وزیر دفاع ایران از جدیدترین تانک داخلی رونمایی کرد

حسین دهقان، وزیر دفاع جمهوری اسلامی، از آغاز به کار خط تولید نخستین تانک پیشرفته ساخت داخل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، حسین دهقان در مراسم رونمایی از تانک کرار، این تانک را از جمله تانک‌های پیشرفته دنیا خواند که نیازمندی‌های نیروهای مسلح ایران را در این حوزه تامین کند.

به گفته این مقام نظامی جمهوری اسلامی، تانک کرار مجهز به سامانه کنترل آتش الکترواپتیکی، سامانه فاصله یاب لیزری، رایانه بالستیک بوده و قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز و شلیک توسط توپچی و فرمانده از دو سایت موازی را دارد.

به نوشته خبرگزاری ایرنا، همزمان با رونمایی این تانک توسط وزیر دفاع، خط تولید انبوه آن در صنایع زرهی در دورود آغاز به کار کرد.

رونمایی از تانک‌ کرار در حالی صورت گرفت که پیشتر اعلام شده بود ایران در پی خرید تانک‌های تی ۹۰ از روسیه است. این خبر اردیبهشت ماه گذشته از سوی یک مقام روس تکذیب شد و در مقابل، گزارش‌هایی مبنی بر شباهت تانک کرار به تانک تی ۹۰ روسی منتشر شد.

پیشتر نیز برخی از سایت‌های خبری در ایران این تانک را برگرفته از تانک روسی تی ۷۲ اس، که تعداد زیادی از آن در نیروی زمینی ارتش ایران به خدمت گرفته شده است، دانسته بودند.

جمهوری اسلامی در ۲۰ سال گذشته از ساخت چندین تانک از جمله مبارز، ذوالفقار و صمصام خبر داد که بعدها از آنها به عنوان بهینه‌‌سازی شده نمونه‌های خارجی حاضر در ارتش ایران نظیر چیفتن و ام ۴۷ یاد شد. حال تانک کرار در حالی رونمایی شده است که مشخصات آن بسیار نزدیک به تانک‌های روسی تی ۷۲ و آرماتا است؛ برخی سایت‌های خبری نیز از آن به عنوان نمونه بهینه شده تی ۷۲ یاد می‌کنند که در بخش حفاظت در برابر انفجار و سیستم هشدار لیزری بهبود یافته است.

You may also like...