امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان گفته است که “گفتگوهای مثبت” با مقام‌های ایرانی در مورد مسایل سیاسی، تجارتی، تحولات جاری و مسایل امنیتی داشتیم و “امیدوار هستیم که نتایج نیز خوب باشد”. پیش‌تر، وزارت خارجه ایران در توضیح سفر وزیر خارجه طالبان به ایران گفت که هدف از این سفر حفظ “روابط اقتصادی و تجاری” با افغانستان است.

آقای متقی در نوار صوتی که طالبان نشر کرده است، در مورد گفتگوهایش در تهران می‌گوید: با جانب ایرانی در مورد مسایل تجاری، مواد نفتی و ترانزیت کالا که از طریق ایران به افغانستان بیاید صحبت کردیم. وزیران و هیات‌های فنی ما با همتایان ایرانی خود نشست‌های جداگانه داشتند.

وزیر خارجه طالبان گفت: “تلاش ما این است که با کشورهای منطقه به خصوص همسایه مناسبات خوب باشد و اختلافات وجود نداشته باشد و کشورها و حکومت‌ها به یکدیگر منفعت برسانند.”

آقای متقی افزوده که هدف ما “اتصال” کشورهای جنوب آسیا با کشورهای آسیای مرکزی است. چنان که به گفته او “ایران هم می‌تواند از مسیر افغانستان با کشورهای آسیای میانه از جمله تاجیکستان و ازبکستان در مبادلات تجاری خود استفاده کند.”

.

منبع تصویر، MFA

وزیر خارجه طالبان می‌گوید ما می‌خواهیم افغانستان در آینده “یک سیاست متوازن” داشته باشد که به ضد و یا طرفداری از جانبی “تعبیر” نشود.

به گفته وزارت خارجه ایران “قرار است در این سفر در موضوعات مختلف اقتصادی و تجاری همچون همکاری‌های بانکی، بازارچه‌های مرزی، معدن، تجارت و همکاری‌های ورزشی توافقاتی حاصل شود.”

ایران می‌گوید که این سفر برای “حفظ روابط اقتصادی و تجاری دو کشور” و “در راستای منافع مردم کشور همسایه خصوصا در شرایط کنونی” است.

سرنوشت سفارت افغانستان در تهران

در همین حال حساب توییتر وزارت خارجه ایران در پاسخ به شایعاتی مبنی بر تحویل دادن سفارت افغانستان در تهران به طالبان بدون رد این موضوع نوشت: “فعالیتهای دیپلماتیک سفارت افغانستان در تهران همانند تمامی سفارتخانه‌های خارجی در چارچوب اصول و قواعد تعریف شده کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در خصوص روابط دیپلماتیک قرار دارد و هیچگونه تغییر و تحولی خارج از آن ممکن نیست”.

پایان پست Twitter, 1

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان با یک هواپیمای شرکت ماهان ایر ایران به تهران سفر کرده است

منبع تصویر، BALKHI

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان پیش از پرواز به تهران با یک هواپیمای شرکت ماهان ایر ایران

وزیر خارجه طالبان در راس یک هیات اقتصادی و سیاسی روز شنبه (شنبه ۸ ژانویه/۱۸ دی) به تهران وارد شد.

بنا بر اعلام رسانه‌ها، در این هیات سرپرستان وزارتخانه‌های اقتصاد، صنعت و تجارت افغانستان و معاونان چندین وزارت دیگر نیز حضور دارند.

در تصویر دیده می‌شود که هیات طالبان با هواپیمای شرکت هوایی ایرانی ماهان ایر به تهران پرواز کرده است.