توشیمیتسو موته گی، وزیر خارجه ژاپن، شامگاه شنبه ۳۰ مرداد جهت دیدار با مقامات ایران وارد تهران شد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از سفارت ژاپن در تهران گزارش داد که آقای موته‌گی روز یکشنبه با مقامات ایرانی در خصوص روابط دوجانبه، مسائل خاورمیانه و موارد دیگر به گفت‌وگو خواهد پرداخت.

این گزارش می‌گوید که وزیر خارجه ژاپن با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، و حسین امیرعبداللهیان، نامزد وزارت خارجه در دولت آقای رئیسی دیدار می‌کند.

ژاپن در هفته‌های اخیر ۲ میلیون و نهصد هزار واکسن‌ کرونا (آسترازنکا) را به صورت رایگان در اختیار ایران گذاشت و «هزینه حمل این واکسن‌ها تا تهران» را نیز پرداخت کرد، امری که واکنش مثبت و توام با قدردانی کاربران فضای مجازی‌ فارسی‌زبان را به همراه داشت.

ژاپن: واکسن کرونای رایگان به ایران دادیم

این کشور همچنین در اوج تحریم‌های دولت پیشین ایالات متحده علیه ایران تلاش کرد که نقش میانجی را ایفا کند، اما در نهایت موفق نشد.

وزیر امور خارجه ژاپن در آستانه سفر به ایران و در یادداشتی اختصاصی برای ایرنا، روابط تهران و توکیو را دوستانه، دیرینه و تغییرناپذیر نامید.

او در بخشی از این یادداشت نوشته است: «برای کشور ژاپن که حدود ۹۰ درصد نفت خام خود را از منطقه خاورمیانه وارد می‌کند، صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه بسیار حائز اهمیت است… تردیدی نیست که در این زمینه، نقش ایران به عنوان کشور بزرگ در منطقه خاورمیانه بسیار مهم است.»

ژاپن پیش از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، سومین مشتری عمده نفت خام جمهوری اسلامی بعد از چین و هند بود، اما تحریم‌ها سطح روابط اقتصادی تهران و توکیو را به پایین‌ترین حد خود رساند.

چندی پیش رئیس مجمع نفت ژاپن گفت که در صورت لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران، این کشور برای واردات دوباره نفت ایران، حداقل نیاز به سه ماه زمان خواهد داشت.