وزارت بهداشت ایران برای واکسن ایرانی کرونا با نام “کووایران برکت”، مجوز اضطراری صادر کرد.

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران در سفری به استان مرکزی این “خبر خوش” را اعلام کرد که این مجوز دیروز صادر شده است.

این خبر در حالی اعلام می‌شود که چهار روز پیش نتایج کارآزمایی “پیش‌بالینی” واکسن برکت، یعنی آزمایش‌ آن روی حیوانات، منتشر شد. این مقاله هنوز همتاداوری نشده است.

واکسن کرونای برکت از کل ویروس غیرفعال کرونا برای تحریک واکنش ایمنی استفاده می‌کند و از این نظر شبیه واکسن سینوفارم چین است.

این واکسن در شرکت‌های گروه دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی تولید می‌شود و بنا به گزارش‌ها خط تولید اول آن راه‌اندازی شده و خط دوم نیز بزودی راه‌اندازی می‌شود. رئیس ستاد اجرایی فرمان امام هدف تولید را “سه میلیون دوز در ماه” اعلام کرده است.

در هفته‌های اخیر مقام‌های بهداشتی در مناطق زیادی از ایران اعلام کردند واکسیناسیون به دلیل نبود واکسن متوقف شده است و کسانی که نوبت اول را زده‌اند نمی‌توانند نوبت دوم را دریافت کنند.

برخی مقام‌های بهداشتی تلویحا به توزیع “یک میلیون دوز” واکسن برکت برای رفع کمبود واکسن کرونا اشاره کرده بودند.

سعید نمکی امروز درباره زمان توزیع واکسن برکت گفت: “از هفته آینده دستور توزیع دوزهای آماده را دادیم.”

مرحله سوم آزمایش انسانی واکسن کرونای برکت پنجم اردیبهشت در ایران آغاز شد.

صدور مجوز واکسن مشترک ایران و کوبا ‘در هفته‌آینده’

وزیر بهداشت ایران همچنین گفت: “واکسن برکت به مجموعه واکسیناسیون ما می‌پیوندد، مجموعه پاستور هفته آینده می‌پیوندد و واکسن‌های رازی و فخرا هم در آینده نزدیک خواهند پیوست.”

مقام‌های مختلف ایران بارها اعلام کرده‌اند که ساخت و تولید حداقل هشت واکسن کرونا در “دوازده شرکت دانش‌بنیان” را با استفاده از فناوری‌های گوناگون پیش می‌برند.

آقای نمکی همچنین گفت واکسن پاستور هم قرار بوده دیروز مجوز اضطراری بگیرد اما “یکی دوتا از سندهای کتبی‌اش کامل نبود و ما هم هیچ فشاری بر کمیته‌های ناظر نگذاشتیم.”

به گفته وزیر بهداشت ایران قرار شد واکسن پاستور مدارکش را کامل کند تا “هفته آینده اجازه مصرف اضطراری بگیرد”.

سعید نمکی همچنین گفت بعضی کشورهای خارجی و “دوست”، “ناگهان واکسن را بر ما قطع کردند” و حتی حاضر نشدند “در عالم رفاقت” واکسن برای ما بفرستند، “چه کسی باید این را جبران کند جز تولید داخلی”.

واکسن کرونا
line

مراحل تولید واکسن بطور خلاصه:

۱. انتخاب فناوری برای طراحی و ساخت واکسن، برای مثال استفاده از فناوری ویروس حامل یا ام‌آر‌اِن‌اِی.

۲. مرحله پیش-بالینی شامل آزمایش‌های سلولی-مولکولی و حیوانی و ارزیابی سمیت واکسن و مواد همراه آن

۳. کارآزمایی بالینی شامل سه مرحله آزمایش انسانی

۴. استاندارد‌سازی خط تولید، ایمنی تولید، یک‌دستی محصول و گرفتن مجوز از نهادهای مرجع ملی و بین‌المللی شناخته‌شده مثل سازمان غذا و داروی آمریکا یا اتحادیه اروپا برای بررسی سلامت و کارایی آن

۵. تولید انبوه، انبار کردن و زنجیرهٔ پخش

۶. نظارت مستمر بر عوارض جانبی و کارایی واکسن

روند واکسیناسیون در ایران کند بوده است. بنا بر آخرین آمار وزارت بهداشت ایران، ۴ میلیون و ۳۵۴ هزار و ۴۴۵ نفر نوبت اول و ۸۵۱ هزار و ۲۰۷ نفر نوبت دوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. در مجموع ۵ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۶۵۲ دوز واکسن تزریق شده است.

دولت سازمان گمرک و هلال احمر ایران را از هرگونه اطلاع‌رسانی درباره‌ واردات واکسن منع کرده است. این تصمیم بعد از آن گرفته شد که اطلاعاتی که گمرک ایران منتشر کرد نشان می‌داد ابهام‌هایی درباره‌ میزان واکسن‌های وارد شده و مبدا آن‌ها وجود دارد