در ادامه درگیری‌های شدید در ولسوالی‌های افغانستان، حکومت افغانستان تأیید کرد که کنترل بیش از هشتاد ولسوالی را از دست داده و این ولسوالی‌ها به دست طالبان افتاده است.

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان امروز (سه شنبه، ۱۵ سرطان/ تیر) در نشستی با سفرای کشورهای منطقه در کابل گفت برخی از این مناطق به زور توسط طالبان تصرف شده و برخی مناطق “برنامه‌ریزی شده” تخلیه شده‌اند. این نخستین باری است که یک مقام بلندرتبه دولت افغانستان به طور رسمی سقوط شمار زیادی از ولسوالی‌های این کشور به دست طالبان را تأیید می‌کند.

طالبان ادعا کرده‌اند که در چند هفته اخیر بیش از ۱۵۰ ولسوالی را تصرف کرده‌اند. شورای امنیت ملی افغانستان گفته دولت در دو هفته اخیر، چهارده ولسوالی را از طالبان پس گرفته و در نظر دارد تا مناطق دیگر را نیز از طالبان پس بگیرد.

افغانستان ۳۸۸ ولسوالی دارد.

در همین حال نماینده ویژه قطر، میزبان مذاکرات صلح افغانستان- به کابل سفر کرده و قرار است با ارشدترین مقام‎های حکومت دیدار کند.

همچنین حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان گفت آمریکا هفت چرخبال جنگی جدید تا هفته آینده به افغانستان می‌فرستد.

آقای محب امروز در یک نشست خبری گفت هنوز برنامه انتقال هواپیماهای کمک شده توسط ایالات متحده آمریکا به افغانستان جریان دارد و همه این هواپیماها به مرور زمان به کابل خواهد رسید.

حدود ده روز قبل، پس از سفر هیأت بلندپایه افغانستان به واشنگتن خبرهایی از تعهد آمریکا برای کمک حدود ۴۰ هواپیمای جنگی “بلک هاوک” به افغانستان منتشر شد.

اکنون آقای محب گفته روند انتقال این هواپیماها به افغانستان به زودی آغاز خواهد شد.

غنی

غنی: اراده‎‌ای برای تسلیم‌دهی وجود ندارد

در همین حال محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در جلسه امروز کابینه گفته هیچگونه معامله و اراده‌ برای تسلیم‌دهی وجود ندارد.

آقای غنی گفته “اگر طالبان فکر می‌کنند از ما تسلیمی می‌گیرند، در صد سال دیگر به این آرمان نخواهند رسید.”

در روزهای گذشته در حوزه عمومی افغانستان نگرانی‌ها در مورد واگذاری بدون درگیری ولسوالی‌ها به طالبان افزایش یافته است.

دیروز کاربران شبکه‎های اجتماعی نوشته بودند چند ولسوالی ولایت بدخشان، در شمال شرق کشور پیش از آنکه طالبان به آن ولسوالی‌ها حمله کنند، سقوط کرده است.

سخنگویان طالبان به گستردگی نوارهای ویدیویی را منتشر کرده‌اند که در آن از نیروهای امنیتی افغانستان خواسته شده به طالبان تسلیم شوند.

آقای غنی اما در جلسه کابینه گفته اراده‌ای برای تسلیم‌دهی وجود ندارد و “اکنون روز غیرت، عزم و اراده است.”

او تأکید کرده که مسئولیت خون‌ریزی و ویرانی “به دوش طالبان و حامیان‌شان” است.

آقای غنی در جلسه امروز کابینه همچنان در مورد احیای قوای امنیتی و دفاعی، جلب و جذب در صفوف قوای مسلح به ویژه در قطعات خاص، کماندو و قطعات صفردار صحبت کرده است.

ادعای سقوط ۱۰ ولسوالی تازه به دست طالبان

در شبانه‌روز گذشته نبردهای شدید در ولسوالی‌های افغانستان ادامه داشت. در بیست و چهار ساعت گذشته بی‌بی‌سی از درگیری‌ها در شمال، غرب، جنوب غرب و شرق کشور گزارش‌هایی دریافت کرده است.

مکتبی در بغلان

از اثر این درگیری‌ها دیشب انیستیتوی مسلکی در حوزه دوم شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان آتش گرفت.

جاوید بشارت، سخنگوی پلیس بغلان گفته این انستیتیو دیشب از اثر شلیک هاوان در ساحه حسین‌خیل آتش گرفته است.

طالبان ادعا کرده‌اند که به تازه‌گی کنترل ولسوالی‌های خوست فرنگ ولایت بغلان، مقر و آبکمری ولایت بادغیس، شغنان ولایت بدخشان، دلارام ولایت نیمروز، غوریان و چشت ولایت هرات، حصارک ولایت ننگرهار، حضرت سلطان ولایت سمنگان و چینه ولایت پکتیا را به دست آورده‌اند.

منابع محلی از ولایت‌های مختلف بیرون شدن و نقل مکان مقر ولسوالی‌های حضرت سلطان ولایت سمنگان، آبکمری ولایت بادغیس، چشت ولایت هرات و حصارک ولایت ننگرهار را تأیید کرده‌اند.

هنوز منابع دولتی در مورد ادعای سقوط دیگر ولسوالی‌ها به دست طالبان چیزی نگفته‌اند.

در همین حال نیروهای امنیتی ادعا کرده‌اند که ده‌ها تن از اعضای گروه طالبان در ولایت‌های سمنگان، لوگر، بلخ و سمنگان در اثر حمله این نیروها کشته و زخمی شده‌اند.