بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل در اظهاراتی کم سابقه گفته است که این کشور “در حال درگیری با ایران” است و “هر جا و هر زمان لازم باشد برای جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته ای اقدام خواهد کرد”.

آقای گانتز در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی اسرائیل گفته است که “ما با ایران درگیر هستیم و باید از خودمان دفاع کنیم. ما مصمم هستیم که از هسته ای شدن ایران جلوگیری کنیم و مانع رفتارهای منفی آن در منطقه شویم”.

وزیر دفاع اسرائیل گفته است که “ایران می داند که ما می دانیم چگونه عمل کنیم”.

مقام های اسرائیلی به طور سنتی از اظهارنظرهایی که به طور مستقیم حاکی از اقدام علیه ایران باشد یا پذیرفتن مسئولیت اقداماتی علیه این کشور خودداری می کردند اما در ماه های اخیر لحن آنها صراحت کم سابقه‌ای یافته است.

به تازگی یوسی کوهن، رئیس سابق موساد نیز در اظهاراتی کم سابقه از سوی یک مقام ارشد اسرائیلی گفته بود که محسن فخری زاده معاون کشته شده وزارت دفاع و از چهره های پشت پرده برنامه اتمی ایران “سال‌ها هدف عملیات گردآوری اطلاعات بود”.

آقای کوهن گفته بود موساد سال‌ها آقای فخری‌زاده را از نزدیک زیر نظر داشت و از جمله به طور فیزیکی به او نزدیک بود. به گفته او اهمیت او از حیث دانش اتمی و مدیریت “دانشمندان برنامه هسته‌ای نظامی ایران” بود.

رئیس سابق موساد در پاسخ به سئوالی از موضعش درباره کشتن دشمنان پرنفوذ اسرائیل گفته بود: “اگر کسی قدرتی دارد که خطری متوجه شهروندان اسرائیل می‌کند، وجود آن شخص باید خاتمه یابد”.

قبل از وی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر وقت هم اسرائیل گفته بود که نیروهای امنیتی این کشور در سال های اخیر موفق شده بایگانی اسناد اتمی جمهوری اسلامی ایران طی یک عملیات چند ساعته به طور کامل از این کشور خارج و به اسرائیل منتقل کنند.

مقام های ایرانی پیش از این از تایید سرقت کامل اسناد اتمی خودداری می کردند اما محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده اسبق سپاه پاسداران به تازگی انجام این عملیات را تایید کرده است.

علی یونسی، وزیر اطلاعات در دولت محمد خاتمی و دستیار کنونی حسن روحانی رئیس جمهور ایران به تازگی در مورد نفوذ سازمان ملی اطلاعات اسرائیل – موساد – در ساختار جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده و هشدار داده بود که “نفوذ موساد در جمهوری اسلامی” به حدی است که به گفته او ” جا دارد همه مسئولین جمهوری اسلامی برای جان خودشان نگران باشند”.

درگیری های غیرمستقیم میان ایران و اسرائیل در ماه های اخیر به وضوج افزایش یافته است. روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی گفته بود که این دو کشور در ماه های اخیر کشتی های یکدیگر را آب های بین‌المللی هدف قرار داده اند.

اتومبیل حامل محسن فخری زاده معاون وزارت دفاع و فرد پشت پرده برنامه اتمی ایران پس از ترور در حومه تهران

به تازگی مقام های ایرانی از خنثی شدن حمله هواپیمای بدون سرنشین به یک تاسیسات اتمی این کشور در کرج خبر داده اند اما پس از گزارش هایی از جمله توسط خبرنگاران رسانه های حکومتی ایران منتشر شد که حاکی از وارد شدن خسارات به این مرکز بود.

طی تابستان گذشته تا کنون برنامه اتمی ایران چند بار هدف حمله قرار گرفته است. از جمله انفجار در کارخانه مونتاژ سانتریفیوژ ایران در تابستان گذشته باعث وارد شدن خسارات عمده به آن شد.

مقام های ایرانی اعلام کردند که پس از این انفجار کارخانه جدیدی این بار زیر زمین خواهند ساخت اما به فاصله کوتاهی پس از افتتاح آن در نطنز در یک برنامه ویدئوی کنفرانسی توسط حسن روحانی از تهران، این مرکز دچار انفجار مجدد شد.

به غیر از چنین اتفاقاتی در تاسیسات اتمی ایران، اسرائیل می گوید به طور پی در پی مواضع نیروهای وابسته با ایران را در سوریه هدف عملیات نیروهای هوایی قرار می دهد.

مقام های ایران اسرائیلی می گویند اجازه نخواهند داد ایران از سوریه برای ضربه زدن به کشورشان استفاده کند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران سوریه را کشورهای “محور مقاومت” در برابر اسرائیل خوانده و در جریان درگیرهای داخلی در سوریه، از بشار اسد رئیس جمهور این کشور حمایت کرد.

در جریان درگیری های اخیر بین اسرائیل و فلسطینیان، مقام های ایرانی می گفتند که شبه نظامیان فلسطینی توسط قاسم سلیمانی فرمانده کشته شده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه تجهیز و مسلح به سلاح های دوربرد که توان رویارویی با اسرائیل داشته باشد، شدند.

ایران و اسرائیل پیش از انقلاب بهمن ۵۷ روابط سیاسی کاملی با هم نداشتند اما محمدرضا پهلوی آخرین شاه ایران موجودیت اسرائیل را در عمل به رسمیت شناخته بود.

با سرنگونی شاه در ایران، آیت الله خمینی حملات لفظی علیه اسرائیل آغاز و اعلام کرد که این کشور “باید از صحنه روزگار محور شود