وزیر خارجه اسرائیل ملاقات با دبیرکل سازمان ملل را لغو کرد

Screen Shot 2023-10-24 at 12.47.11 PM

وزیر خارجه اسرائیل در پی سخنان انتقادآمیز آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، درباره حمله این کشور به غیرنظامیان در باریکه غزه، دیدار برنامه‌ریزی‌شده با او را لغو کرد و نماینده اسرائیل در سازمان ملل نیز با انتقاد از آقای گوترش خواستار استعفای او شد.

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، روز سه‌شنبه گفت: «با دبیرکل سازمان ملل دیدار نمی‌کنم. بعد از هفتم اکتبر [تاریخ حمله حماس به اسرائیل] دیگر جایی برای مشی متوازن باقی نمانده است. حماس باید از صفحه روزگار محو شود».

وزارت خارجه اسرائیل نیز خبر لغو این دیدار را تأیید کرد.

آقای کوهن در نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بحث درباره جنگ غزه هم خطاب به آنتونیو گوترش گفت: «آقای دبیرکل، شما در کدام جهان زندگی می‌کنید؟»

دبیرکل سازمان ملل در سخنرانی روز سه‌شنبه خود در شورای امنیت سازمان ملل به‌شدت از حملات هوایی تلافی‌جویانه اسرائیل به غزه انتقاد کرد و گفت این معادل «نقض آشکار قوانین بشردوستانه بین‌المللی» و «تنبیه جمعی» فلسطینی‌ها است.

او هرچند حمله حماس به خاک اسرائیل را محکوم کرد، اما در عین حال گفت: «مهم است بدانیم حمله حماس در خلأ رخ نداده است. مردم فلسطین با ۵۶ سال اشغال خفقان‌آور مواجه بوده‌اند.»

از سوی دیگر، گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل در شبکه ایکس (توئیتر سابق) اظهارات آنتونیو گوترش را «هولناک» و «غیراخلاقی» خواند.

او نوشت این سخنرانی نشان می‌دهد دبیرکل سازمان ملل «از واقعیت در منطقه ما کاملا جدا افتاده» است و افزود آقای گوترش «قتل‌عام صورت گرفته به‌دست تروریست‌های نازی حماس را به شیوه‌ای غیراخلاقی و تحریف‌شده می‌بیند».

آقای اردان همچنین گفت باعث اندوه است رئیس سازمانی که بعد از هولوکاست تأسیس شده است، چنین «دیدگاه‌های وحشتناکی» دارد.

او در ادامه خواستار استعفای دبیرکل سازمان ملل شد.