وزیر دفاع اسراییل در سفر به واشنگتن با همتای آمریکایی خود لوید آستین درباره راه های مقابله با برنامه هسته‌ای ایران در صورت شکست مذاکرات وین گفت و گو کرده است.

دفتر آقای گانتس گفت که او و لوید آستین “گفت و گوهایی درباره چالش ها و فرصت های در حال ظهور در منطقه داشتند که به خصوص بر چالش مربوط به برنامه هسته ای ایران و تعرض های آن در منطقه متمرکز بود.”

به گزارش رسانه های اسرائیلی آقای گانتس در سخنان خود در این دیدار گفت که ایران “نه فقط تهدیدی مستقیم برای امنیت ماست” بلکه “تهدیدی ملموس برای سبک زندگی ما و ارزش های مشترک ماست.”

او افزود: “ایران در تلاش خود برای بدل شدن به یک قدرت برتر، به دنبال نابودی همه آثار آزادی، حیثیت انسانی و صلح در خاورمیانه و ورای آن است. برنامه هسته ای وسیله برای رسیدن به این اهداف برتری طلبانه است.”

آقای گانتس ایران را به بازیگر پوکر تشبیه کرد که “دست بدی دارد و مشغول وقت کشی است.”

لوید آستین در جریان این دیدار گفت که آمریکا “کاملا به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای متعهد است.”

او گفت: “من عمیقا درباره فعالیت های هسته‌ای ایران در ماه های اخیر نگرانم. هم درباره ادامه اقدامات تحریک آمیز این کشور و هم نسبت به فقدان مشارکت سازنده و دیپلماتیک این کشور. رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرده که اگر دیپلماسی شکست بخورد ما برای استفاده از گزینه های دیگر آماده خواهیم بود. وزارت دفاع با تمام متحدان خود در منطقه و بیش از همه اسراییل از نزدیک در تماس و همکاری خواهد بود تا به تهدید ایران بپردازد. ما از خودمان منافعامان و دوستانمان دفاع خواهیم کرد.”

یک روز پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که مقام های اسراییل و آمریکا در این دیدارها درباره یک مانور مشترک نظامی گفتگو خواهند کرد که برای آمادگی برای اقدام علیه تاسیسات هسته ای ایران در صورت شکست احتمالی مذاکرات وین خواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا در این دیدار اشاره صریحی به مانور مشترک نظامی با اسراییل نکرد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به خبرنگاران گفت که آمریکا همیشه با متحدان خود مانور مشترک نظامی دارد و حرف تازه ای در این زمینه ندارد.

براساس بیانیه وزارت دفاع اسرائیل دو مقام همچنین بر اهمیت حفظ به اصطلاح “برتری کیفی نظامی” اسرائیل (کیو ام ای) و “نیاز حیاتی به تجدید (مهمات) سیستم های دفاع هوایی اسرائیل” تاکید کردند.

آقای گانتس که روز چهارشنبه وارد واشنگتن شده بود در این روز همچنین با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و رهبران ایپک – کمیته روابط عمومی آمریکا و اسراییل – دیدار ک