وزیر خارجه عراق روز پنجشنبه دوم دی گفت بغداد خواستار مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا است، زیرا تنش بین دو کشور بر وضعیت عراق تاثیر می‌گذارد.

فواد حسین که برای دیداری رسمی به تهران رفته است، در یک کنفرانس خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی‌اش گفت، روابط ایران و آمریکا برای عراق «یک مسئله خارجی محسوب نمی‌شود بلکه یک موضوع داخلی است» چرا که تنش بین دو کشور «مستقیما» بر وضعیت عراق تاثیر می‌گذارد.

او تصریح کرد که هر گشایشی در روابط ایران و آمریکا «بر وضعیت عراق نیز از نظر سیاسی، اقتصادی و امنیتی تاثیر مثبت دارد».

ایران و آمریکا از سال ۵۸ و به‌دنبال حمله دانشجویان موسوم به «دانشجویان پیرو خط امام» به سفارت ایالات متحده در تهران، روابط رسمی با یکدیگر ندارند، ولی نمایندگان دو کشور طی چهار دهه گذشته به مناسبت‌های مختلف از جمله در عمان و عراق با هم مذاکراتی داشته‌اند.

با این حال، ایران حاضر نشده که در مذاکرات وین برای احیای برجام که دولت پیشین آمریکا از آن خارج شده است با نمایندگان ایالات متحده به صورت مستقیم مذاکره کند، و از طریق سایر کشورهای باقی‌مانده در برجام دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را منتقل می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در مورد نحوه تماس دو کشور در مذاکرات وین گفت که «طرف آمریکایی به صورت نانوشته، برخی از پیام‌ها را به داخل جلسه می‌فرستد و پاسخ‌های لازم را در این رابطه دریافت می‌کند».

او گفت که جمهوری اسلامی ایران «با حسن نیت و با جدیت و نگاه به رسیدن به یک توافق خوب»، مذاکرات وین را دنبال می‌کند «و امیدواریم طرف‌های مقابل نیز با این رویکرد در مذاکرات ظاهر شوند».

ایران و آمریکا علاوه بر موضوع فعالیت‌های هسته‌ای تهران، در مورد تحریم‌ها، برنامه موشکی و نقش منطقه‌ای ایران در منطقه که واشینگتن آن را «مخرب» می‌داند با هم اختلافات شدیدی دارند.