وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران روز دوشنبه ۱۵ شهریور از بازگشایی دانشگاه‌ها از اواسط مهرماه خبر داد.

بهرام عین‌اللهی می‌گوید دانشجویان برای حضور در دانشگاه‌ها باید واکسینه شده و کارت واکسن داشته باشند.

به گفته او، رئیس‌جمهوری و معاون اول وی تاکید دارند که دانشگاه‌ها سریعا بازگشایی شوند و لازمه بازگشایی دانشگاه‌ها، واکسیناسیون اساتید و دانشجویان است.

این اظهارات در حالی است که به گفته معاون دانشجویی دانشگاه تهران، برای واکسیناسیون دانشجویان دکتری «دستورالعمل آمد فعلاً متوقف کنید، قرار است برنامه جدیدی در این رابطه اعلام کنند».

سعید حبیبا روز ۱۴ شهریور گفته بود دانشگاه تهران حدود ۴۵ هزار دانشجو دارد که هنوز بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی شهرستان‌ها و همچین همه دانشجویان کارشناسی این دانشگاه واکسینه نشده‌اند.

از سوی دیگر، خبرگزاری مهر پیشتر گزارش داده بود که بر اساس تصمیم روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی کرونا، سال تحصیلی جدید در ایران تا اطلاع ثانوی غیرحضوری خواهد بود.

با این حال وزیر بهداشت گفته است که از ۱۵ مهرماه کلاس‌های دانشگاه‌ها باید دایر شود و اساتید باید در دانشگاه‌ها حاضر شوند.

طی دوماه گذشته و به‌ویژه به‌دلیل عزاداری‌های محرم، شمار مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در کشور اوج گرفته است و مقامات ایران تلاش‌ها برای واردات واکسن کرونا را افزایش داده‌اند.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، به‌تازگی وعده داده است که روند واکسیناسیون با واردات یکصد میلیون دُز واکسن تسریع خواهد شد.