وزارت خارجه آمریکا: نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران «در مرخصی» است

1

مت میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که رابرت مالی، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور ایران «در مرخصی» است. او افزود که در حال حاضر آبرام پیلی بطور موقت وظایف آقای مالی را برعهده دارد.

این خبر را آقای میلر در پاسخ خبرگزاری رویترز اعلام کرد و در ایمیلی به این آژانس خبری نوشت: «رابرت مالی در مرخصی است و آبرام پیلی به عنوان نماینده ویژه در امور ایران خدمت می‌کند و فعالیت‌های وزارتخانه را در این زمینه رهبری می‌کند».

رابرت مالی ۶۰ ساله که در سال‌های اولیه دهه ۲۰۰ میلادی در تلاش‌های بیل کلینتون، رئیس جمهور پیشین آمریکا برای میانجیگری روند صلح اسرائیل و فلسطین و پس از آن نیز در فعالیت‌های دیپلماتیک برای حصول توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های بزرگ با ایران نقش داشت، سرانجام در ژانویه ۲۰۲۰ میلادی به سمت نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور ایران منصوب شد.

برخی رسانه‌ها از غیبت طولانی مدت او از محل کارش خبر داده بودند و اکنون نیز مشخص نیست که کنار گذاشتن احتمالی او از این سمت، چه معنایی در موضوع تلاش‌ها برای مهار برنامه هسته‌ای ایران دارد.

پس از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ میلادی و اعمال مجدد تحریم‌های گسترده علیه تهران، رابرت مالی رهبری تلاش‌های ناموفق دولت بایدن را برای احیای این توافق برعهده داشت.

این تلاش‌ها درنهایت به هیچ نتیجه‌ای نرسید و مقامات غربی رسما اعلام کردند که واشنگتن در احیای توافق برجام شکست خورده است.

پس از ان ایالات متحده رویکرد متفاوتی را در پیش گرفت و با آغاز مذاکراتی با هدف آزادسازی بخشی از دارایی‌های بلوکه شدۀ ایران و کاهش تنش با تهران، در صدد راهی برای آزادی شهروندان بازداشت شده آمریکایی در ایران و به موازات آن محدودسازی برنامه هسته‌ای ایران برآمد.