وزیر ورزش و جوانان ایران؛ مسعود سلطانی‌فر کیست؟

پیشینه:‌متولد ۱۳۳۸- تهران (۵۸ ساله) وزیر ورزش و جوانان در دولت یازدهم٬ استاندار چند استان٬ قائم مقام سازمان تربیت بندنی٬ عضو شورای شهر تهران
مسعود سلطانی‌فر در حلقه نزدیک به حسن روحانی قرار دارد و از همکاران او در مرکز تحقیقات استراتژیک و عضو هیئت علمی این مرکز بوده است.
آقای سلطانی‌فر از سال ۱۳۶۵ و در دوره نخست وزیری میرحسین موسوی معاون سیاسی استانداری‌ها مختلف (هرمزگان٬ همدان٬ فارس) بود٬ در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی استاندار استان مرکزی شد و در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی استاندار زنجان و سپس گیلان بود.
آقای سلطانی‌فر که پس از تشکیل حزب اعتماد ملی به رهبری مهدی کروبی به عضویت این حزب درآمد٬ در جریان انتخابات سال ۱۳۸۸رئیس ستاد اجرایی حزب در حمایت از ٰآقای کروبی و نماینده او در جریان شمارش آرا بوده است.
همین سابقه باعث شد که در سال ۱۳۹۲ که به عنوان نخستین وزیر پیشنهادی ورزش روحانی به مجلس معرفی شد٬ نمایندگان مخالف که عمدتا اصولگرایان نزدیک به جبهه پایداری بودند او را شایسته وزارت ندانند.
سابقه کم او در حوزه مدیرتی ورزش (یک سال و نیم معاونت اداری- مالی سازمان تربیت بدنی) از دیگر دلایل مخالفت با او بود.
با این حال سه سال بعد و پس از استعفای محمود گودرزی از وزارت ورزش٬ بار دیگر حسن روحانی او را برای این وزارتخانه معرفی کرد که این بار با توجه به اینکه ترکیب مجلس تقریبا همسو با دولت روحانی بود٬ توانست رای اعتماد بگیرد.
او در انتخابات شوراهای شهر و روستا در سال ۱۳۹۲ برای حضور در شورای شهر تهران شرکت کرد٬ اما رای کافی نیاورد و از راه یافتن به شورا باز ماند.
اما در شهریور همان سال که یکی از اعضای اصلی شورا خارج شد٬ آقای سلطانی که نفر سی و دوم شده بود٬ وارد شورای شهر تهران شد.
با این حال عضویت او در شورا تا بهمن همان سال بیشتر ادامه نداشت و در پی استعفای محمد علی نجفی، به عنوان معاون رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب شد.
مخالفان دولت٬ آقای روحانی را متهم می‌کردند که با گماردن آقای نجفی که پیش از آن رای اعتماد مجلس را نیاورده بود٬ این سازمان را به “حیاط خلوت” دولت تبدیل کرده است.
با انتصاب آقای سلطانی‌فر به این سمت که او نیز رای اعتماد نگرفته بود٬ حملات علیه او و دولت تشدید شد.
او تا پیش از آغاز وزارتش در دولت یازدهم٬ سه سال رئیس این سازمان بود.

You may also like...

ege123