وزیر خارجه اوکراین روز پنج‌شنبه اعلام کرد که روسیه به طور آشکار این کشور را تهدید می‌کند و اگر دولت کرملین از خط قرمز اوکراین که ایالت مرزی آن است، ‌عبور کند باید تاوان بدهد.

به گزارش رویترز، دمیترو کولِبا روز پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین، گفت که کارشناسان و مقامات روسی «آشکارا اوکراین را به جنگ و نابودی دولت اوکراین تهدید می‌کنند».

آقای کولبا در ادامه همچنین گفته است که در روسیه اقدامات و اظهارنظرهایی با هدف افزایش تنش‌های نظامی و تضعیف تلاش‌های دیپلماتیک برای حل درگیری روسیه و اوکراین صورت می‌گیرد که اوکراین آن‌ها را محکوم می‌کند.

وزیر خارجه اوکراین درباره تهدیدهای روسیه علیه این کشور و واکنش احتمالی کشورش به جزئیات خاصی اشاره نکرد.

در هفته‌های گذشته تجمع نیروهای نظامی روسیه در مناطق شرقی کشور که در کنترل نیروهای جدایی‌طلب مورد حمایت روسیه است موجب افزایش درگیری در مرزهای شرقی اوکراین شده است.

درگیری میان نیروهای جدایی‌طلب مورد حمایت کرملین در منطقه دونباس با نیروهای نظامی اوکراین از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است، نبردی که به‌گفته کی‌یف تاکنون ۱۴ هزار کشته بر جای گذاشته است.

با وجود این، روسیه منکر اعزام نیروهای نظامی به مناطق شرق اوکراین و حمایت تسلیحاتی از جدایی‌طلبان این کشور است.

اروپا و آمریکا در روزهای گذشته در مورد تحرکات روسیه در این مناطق هشدار داده و مقامات روسیه نیز در واکنش به این اظهارات گفته‌اند که اگر غرب مداخله نظامی کند، جنگی «ویرانگر» درخواهد گرفت.

در این سال‌ها، آمریکا و کشورهای غربی ضمن رد الحاق کریمه به روسیه و به خاطر آنچه نقش مخرب مسکو در به آشوب كشيدن اوکراين عنوان می‌کنند، تحريم‌هايی را عليه افراد و نهادهای روسی اعمال کرده‌اند.

روسيه در سال ۲۰۱۴ با نادیده گرفتن توافق سال ۱۹۹۵ و با اعزام نیروهای نظامی، شبه جزیره کریمه را که پیشتر جزو خاک اوکراين بود، تصرف کرد.

نیروهای روسی در جریان این حمله ضمن تصرف کشتی‌های جنگی اوکراینی، کنترل پایگا‌ه‌های نظامی در این شبه جزیره را در دست گرفتند.

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا، اسفندماه پارسال در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که ایالات متحده هرگز الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه را به رسمیت نخواهد شناخت.

در همین حال وزرای خارجه اوکراین، لیتوانی ، لتونی و استونی روز پنج‌شنبه، تشدید تحرکات نظامی روسیه در شرق اوکراین را محکوم کردند و از مسکو خواستند تنش‌ها را در منطقه کاهش داده و به مذاکرات بازگردد.