آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا درباره پرونده هسته ای ایران و برجام گفت که روند مذاکرات نمی‌تواند به طور نامحدود ادامه یابد و افزود که در حال حاضر توپ در زمین ایران است.

به گزارش رویترز، آقای بلینکن که به کویت سفر کرده، این اظهارات را در یک جلسه مطبوعاتی در ساختمان وزارت خارجه این کشور مطرح کرد.

او روز پنجشنبه ۷ مرداد، ۲۹ ژوئیه گفت: “ما به دیپلماسی متعهد هستیم اما این روند نمی‌تواند نامحدود ادامه یابد.”

آقای بلینکن گفت که اگر ایران به فعالیت‌های هسته ای خود ادامه دهد، توافق “برنامه جامع اقدام مشترک” یا همان برجام نمی‌تواند به طور کامل دوباره به دست بیاید.

توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران، به معنای توقف اجازه ورود سرزده به بازرسان آژانس به ایران است که بخش مهمی از توافق برجام و نظارت بر تاسیسات هسته‌ای این کشور به شمار می‌آمد.

آقای بلینکن در ادامه گفت که آمریکا به روشنی “حسن نیت و تمایل” خود را برای بازگشت دو جانبه به توافق نشان داده است و اکنون “توپ در زمین ایران است” و ایران باید تصمیم بگیرد.

 

مذاکرات وین با هدف رفع تحریم‌های ایران و احیای برجام، بعد از شش دور بدون نتیجه متوقف شده است و ایران می‌گوید که بعد از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی از سر گرفته خواهد شد.

ایران و آمریکا در این مذاکرات به طور غیر مستقیم و با حضور کشورهای گروه ۱+۴ گفت‌وگو می‌کردند.

عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته ای، اخیرا تایید کرد که دور تازه مذاکرات وین برای احیای برجام تا پیش از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی از سر گرفته نخواهد شد.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری دولت سیزدهم در ایران کار خود را از روز ۱۴ مرداد، یک هفته دیگر رسما آغاز می‌کند.

احمد ناصر المحمد الصباح وزیر خارجه کویت و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در ساختمان وزارت خارجه کویت
احمد ناصر المحمد الصباح وزیر خارجه کویت و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در ساختمان وزارت خارجه کویت

اظهارات آقای بلینکن در حالی مطرح شده که کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین، گفته که آمریکا بسیاری از خواسته‌های اصلی ایران را در وین رد کرده و برای برداشتن بعضی تحریم‌ها شرط‌ گذاشته‌اند.

دیروز هم آیت الله خامنه ای، رهبر ایران در دیدار خداحافظی با دولت حسن روحانی، گفت که آمریکایی‌ها شرط می‌گذارند و “می‌گویند که باید در همین توافق جمله‌ای بگنجانید که بعداً درباره برخی موضوعات صحبت شود وگرنه توافقی نخواهیم داشت.”

آیت الله خامنه ای با تایید این نکته که جمهوری اسلامی در پی گرفتن تضمین و تعهد از دولت آمریکاست، گفته بود “الان هم که به آنها گفته می‌شود بایستی تضمین بدهید، می‌گویند نه… می‌گویند ما تضمین نمی‌دهیم که نقض نکنیم، نمی‌توانیم چنین تضمینی بدهیم.”

پیشتر گزارش شده بود که ایران میخواهد راه خروج از برجام را برای دولت‌های آتی آمریکا ببندد. این در حالی است که دولت فعلی در آمریکا قانونا نمی‌تواند تضمینی برای عملکرد دولت‌های آتی بدهد.