رسانه‌های ایران اقدام به انتشار اسم و عکس فردی کردند که به گفته آنان “عامل خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز” بوده و “قبل از حادثه به خارج از کشور گریخته” است.

صداوسیمای دولتی ایران به نقل از وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی نام این فرد را “رضا کریمی” معرفی کرده و عکسی را که گفته می‌شود متعلق به این فرد است را همراه با ویدیویی منتشر کرده است.

مقامات بلندپایه سازمان انرژی اتمی ایران انفجار در سیستم برق تاسیسات اتمی نطنز را “تروریسم هسته‌ای” خوانده‌اند.

خبرگزاری صداوسیمای دولتی با انتشار این تصویر گفته است که این فرد تحت پیگرد اینترپل قرار دارد
خبرگزاری صداوسیمای دولتی با انتشار این تصویر گفته است که این فرد تحت پیگرد اینترپل قرار دار

خبرگزاری وابسته به صداوسیمای ایران در خصوص ابعاد حادثه در تاسیسات نطنز می‌گوید: “تصاویری از محل وقوع حادثه که ازسوی منابع امنیتی در اختیارما قرار گرفته نشان می‌دهد، براثر یک انفجار محدود بخش کوچکی از مسیر برق رسانی به سالن سانتریفیوژ‌ها تخریب شده است.”

به نوشته این رسانه حادثه در تاسیسات نطنز در اثر انفجار مواد منفجره بوده و “هیچ‌گونه حمله سایبری رخ نداده است”.

وزارت اطلاعات ایران گفته است که “عامل” این حادثه را شناسایی کرده و فرد یاد شده “ساعتی قبل از حادثه به خارج ازکشور گریخته است و اقدامات لازم برای دستگیری و بازگرداندن وی به کشور از مسیر‌های قانونی دردست پیگیری است”.

این تصویر توسط رسانه‌های ایرانی منتشر شده که به نظر می‌رسد برگه درخواست از پلیس‌ بین‌الملل برای دستگیری رضا کریمی باشد
این تصویر توسط رسانه‌های ایرانی منتشر شده که به نظر می‌رسد برگه درخواست از پلیس‌ بین‌الملل برای دستگیری رضا کریمی باشد

عالی‌رتبه‌ترین نهاد اطلاعاتی ایران گفته است که پس از ترور محسن فخری‌زاده، اسرائیل “عملیات‌های متعددی از قبیل انفجار و ترور در حوزه‌های هسته‌ای و دفاعی طرح ریزی کرده بود که با هوشیاری وزارت اطلاعات تمامی آن‌ها خنثی شده و افرادی در این رابطه دستگیر و به مقامات قضایی تحویل شده اند.”

وزارت اطلاعات ایران تا این لحظه هیچگونه اطلاعات بیشتری در خصوص رضا کریمی و دلیل معرفی وی به عنوان عامل حادثه نطنز و سابقه وی منتشر نکرده است.

خبرگزاری صداوسیما ایران همچنین تصویر یک برگه را منتشر کرده که در آن اطلاعاتی در خصوص آقای کریمی درج شده از جمله اینکه نشان می‌دهد وی متولد ۱۳۵۶ در شهر کاشان است.

در نطنز چه اتفاقی افتاد؟

روز یکشنبه ۲۲ فروردین مقام‌های ایران اعلام کردند که حادثه‌ای در شبکه برق مرکز غنی‌سازی نطنز رخ داده و بعد از ساعاتی آن را “اقدام علیه” این مرکز و “تروریسم هسته‌ای” عنوان کردند.

نیروگاه نطنز

اتفاق اخیر در نطنز یک روز بعد از آن رخ داد که مقام‌های هسته‌ای ایران از راه‌اندازی دوباره بخشی از این تاسیسات بعد از انفجار تیر ماه سال قبل خبر داده بودند.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، پس از حادثه به نطنز رفت و وقوع انفجار در این تاسیسات را تایید کرد.

هم‌زمان رسانه‌های اسرائیلی از احتمال حمله سایبری به تاسیسات هسته‌ای نطنز گزارش داده‌اند.

رادیو سراسری اسرائیل به نقل از مقام‌های امنیتی که نام و ملیتشان را اعلام نکرده، از دست داشتن موساد، سرویس اطلاعاتی اسرائیل، در حمله سایبری به تاسیسات نطنز خبر داد.

نیویورک تایمز گزارش داد که انفجار روز یکشنبه نطنز “چنان ضربه‌ شدیدی به توانایی غنی‌سازی اورانیوم ایران وارد کرده که احیای تولید در نطنز ممکن است دست کم ۹ ماه طول بکشد.”

اما دیروز مقام های ایران اعلام کردند که اولین محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد را تولید کرده‌اند. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفت این محصول به دست “دانشمندان جوان و خداباور ایرانی” تولید شده است.

خرابکاری در تاسیسات اتمی نطنز در روزی انجام شد که وزیر دفاع آمریکا برای بازدید از اسرائیل در این کشور حضور داشت.

کاخ سفید اظهارات مقامات ایرانی برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات نطنز را ‘تحریک آمیز ‘ دانسته اما تاکید کرده است که دولت جو بایدن همچنان به مذاکرات هسته ای با ایران پایبند است. همزمان فرانسه هم اعلام کرد در حال هماهنگی برای پاسخ بین المللی به اعلامیه ایران است.

تیرماه سال گذشته هم انفجاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز رخ داد که ایران آن را “خرابکاری” خواند.

خبر وقوع حادثه در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز سال گذشته واکنش های زیادی داشت و از همان زمان گمانه هایی درباره عمدی بودن این انفجار مطرح شد. شورای عالی امنیت ملی ایران یک روز بعد از حادثه گفت که علت را “دقیق” مشخص کرده اما به دلیل “ملاحظات امنیتی” آن را “در زمان مناسب” اعلام خواهد کرد