یائیر لاپید ، وزیر امور خارجه اسرائیل در اولین سفر رسمی یک وزیر اسرائیلی به امارات متحده عربی از زمان برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور در سال گذشته، سفارت اسرائیل را در این کشور افتتاح کرد. آقای لاپید با انتشار پیامی در توئیتر از همه کشورهای خاورمیانه خواست تا حضور دائمی اسرائیل در منطقه را بپذیرند.

سفر دو روزه یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل به امارات متحده عربی لحظه مهمی برای اسرائیل و جهان عرب است.

آقای لاپید اولین وزیر اسرائیلی است که در پی توافق تاریخی اسرائیل ، امارات و بحرین برای عادی سازی روابط در ۹ ماه پیش، به امارات سفر می‌کند.

در این سفر دو روزه، آقای لاپید با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، همتای اماراتی خود دیدار می‌کند. افتتاح سفارت اسرائیل در ابوظبی و کنسولگری این کشور در دوبی هم از دیگر برنامه‌های وزیر خارجه اسرائیل در این سفر دو روزه به امارات متحده عربی بوده است.

این دیدار نه تنها به دلیل نمادین بلکه از آنجا که اولین تعامل رسمی دو طرف از زمان درگیری های اسرائیل و غزه در ماه مه است ، از اهمیت برخوردار است.

بر اساس اعلام سازمان ملل، در این درگیریها حداقل ۲۵۶ نفر در غزه و ۱۳ نفر در اسرائیل کشته شدند.

درگیری ۱۱ روزه اولین آزمایش برای رابطه تازه ایجاد شده بود – به ویژه با توجه به اینکه رهبری امارات متحده عربی توافق عادی سازی را فرصتی برای متوقف کردن برنامه‌های اسرائیل برای الحاق بخشهایی از کرانه باختری اشغالی عنوان کرد.این طرح الحاق با مخالفت شدید فلسطینی‌ها روبرو شده بود.

در آستانه در گیریهای اخیر بین اسرائیل و فلسطینی‌ها، امارات متحده عربی اخراج احتمالی فلسطینیان از خانه‌های در شهرک‌های یهودی در بیت المقدس شرقی را محکوم کرده بود و از اسرائیل خواسته بود تا تنش را کاهش دهد.

با وجود این در جریان درگیریهای اخیر، امارات متحده عربی برای اعمال فشار دیپلماتیک به اسرائیل برای محدود کردن حملات خود به غزه، جایی که از آنجا هزاران موشک به سوی اسرائیل شلیک می‌شد، نمی توانست کاری کند.

در جریان درگیریهای اخیر بین اسرائیل و فلسطینی‌ها خشم شهروندان امارات در رسانه‌های اجتماعی مشهود بود و شهروندان این کشور اقدام اسرائیل را محکوم و حمایت خود را از فلسطینیان نشان دادند.

israel emirate
روابط تجاری بین امارات متحده عربی و اسرائیل به سرعت افزایش یافته است

با وجود این ، عبدالخالق عبدالله ، پژوهشگر سیاسی مستقر در دبی ، معتقد است که سفر تاریخی آقای لاپید نشان می‌دهد که هر دو کشور طوفان را به خوبی تحمل کرده‌اند.

او می‌گوید: “روابط دوجانبه اولین آزمایش خود را پشت سر گذاشته است و این نشان‌دهنده برگشت ناپذیری این روند است.”

“امارات متحده عربی در حال اتخاذ دو مسیر است: اول مسیر عادی سازی روابط با اسرائیل و دوم اینکه همچنان از حق فلسطینی‌ها برای داشتن کشور مستقل حمایت می‌کند.”

توافق عادی سازی روابط میان اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین ۹ ماه پیش با میانجیگری دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا امضا شد