وزارت دارایی آمریکا دریافته که طالبان و القاعده “متحدان نزدیک” باقی مانده‌اند و القاعده “زیر پوشش حفاظتی طالبان قوی‌تر شده” و به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد.

در توافقنامه صلحی که فوریه/فبروری سال گذشته میان آمریکا و طالبان به امضا رسید، این گروه به قطع رابطه با شبکه القاعده و عدم تهدید آمریکا و متحدانش از خاک افغانستان تعهد سپرده است.

اما، وزارت دارایی آمریکا دریافته که این دو همچنان متحدان نزدیک باقی مانده اند و به “دیدارهای منظم” بین خود ادامه داده‌‌اند.

در گزارش وزارت دارایی آمریکا در مورد مبارزه با تامین مالی تروریسم در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ آمده که القاعده “روابطش با طالبان را از طریق شبکه مربیان و مشاوران خود با ارائه مشاوره، راهنمایی و پشتیبانی مالی تقویت کرده است.”

در این گزارش آمده که رهبری شبکه حقانی “گفتگوهایی در مورد ایجاد یک بخش مشترک جنگجویان مسلح با همکاری و تمویل القاعده کرده‌اند.”

در گزارش گفته شده که شبکه حقانی یک گروه جنگجویانی است که مرکزش در وزیرستان شمالی پاکستان قرار دارد و در دو طرف سرحد، مناطق شرقی افغانستان و کابل فعال اند.

سایت لانگ وار ژورنال که خلاصه گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا را نشر کرده، می‌گوید که تا هنوز شواهدی که نشان‌دهنده در پیش گرفتن اقداماتی توسط طالبان علیه القاعده باشد -به صورت علنی در دسترس نیست.

سه ماه پیش، نیز یک مقام ارشد سازمان ملل متحد به بی‌بی‌سی گفت که القاعده با وجود توافق تاریخی آمریکا و طالبان در اوایل سال جاری، “حضور سنگین در میان گروه طالبان داشته”.

براساس گزارش سازمان ملل اعضای شبکه حقانی با ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده ارتباط دارد
ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده است

با وجود گزارش‌های مکرر، سخنگویان طالبان هر نوع تداوم همکاری میان با القاعده را رد می‌کنند.

از طرف دیگر، بنا به اطلاعات این وزارت از اوایل سال ۲۰۲۰، هسته اصلی داعش منابع مالی برای دولت اسلامی شاخه خراسان داعش را فراهم کرده است.

وزارت دارایی آمریکا می‌گوید که “هیچ نوع” رابطه مالی میان دولت اسلامی (داعش) و طالبان نیافته است.

همچنین عناصر القاعده، از جمله شبکه وابسته به این گروه در شبه قاره هند (AQIS)، و “گروه‌های تروریستی” که پاکستان را هدف قرار می‌دهند، مانند تحریک طالبان پاکستان (TTP)، همچنان از منطقه مرزی افغانستان و پاکستان به عنوان یک پناهگاه امن استفاده می‌کنند.

متن کامل گزارش نشر نشده، اما در بخش خلاصه آن به درخواست بازرس ویژه وزارت دفاع آمریکا به صورت پرسش و پاسخ، نتیجه‌گیری تحلیل وزارت دارایی آمریکا از منابع و روابط القاعده و طالبان و منابع دولت اسلامی (داعش) در افغانستان و خاورمیانه آمده است