وزیر خارجه ایران در ژاپن: مذاکره با آمریکا ‘غیرممکن’ است

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران پس از دیدار با مقامات ژاپن، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره امکان مذاکره با آمریکا گفته است: “نه، هیچ امکانی برای مذاکره وجود ندارد.”

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت به نقل از کیودو، خبرگزاری رسمی ژاپن، گزارش داد که این پاسخ آقای ظریف به این سوال بوده که آیا “برای کم کردن تنش‌ها حاضر به گفت‌وگوی دو جانبه با واشنگتن هست یا خیر.”

دو روز پیش آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران هم در یک سخنرانی تاکید کرده بود که “مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است.”

ان‌اچ‌کی، تلویزیون رسمی ژاپن نیز گزارش داد که آقای ظریف فشارهای آمریکا بر ایران را “اقدام به خودکشی” توصیف کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ساعاتی قبل از مصاحبه آقای ظریف در توییتی نوشته بود: “مطمئن است که ایران به زودی خواهان مذاکره می‌شود.”

تلویزیون ژاپن گزارش داد که آقای ظریف این اظهارات آقای ترامپ را رد کرده و گفته است: “نمی‌دانم رئیس جمهور ترامپ از کجا اینقدر مطمئن است اما این مساله کاملا اشتباه است.”

خبرگزاری فرانسه نوشته است که این نقل قول‌ها به زبان ژاپنی منتشر شده است و مشخص نیست که آیا از فارسی ترجمه شده یا از زبان انگلیسی.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و شینزو آبه نخست وزیر ژاپنحق نشر عکسAFP/GETTY IMAGES
Image captionمحمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن؛ ژاپن مشتری سنتی نفت ایران بوده است

آقای ظریف، که در این سفر با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن دیدار کرده است، همچنین واشنگتن را به “تشدید غیرقابل قبول تنش‌ها” متهم کرد و گفت که “تهران حداکثر خویشتن‌داری را نشان داده است.”

محمدجواد ظریف هدف سفرش به ژاپن، که مشتری سنتی نفت ایران است را “مقابله با اقدامات تنش‌زای آمریکا” عنوان کرده و گفته است: “تنش در منطقه به نفع هیچکس نیست و ایران شروع کننده این تنش نبوده است.”

ژاپن یکی از خریداران مهم نفت ایران است. تابستان گذشته و به دنبال خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم صنعت نفت ایران، خبرگزاری کیودو گزارش داد که دولت ژاپن به آمریکا گفته است در شرایطی نیست که بتواند واردات نفت از ایران را متوقف بکند یا کاهش بدهد.

ژاپن یکی از هشت کشوری بود که از معافیت تحریم‌های آمریکا استفاده می‌کرد و به خرید نفت از ایران ادامه داده است. این معافیت‌ها دو هفته پیش ( ۱۲ اردیبهشت) به پایان رسید.

مشخص نیست که با حذف معافیت‌ها و تحریم کامل نفت ایران، رابطه تجاری تهران و توکیو به کجا خواهد انجامید.

ژاپن رابطه بسیار خوبی با آمریکا و ایران دارد و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، اولین رهبر خارجی بود که با دونالد ترامپ پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهور آمریکا در نیویورک دیدار کرد.

آقای ظریف پیش از سفر به ژاپن به ترکمنستان و هند سفر کرده بود.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara Huluhub.com