وزیر خزانه‌داری آمریکا: ورشکستگی دو بانک آمریکایی ریسک سرایت جدی داشت

Screen Shot 2023-03-16 at 2.14.24 PM

وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌گوید تصمیم نهادهای مسئول به تضمین تمامی سپرده‌های دو بانک ورشکسته «سیلیکون‌ولی» و «سیگنیچر» به‌دلیل «ریسک جدی سرایت» این تلاطم و جلوگیری از هجوم مشتریان برای برداشت سپرده‌های خود از بانک‌های دیگر اتخاذ شد.

جنت یلن روز پنجشنبه ۲۵ اسفند در گزارش به کمیته امور مالی مجلس سنا افزود: چنین تصمیمی فقط در صورت موافقت اکثریت اعضای هیئت مدیره شرکت بیمه سپرده فدرال، اکثریت قریب به اتفاق اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی و خود او و در مشاورت با شخص رئیس‌جمهور «و در شرایطی اتخاذ می‌شود که ارزیابی همه ما این باشد که عدم تضمین تمامی سپرده‌ها یک ریسک سیستماتیک بوجود می‌آورد».

خانم یلن در بخش دیگری از سخنانش افزود که نظام بانکی آمریکا کاملا سالم است و آمریکایی‌ها می‌توانند از امنیت سپرده‌های خود مطمئن باشند.

وزیر خزانه‌داری اولین مقام دولتی است که برای ارائه توضیح در مورد تضمین تمامی سپرده‌های دو بانک ورشکسته در کنگره حاضر می‌شود.

بسیای از قانونگذاران جمهوریخواه ضمن انتقاد از این تصمیم نهادهای مالی دولت، آن را «نجات مالی بانک‌های ورشکسته با بودجه دولتی» توصیف کرده‌اند.

اعلام ورشکستگی بانک سیلیکون‌ولی (اس‌وی‌بی) شوک بزرگی به بازارهای مالی وارد کرده است

:نگرانی‌ها از سرایت پس‌لرزه ناشی از ورشکستگی بانک‌های آمریکایی به سایر کشورها

خانم یلن در بخش دیگری از گزارش خود به کمیته امور بانکی مجلس سنا افزود: «دولت برای تقویت اعتماد افکار عمومی به نظام بانکی کشور اقدامات قاطع و اساسی انجام داد. می‌توانم به اعضای کمیته تضمین دهم که نظام بانکی ما سالم است و آمریکایی‌ها می‌توانند در مورد امنیت سپرده‌های خود مطمئن باشند».

بانک «سیلیکون‌ولی» که دفتر مرکزی آن در شهر سانتا کلارا ایالت کالیفرنیا است، ظرف یک هفته به‌دلیل هجوم مشتریان برای خارج کردن سپرده‌های خود ورشکسته شد.

در روزهای بعد همزمان با جلسه مشترک نهادهای مالی دولت آمریکا برای مدیریت این بحران، خبر ورشکستگی بانک «سیگنیچر» نيز که دفتر مرکزی آن در نیویورک است اعلام شد.

نهادهای مالی آمریکا تصمیم گرفتند تمامی سپرده‌های موجود در این دو بانک را با هر رقمی که باشد تضمین کنند در صورتی که طبق مقررات بانکی مصوب کنگره و دولت، سقف تعیین شده برای تضمین هر سپرده فقط ۲۵۰ هزار دلار است.