هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، نسبت به حصول توافق در مذاکرات وین در خصوص تبعیت دوباره ایران و آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برجام ابراز خوش‌بینی کرد. یک مقام ایرانی هم گفته که آمریکا با برداشتن یک سری تحریم‌ها موافقت کرده است.

در جریان کنفرانس خبری مشترک هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، با تونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در برلین که روز چهارشنبه دوم تیر برگزار شد، وزیرخارجه آلمان گفت که به رغم برخی پیشرفت‌ها در مذاکرات، هنوز اختلاف‌هایی به جای خود باقی مانده است.

هایکوماس گفت به نظر او، حتی با وجود پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ایران امکان توافق در مورد بازگشت آمریکا و ایران به چارچوب توافق هسته‌ای برجام در آینده نزدیک وجود دارد.

در تهران محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، گفته است که واشنگتن با برداشتن تحریم‌های صنایع نفت، کشتیرانی، و بیمه و نیز رفع تحریم‌های وضع شده بر برخی مقامات ارشد نزدیک به آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، موافقت کرده است.

علی خامنه‌ای و دفتر او سه سال پیش در فهرست تحریم شدگان قرار گرفتند. آقای واعظی همچنین گفته است که ۱۰۴۰ مورد تحریم‌های وضع شده توسط دولت ترامپ برداشته خواهد شد.

وزارت خارجه آمریکا هنوز به درخواست صدای آمریکا در مورد ادعای ایران در باره برداشتن تحریم‌ها پاسخی نداده است.