وزارت خارجه ترکیه، روز شنبه چهارم اردیبهشت، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور به رسمیت شناختن کشتار ارامنه به عنوان «نسل‌کشی» از سوی رییس‌جمهوری آمریکا را به‌شدیدترین نحو ممکن رد و تقبیح می‌کند.

این بیانیه می‌افزاید که چنین اقدامی از سوی جو بایدن به گشودن «زخمی عمیق» منجر می‌شود که تضعیف‌کننده «اعتماد و دوستی متقابل» خواهد بود.

ترکیه خواستار اصلاح این «اشتباه فاحش» از سوی رئیس جمهوری ایالات متحده شده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز شنبه در سالگرد آغاز کشتار ارامنه به دست عوامل امپراتوری عثمانی این حادثه را به‌طور رسمی «نسل‌کشی» نامید.

آقای بایدن نخستین رئیس جمهوری تاریخ آمریکا است که به‌طور رسمی این کشتار را «نسل‌کشی» اعلام می‌کند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در واکنش به این اقدام آمریکا در صفحه توییترش نوشت: «فرصت‌طلبی سیاسی بزرگ‌ترین خیانت به صلح و عدالت است. ما این اظهارات را که مبتنی‌بر پوپولیسمِ صرف است، تماما رد می‌کنیم.»

او افزود: «کلمات قادر به تغییر یا بازنویسی تاریخ نیستند.»

وزیر خارجه ترکیه پیشتر هم گفته بود: «اظهارنظرهایی که از نظر حقوقی و قانونی الزام‌آور نیستند هیچ فایده‌ای ندارند اما به مناسبات لطمه خواهند زد. اگر ایالات متحده قصد دارد به مناسباتش با ترکیه لطمه بزند تصمیم با خود آنهاست.»

گمانه‌زنی‌ها حاکی است که چنین اقدامی مناسبات آمریکا با متحد خود در ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) یعنی حکومت ترکیه را دچار تنش بیشتری کند.

با این حال، خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت که جو بایدن مایل به همکاری با رجب طیب اردوغان است و از همین رو، به همتای ترک خود پیشنهاد داده تا در نشست آینده ناتو با یکدیگر دیدار کنند.

جو بایدن کشتار ارامنه در امپراتوری عثمانی را «نسل‌کشی» نامید

کشتار ارامنه از سال ۱۹۱۵ و همزمان با جنگ نیروهای امپراطوری عثمانی با امپراطوری روسیه در مناطقی که امروزه کشور ارمنستان است، آغاز شد.

به‌رغم آن‌که کاربرد این مفهوم تاریخی هیچ پیامد حقوقی و قانونی ندارد، موجب خشم مقامات ترکیه شده است.

حکومت ترکیه همواره با کاربرد مفهوم «نسل‌کشی» برای کشتار ارامنه که از سوی د‌ه‌ها کشور دیگر از جمله فرانسه و روسیه نیز به رسمیت شناخته شده، مخالف بوده و مدعی است که هر دو طرف در طول جنگ جنایت و کشتار کرده‌اند.

کاخ سفید تاکید کرده که قصد آمریکا از به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه متهم کردن دیگران نیست، بلکه می‌خواهد مطمئن شود چنین رخدادی هرگز تکرار نخواهد شد.