وزیر خارجه آمریکا برای قدردانی از قطر و کشورهای عربی دیگر حاشیه خلیح فارس و مذاکره با آنها درباره افغانستان به منطقه سفر کرده است

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید ایالات متحده در حال مذاکره با طالبان برای خارج کردن کسانی است که در افغانستان جا مانده‌اند.

آقای بلینکن که همراه لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به قطر سفر کرده در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه قطر گفت که آمریکا در “ساعات گذشته” با طالبان در تماس بوده تا بتواند امکان پروازهای چارتر بیشتر از فرودگاه کابل را فراهم کند.

او گفت که طالبان بار دیگر به آمریکا اطمینان داده که مسیر امن خروج از افغانستان را برای کسانی که مدارک سفر دارند، فراهم می‌کند.

به گفته آقای بلینکن حدود ۱۰۰ شهروند آمریکایی در افغانستان، که بیشتر آنها دو تابعیتی هستند، می‌خواهند از این کشور خارج شوند.

وزرای خارجه و دفاع آمریکا برای قدردانی از همکاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در عملیات خروج شهروندان از فرودگاه کابل بعد از تسلط طالبان و مذاکره و هماهنگی درباره افغانستان، به منطقه خلیج فارس سفر کرده‌اند.

نیروهای آمریکایی آخرین نیروهای خارجی بودند که روز ۳۰ اوت فرودگاه کابل را تخلیه کردند و تحویل طالبان دادند.

فرودگاه کابل
نیروهای طالبان امنیت فرودگاه کابل را در دست دارند

وزیر خارجه قطر به خبرنگاران گفت که این کشور نمایندگان خود را برای کمک به راه‌اندازی فرودگاه کابل به افغانستان فرستاده است.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه آمریکا در دوحه گفت که قطر هنوز برای اداره فرودگاه کابل با طالبان به توافق نرسیده اما افزود “در تلاش هستیم که همه چیز خیلی زود راه بیفتد.”

او گفت که قطر کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان را ادامه می‌دهد و پروازهایی با این کمک‌ها “تقریبا هر روز” در رفت و آمد هستند.

قطر در حال همکاری با آمریکا و ترکیه برای راه‌اندازی مجدد فرودگاه کابل است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا با ستودن تلاش‌های قطر گفت که همکاری این کشور “جان هزاران تن را نجات داده است.”

گفت‌وگوهای دیپلماتیک با موضوع افغانستان در حالی در سراسر جهان در حال انجام است که درگیری‌ها در منطقه پنجشیر در شمال افغانستان همچنان ادامه دارد.

طالبان مدعی کنترل بر این منطقه کوهستانی و صعب‌العبور است در حالی که نیروهای جبهه ملی مقاومت به رهبری احمد مسعود می‌گویند همچنان در نبرد با طالبان هستند.

همچنین تجمع‌هایی در کابل و مزار شریف در اعتراض به طالبان انجام شده که با شلیک تیر هوایی اعضای این گروه همراه شده است.