– آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با تاکید بر جدیت کشورش برای بازگشت به برجام درباره تمایل ایران به بازگشت به توافق هسته‌ای ابراز تردید کرد و هشدار داد تهران دوباره به فاصله چند ماهه تا زمان ساخت سلاح اتمی نزدیک می‌شود.

بلینکن در مصاحبه‌ای با رادیو ۴ بی‌بی‌سی که روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه منتشر شد درباره مذاکرات وین گفت: «ما جدیت هدف از لحاظ نیاز به بازگشت به برجام برای پیروی را نشان داده‌ایم. آنچه هنوز نمی‌دانیم این است که آیا ایران آماده است تصمیم مشابهی بگیرد و پیش برود.»

او همچنین درباره نزدیک شدن دوباره ایران به نقطه گریزی که تا زمان تولید سلاح هسته‌ای فاصله چند ماهه «یا نهایتا کمتر» داشته باشد، هشدار داد.

این مقام آمریکا تایید کرد که کشورش در وین به صورت غیرمستقیم با ایران در حال مذاکره است.

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

این هشدار وزیر خارجه آمریکا در شرایطی مطرح می‌شود که مذاکرات وین در ارتباط با مسائل مختلف از جمله اختلاف نظر تهران و لندن بر سر بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی دوباره حاشیه‌ساز شده است.

با اینکه به تازگی گزارش‌هایی از توافق ایران و بریتانیا برای پرداخت این بدهی و آزادی نازنین زاغری، زندانی ایرانی-بریتانیایی در ایران، ‌ منتشر شده بود، لندن آن را تکذیب کرد.

اکنون بلینکن در پاسخ به سوالی درباره موضع کشورش درباره پرداخت این بدهی از سوی لندن گفت: «این تصمیمی مستقل برای بریتانیاست.»

از سوی دیگر آمریکا نیز گزارش‌هایی را که درباره توافقش با ایران برای آزادسازی هفت میلیارد دلار از ارزهای بلوکه‌شده جمهوری اسلامی و همچنین تبادل چهار زندانی ایرانی با چهار زندانی آمریکایی منتشر شده بود را تکذیب کرده است.

خانواده‌های شهروندان دوتابعیتی که در ایران زندانی‌اند، از مقام‌های این کشورها خواسته‌اند تا در مذاکرات با تهران به وضعیت و آزادی بستگانشان در ایران نیز بپردازند