بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا پس از دیدارش با لوید آستین، همتای آمریکایی‌اش در پنتاگون به بی‌بی‌سی گفت افغانستان ویتنام دوم نخواهد شد. زیرا خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان بخشی از یک انتقال برنامه‌ریزی شده است و طالبان اکنون متوجه شده‌اند که به رسمیت شناختن آنها توسط جامعه جهانی چه اهمیتی دارد.

آقای والاس تأکید کرد که آینده طالبان در گرو این است که تا چه حدی جامعه جهانی آنها را به رسمیت خواهد شناخت و به رسمیت شناختن طالبان وابسته به این است که آنها تا چه اندازه به صلح صادق می‌مانند.

این در حالی است که جنگ‌ها در سراسر افغانستان در دو ماه گذشته شدت گرفته است و مذاکرات صلح نتیجه ملموسی روی زندگی مردم افغانستان نداشته است.

امروز منابعی در دولت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که قرار است عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه در راس یک هیأت بلندپایه روز جمعه شانزدهم جولای/ ژوئیه برای گفتگو با نمایندگان گروه طالبان به دوحه، پایتخت قطر سفر کند. حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز امروز در یک نشست خبری گفت که به زودی مذاکرات جدی صلح در قطر آغاز خواهد شد.

آیا خروج کامل نیروهای بین‌المللی یک تصمیم اشتباه است؟

وزیر دفاع بریتانیا در توضیح اینکه چرا ناتو نیروهایش را از افغانستان بیرون کرد، گفت خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان یک عمل انجام شده است. وقتی از او پرسیده شد که آیا این یک تصمیم اشتباه بود؟ گفت: “من فکر می‌کنم می‌توانستیم دیرتر بمانیم” اما او گفت بریتانیا با آمریکا و نیروهای ناتو به افغانستان یکجا رفته بود و باید با آنها از این کشور یکجا بیرون می‌شد.

به گفته وزیر دفاع بریتانیا جامعه جهانی دیگر تمایلی برای ماندن در افغانستان نداشت. “ما رفته بودیم اصلاحات بیاوریم، مانع القاعده شویم و در ساختن ارتش به مردم افغانستان کمک کنیم. و قرار نبود برای صد سال دیگر آنجا بمانیم. چه بسا شاید نیاز به صد سال حضور در آنجا بود.” او گفت بریتانیا و ایالات آمریکا از افغانستان رو نگردانده و به کمک‌هایش به دولت این کشور ادامه خواهد یافت. به گفته آقای والاس تنها راه کمک به افغانستان، نظامی نیست. ما برای تقویت نهادها به افغانستان کمک می‌کنیم و تلاش می‌کنیم به مردم افغانستان کمک کنیم که به آرامشی دست یابند که مستحق آن هستند.

بن والاس به سوالی در مورد پیشروی سریع طالبان نیز پاسخ داد. از او پرسیده شد آیا از پیشروی سریع طالبان نگران هستید؟ او گفت “بله، اما این را هم نادیده نگیریم که نیروهای مسلح افغانستان، نیروهای آموزش دیده هستند و توانایی‌های خاص دارند، کمک هوایی و بخش‌های مجهز دارند و می‌توانند از شهرهای بزرگ به سادگی دفاع کنند.”پیش از این رییس جمهوری آمریکا نیز ناگزیر خواندن قدرت گرفتن طالبان در افغانستان را رد کرد و گفته بود ۷۵ هزار نیروی طالبان به هیچ وجه به ۳۰۰ هزار نیروی امنیتی افغانستان برابری نمی‌کنند.

این اظهارات رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از سوی طالبان بی‌پاسخ نماند. چند روز پیش در نشست خبری طالبان در مسکو هنگامی که یک خبرنگار از شیخ شهاب‌الدین دلاور، عضو هیأت مذاکره‌کننده صلح این گروه نظرش را در مورد اظهارات رئیس جمهور آمریکا پرسید، او گفت این نظر شخصی آقای بایدن است و اگر طالبان می‌توانند در جریان یک روز ۱۴ ولسوالی را سقوط دهند، آنها توانایی این را دارند که در جریان دو هفته همه افغانستان را زیرسلطه خود درآورند.