیت‌المقدس – است.

درگیری های غزه

آتش‌بس میان اسرائیل و گروه فلسطینی حماس درساعات نخست امروز (جمعه ۲۱ مه/ ۳۱ اردیبهشت) شروع شد.این آتش بس به ۱۱ روز درگیری میان دو طرف و کشته شدن بیش از ۲۴۰ نفر که عمدتا در غزه بودند، پایان داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل عملیات نظامی علیه حماس را “تغییر بازی” نامید. هر دو طرف پس از درگیری‌های چندین روزه و برقراری آتش بس خود را پیروز این جنگ خوانده‌اند.

علاوه بر سازمان ملل، شماری از کشورها از جمله مصر و قطر هم در مذاکرات روزهای اخیر برای پایان دادن به درگیری خونین بین اسرائیل و حماس نقش داشتند.