در نخستین سفر رسمی یکی از اعضای دولت اسرائیل به بحرین، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه، برای شرکت در مراسم افتتاح سفارت این کشور در بحرین به منامه، سفر کرده است.

کوتاه مدتی پس از پرواز هواپیمای حامل آقای لاپید و همراهانش به سوی بحرین، اولین پرواز شرکت هواپیمایی اسرائیل نیز از تل آویو عازم منامه شد.

قرار است در طول سفر آقای لاپید چند قرارداد همکاری هم هم بین دو کشور امضا شود.

سال گذشته بحرین، همراه با امارات عربی متحده، مراکش و سودان در چارچوب ابتکار دولت سابق ایالات متحده موسوم به “توافق ابراهیم” با اسرائیل روابط عادی سیاسی برقرار کرد. تا آن زمان تنها دو کشور عرب یعنی مصر و اردن با اسرائیل معاهده صلح امضا کرده بودند.

سفارت بحرین در تل‌اویو پیشاپیش فعالیت خود را آغاز کرده و در ماه اوت امسال، خالد الجلاهمه به عنوان نخستین سفیر پادشاهی بحرین در اسرائیل وارد این کشور شد.

سفیر
خالد الجلاهمه، اولین سفیر بحرین در اسرائیل و همسرش در ماه اوت وارد تل اویو شدند

دلیل اطلاق عنوان توافق ابراهیم به این ابتکار، اعتقاد یهودیان و اعراب به این است که آنان به ترتیب از نسل اسحاق و اسماعیل، پسران ابراهیم، پیغمبر عبرانی و به تعبیری، خویشاوندان هم هستند.

آقای لاپید صبح پنجشنبه در توئیتی نوشت “ما در بحرین فرود آمده‌ایم. من مفتخرم که در اولین مراسم رسمی و تاریخی نمایندگی اسرائیل را برعهده دارم. از استقبال گرم شما متشکرم.”

طبق برنامه سفر آقای لاپید، وی پیش از مراسم افتتاح سفارت اسرائیل در منامه و امضای چندین تفاهم‌نامه از جمله در زمینه همکاری بین بیمارستان‌ها و شرکت‌های آب و برق دو کشور با مقامات بحرینی مذاکراتی انجام می‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل گفته است: “ما بحرین را نه تنها به عنوان یک شریک مهم در سطح روابط دو جانبه، بلکه همچنین به عنوان پلی برای همکاری با دیگر کشورهای منطقه می‌دانیم.”

توافق
از راست به چپ: وزیر خارجه بحرین، نخست وزیر اسرائیل، رئیس جمهوری آمریکا و وزیر خارجه امارات پس از امضای توافق ابراهیمی

با وجود استقبال رسمی گرم از آقای لاپید، خبرگزاری فرانسه گزارش کرده که مخالفان توافق ابراهیم در حومه منامه با آتش زدن لاستیک، دود سیاهی ایجاد کردند.

شیخ حسین الدیهی، معاون دبیرکل حزب شیعه الوفاق که ممنوعه اعلام شده، گفته است که “مردم بحرین سفر وزیر خارجه اسرائیل به این کشور را به شدت محکوم می‌کنند.”

حزب الوفاق سال گذشته امضای توافقنامه ابراهیم را “خیانت به اسلام و آرمان عربیسم” توصیف کرد و گفت که به این ترتیب، بحرین تعهد دیرینه خود را نادیده گرفت که اعراب نباید تا ایجاد کشور مستقل فلسطینی، با اسرائیل روابط عادی برقرار کنند.

رهبری این حزب را روحانیون شیعه در دست دارند که از حمایت ایران برخوردارند اما دولت بحرین با متهم کردن آنان به تلاش برای استقرار نظام حکومتی شبیه ایران در این کشور، این حزب را منحله اعلام کرده است.

شیخ الدیهی

منبع تصویر، TASMIMNEWS

توضیح تصویر، حسین الدیهی معاون دبیرکل حزب الوفاق بحرین گفته که مردم بحرین سفر وزیر خارجه اسرائیل را محکوم می‌کنند

پس از اعلام توافق ابراهیم، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هم گفت که کشورهای عرب امضاکننده “از پشت به آرمان فلسطین خنجر زدند.”

آقای لاپید از ماه ژوئن که به وزارت خارجه دولت ائتلافی نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، منصوب شد از امارات متحده عربی و مراکش هم دیدن کرده است. او به سودان نرفته و روند عادی سازی روابط دو کشور هنوز پیشرفت چندانی نداشته است.

روز یکشنبه مریم صادق المهدی، وزیر خارجه دولت انتقالی سودان در مصاحبه با نشریه نشنال گفت که “نشانه‌ای از عادی سازی روابط با اسرائیل وجود ندارد … و مذاکره ای در سطح رسمی در جریان نیست.”

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در مراسمی که به مناسبت اولین سالگرد امضای توافق ابراهیم در اوایل ماه جاری برگزار شد، گفت که دولت آمریکا همچنان می‌خواهد عادی سازی را به پیش ببرد.

وی گفت: “ما می‌خواهیم حلقه دیپلماسی مسالمت آمیز را گسترش دهیم زیرا به نفع کشورهای منطقه و جهان است که با اسرائیل مانند سایر کشورهای جهان رفتار شود.”

هنگام اعلام توافق ابراهیم در سال گذشته، دونالد ترامپ، ورئیس جمهوری وقت آمریکا گفت که به زودی کشورهای عرب و مسلمان دیگری به عادی سازی روابط خود با اسرائیل مبادرت خواهند کرد. وی گفته بود که این روند شرایط مساعد را برای حل بحران فلسطین و تامین حقوق فلسطینیان ایجاد خواهد کرد.

تمرکز سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا عمدتا بر روابط با کشورهای غربی است و برخی منابع عربی و اسرائیلی توصیه کرده‌اند که اعراب و اسرائیل به ابتکار خود روند عادی سازی را به پیش ببرند. به گفته آنان، گسترش ارتباطات جهانی باعث نزدیکی آرمان‌ها و تشابه انتظارات نسل جوان در کشورهای منطقه شده و زمینه مساعدی را برای حل اختلافات دیرینه ایجاد کرده است.