سخنگوی وزارت دفاع ایران تایید کرده است که ماموریت روز پنجشنبه برای استقرار سه محموله در مدار زمین ناکام مانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز این سخنگو در برنامه‌ای درباره این پرتاب در صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت: “برای آنکه (موشک حامل) محموله وارد مدار شود، باید به سرعتی بیش از ۷۶۰۰ (متر در ثانیه) برسد. ما به ۷۳۵۰ رسیدیم.”

پرتاب این موشک ماهواره‌بر با واکنش منفی آمریکا، فرانسه و آلمان روبرو شده است.

آمریکا و آلمان، ایران را متهم کرده‌اند که با این اقدام قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده است.

وزارت خارجه فرانسه هم این آزمایش را به خصوص به دلیل انجام آن در زمانی که “نشانه‌ پیشرفت در گفت‌وگوهای وین ظاهر شده” محکوم کرد.

اما سخنگوی وزارت خارجه ایران روز جمعه گفت “پیشرفت‌های علمی و تحقیقاتی از جمله در حوزه هوا-فضا، حق مسلم ملت ایران است و اینگونه اظهارات مداخله‌جویانه در عزم ملت ایران برای پیشرفت در این حوزه، خللی ایجاد نخواهد کرد.”

به گزارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی، سعید خطیب‌زاده همچنین گفت که “هیچ قطعنامه‌ای جمهوری اسلامی ایران را از برنامه ‌تحقیقات فضایی و آزمایش‌های مرتبط از جمله در حوزه ماهواره‌برها منع نمی‌کند. لذا استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ مغالطه‌ای بی‌مورد و از اساس خلاف واقع است.”

این قطعنامه در پی توافق هسته‌ای ایران و گروه ‍۱+۵ در سال ۲۰۱۵ صادر شد.

احمد حسینی، سخنگوی بخش فضایی وزارت دفاع ایران پنجشنبه ۹ دی از “پرتاب سه محموله تحقیقاتی توسط ماهواره‌بر سیمرغ” خبر داده بود.

وزارت دفاع ایران این آزمایش را “موفقیت‌آمیز” خواند اما بعضی گزارش‌ها حاکی بود که “این محموله‌ها در مدار زمین قرار نگرفته است.”

پرتاب این موشک در حالی صورت می‌گیرد که ایران و آمریکا در حال مذاکره غیرمستقیم برای احیای توافق هسته‌ای هستند.

ماهواره‌بر سیمرغ برای اولین بار در مرداد ماه سال ١٣٩٦ به فضا پرتاب شد.

ایالات متحده می‌گوید ایران ممکن است در آینده با تغییر کاربری موشک‌های به‌کار‌گرفته شده برای پرتاب ماهواره به مدار زمین، از آن برای حمل کلاهک هسته‌ای استفاده کند.

آمریکا همچنین تحریم‌هایی را علیه صنعت فضایی ایران و عده‌ای مدیران آن اعمال کرده است.

ایران چنین کاربردی را رد می‌کند و می‌گوید در پی به دست آوردن تسلیحات هسته‌ای نیست.