منابع درمانی و بهداشتی در استان سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی با تشریح وضعیت بحرانی شیوع کرونا در این استان، گفته‌های وزیر بهداشت درباره خالی بودن صدها تخت بیمارستانی را رد کردند.

یکی از پزشکان استان گفت که وضعیت در این منطقه بعد از موج تازه ابتلا “از نظر روحی و ظاهری و از هیچ نظری اصلا خوب نیست و آمار دولتی مربوط به کرونا بیشتر شبیه شوخی است.”

“اوضاع اینجا اصلا خوب نیست. سه چهار روز پیش مریضی داشتم که عکس داداشش را نشان داد و گفت دختر داداشم سه چهار ساعت بیشتر در بیمارستان بوعلی نموند و بعد توی اورژانس مرد. سه چهار ساعت فقط توی اورژانس بوده. این خودش نشون دهنده وضعیت است. تعداد آدمهایی که در اورژانس و در بدو ورود می‌میرن نشان دهنده فاجعه است. قبل از این پیک، آمار افرادی که در بدو ورود در اورژانس فوت می کردند شاید چند نفر بیشتر نبود. اما الان خیلی زیاد و بی سابقه است.”

نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی هم امروز گفت که وضعیت سیستان و بلوچستان ” از آنچه روایت می‌شود، بدتر است.”

معین‌الدین سعیدی با اشاره به وضعیت قطعی برق و کم‌آبی در کنار شیوع کرونا، از رسانه‌ها خواست “هر فاجعه‌ای در مورد سیستان و بلوچستان شنیدید را کتمان نکنید.” او با انتقاد از شیوه مدیریت مسئولان هشدار داد که شرایط “غیرقابل کنترل” شده است.

بیمارستان سیار یا تخت‌های خالی؟

به گفته یک پزشک در بخش ویژه کرونا در یکی از بیمارستان‌های استان، تعداد بیمارانی که بعد از مراجعه به اورژانس در عرض چند ساعت جان خود را از دست می‌دهند به شدت افزایش پیدا کرده و وضعیت “فاجعه‌بار” شده است.

این پزشک به بی‌بی‌سی گفت اظهارات سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران درباره وجود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخت خالی در این استان واقعیت ندارد و مسئولان در حال احداث بیمارستان صحرایی هستند.

“تا قبل از این مسائل هم ۴۰ درصد مراکز درمانی اینجا، پزشک نداشت. دیروز وزیر بهداشت گفت ما ۳۰۰- ۴۰۰ تا تخت اضافه داریم تو استان سیستان و بلوچستان. این دروغه. دروغه. الان تو بیمارستان امام علی خودشان رسما اعلام کردن که دارند بیمارستان صحرایی م‌یزنند. هر چند که به اون صورت پزشک و پرسنل متخصص ندارند. همین دروغها و این که هر دقیقه یه چیزی می‌گویند خیلی وحشتناکه. به هم ریختگی در گوشه گوشه بخش‌های درمانی دیده می شود. البته پرسنل درمان تلاششان رو می‌کنند و از جانشون مایه می‌گذاند. اما این طور کارها اصلا به چشم نمیاد. اوضاع خیلی خرابه.”

دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان امروز اعلام کرد سه بیمارستان سیار در این استان راه‌اندازی می‌شود و “تجهیزات مورد نیاز در بخش‌های فنی و درمانی، کیت‌های تشخیص، مراکز واکسیناسیون و تجهیزات لجستیکی مانند آمبولانس از طریق ارتش منتقل می‌شود.”

تعداد مبتلایان “پنج برابر شده”

محمد عباسی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم امروز خبر داد که تعداد مبتلایان به کرونا در موج جدید “پنج برابر تعداد موارد مثبت قبلی است.”

دکتر عباسی گفت که تعداد مبتلایان در دو موج قبلی شیوع کرونا بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر بوده اما در موج جدید این تعداد به ۱۵۰۰ نفر رسیده است.

آقای عباسی مدعی شد “برخلاف سیاه‌نمایی‌ها هیچ بیماری پشت در بیمارستان‌ها نیست و هیچ بیماری منتظر تخت نیست.”

اما به گفته منابع درمانی بحران تازه در حالی رخ می‌دهد که زیرساخت‌های درمانی استان سیستان و بلوچستان در حالت عادی هم بسیار ضعیف‌تر از متوسط کشوری بوده و این استان همواره با کمبود شدید پزشک مواجه بوده است.

سیستان و بلوچستان
به گفته یک پزشک تعداد بیمارانی که بعد از مراجعه به اورژانس در عرض چند ساعت جان خود را از دست می‌دهند به شدت افزایش پیدا کرده و وضعیت “فاجعه‌بار” شده است

“کسی فریاد دردهای ما را نمی‌شوند”

معین‌ الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس می‌گوید در منطقه‌ای از استان که بیش از یک میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند، تنها ۲۰۰ تا ۳۰۰ تخت وجود دارد در حالی که “بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت باید ۱۷۰۰ تخت بیمارستانی می‌داشتیم.”

او با انتقاد از اظهارات اخیر وزیر بهداشت درباره عادی بودن شرایط در سیستان و بلوچستان گفت: “ایشان از ابتدای همه گیری کرونا، سفری به سیستان و بلوچستان نداشته است… در شهرهای چابهار، کنارک، قصرقند و نیکشهر حتی یک بخش عفونی وجود ندارد.”

آقای سعیدی درباره “جولان بی‌آبی” و قطعی برق در سیستان و بلوچستان هم هشدار داد و گفت که هم‌زمان شدن این بحران‌ها “وضعیت عجیبی” ایجاد کرده است.

او از رسانه‌ها خواست تا وضعیت استان را به گوش مسئولان برسانند و گفت: “ظاهرا کسی فریاد دردهای ما را نمی‌شوند.”