جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که تا پایان ماه مه(حدود سه ماه دیگر ) واکسن کرونا به مقدار کافی برای تمامی شهروندان بزرگسال در این کشور در دسترس خواهد بود.

موعد وعده داده شده دو ماه زودتر از پیش بینی قبلی است؛ آقای بایدن در عین حال گفته که “عملیات واکسیناسیون باید گسترش یابد و مردم هم متقاعد شوند که واکسن بزنند.”

او به شهروندان آمریکایی توصیه کرده “هوشیار بمانند” چون “این مبارزه هنوز پایان نیافته است”.

اظهارات آقای بایدن البته با تصمیم بعضی از ایالت‌ها برای کاهش محدودیت‌ها در تضاد است؛ این ایالت‌ها خواهان تقویت اقتصاد با لغو با کاهش این محدودیت‌ها هستند.

اگرچه از ابتدای سال جاری میلادی (۲۰۲۱) تاکنون میزان ابتلا به ویروس کرونا کاهش قابل توجهی داشته اما در بعضی مناطق این کشور توقف روند نزولی به نگرانی‌هایی درباره شیوع موج جدیدی از این بیماری دامن زده است.

بنابر اعلام دانشگاه جان هاپکینز ، ایالات متحده از زمان شیوع ویروس کرونا تا کنون ۲۸/۷ میلیون مورد ابتلا و ۵۱۶۰۰۰ مورد فوتی را ثبت کرده است.

در این کشور تا کنون بیش از ۷۶ میلیون واحد واکسن تزریق شده؛ اکثر واکسن های مورد استفاده باید دو بار تزریق شود اما تزریق نوبت اول نیز باعث ایجاد مصونیت می‌شود.

جو بایدن قول داده که در صد روز اول کار خود در کاخ سفید صد میلیون دوز واکسن به شهروندان آمریکایی تزریق شود.

کرونا در آمریکا

جدیدترین اظهارات بایدن چیست؟

آقای بایدن می‌گوید که شرکت دارویی مرک (Merck) که در سال جدید کار روی واکسن خود را متوقف کرد با شرکت دارویی “جانسون و جانسون” همکاری خواهد کرد، تا واکسن آن را تولید کند.

واکسن “جانسون و جانسون” که فقط به یک نوبت تزریق نیاز دارد به تازگی تایید شده است.

جو بایدن همچنین گفته که “ما هم اکنون در مسیر تهیه واکسن کافی برای همه افراد بالغ در آمریکا در حرکت هستیم” و “این نوع همکاری بین شرکت‌ها در جنگ جهانی دوم هم وجود داشت”.

بگفته آقای بایدن تهیه واکسن یک بخش از موضوع است و نیاز است که این واکسن به مردم تزریق شود و همه آماده دریافت واکسن باشند.

جو بایدن در مورد کمبود نفرات برای واکسیناسیون گفت: “ما به تزریق کننده نیاز داریم که واکسن را در بازوی میلیونها نفر تزریق کنند.”

او افزود: “خبر خیلی خوبی است اما هوشیار باشید چون خطر رفع نشده است.”

بخش دیگر اظهارات او شامل وعده به تزریق دست کم یک نوبت واکسن به معلمان تا پایان ماه مارس بود تا بازگشایی سریع تر مدارس امکان‌پذیر شود.

رئیس جمهوری آمریکا البته درباره راه اندازی فعالیت‌های اقتصادی احتیاط به خرج داد و گفت که مطمئن نیست چه زمانی ممکن است وضعیت به حالت عادی برگردد اما در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد “سال دیگر همین موقع” وضعیت به حالت عادی برمی‌گردد.

ابوت
گرگ ابوت، فرماندار ایالت تگزاس دستور داده محدودیت های ضد کرونا در تگزاس به زودی لغو شود

ایالت های مختلف چه می کنند؟

باوجود اخطار مقامهای ارشد بهداشتی دولت فدرال در هفته گذشته در مورد بازگشایی گسب و کارها، بعضی ایالت ها محدودیت‌های مرتبط با کرونا را کاهش داده‌اند.

جو بایدن گفت: “حالا نمی توانیم محدودیت‌ها را کنار بگذاریم یا اطمینان داشته باشیم که حتما بر این بیماری غلبه خواهیم کرد، نمی‌توانیم گرفتار چنین تصوری شویم.”

دیروز گرگ ابوت، فرماندار ایالت تگزاس با صدور بخشنامه ای دستور داد از روز ۱۰ مارس بخش عمده محدودیت ها لغو شود.

آقای ابوت اجبار استفاده از ماسک را لغو کرده و گفته که از هفته آینده کسب و کارها اجازه دارند فعالیت خود را از سر بگیرند.

فرماندار جمهوریخواه تگزاس گفته “اکنون زمان بازگشایی صد در صد تگزاس است” و “بسیاری از کسب و کارهای کوچک با فشار بیش از حدی برای پرداخت هزینه‌های خود مواجه بوده‌اند و این وضعیت باید تمام شود.”

او همچنین گفت که با افزایش واکسیناسیون و بهبود روش های درمان “اکنون وضعیت به مراتب بهتر از قبل است”.

کرونا در آمریکا

دموکرات‌ها در این ایالت گفته‌اند این اقدام “حماقت” است و پیشرفت‌های بدست آمده را نابود می‌کند.

ایالت های دیگر، از جمله میشیگان و لوئیزیانا، نیز اعلام کرده‌اند که بعضی محدودبت ها را لغو خواهند کرد.

میشیگان که فرماندار آن از حزب دموکرات است اعلام کرده که محدودیت پذیرش مشتری در رستواران‌ها و گردهمایی ها را لغو می کند.

ایالت می‌سی‌سی‌پی هم از تگزاس در مورد لغو اجبار به استفاده از ماسک دنباله روی کرده و این دستور زودتر از تگزاس و از امروز قرار است به اجرا در آید.

در ایالات متحده مسئولیت بهداشت عمومی برعهده ایالت‌هاست و با آغاز شیوع کرونا، اکثر آنها محدودیت‌های زیادی را در مورد کسب و کارها و سفر به اجرا گذاشتند.

مقامات بهداشتی آمریکا هشدار داده اند که این بیماری ریشه کن نشده و در صورت لغو زودهنگام محدودیت‌ها ممکن است ابتلای به آن دوباره روند صعودی بگیرد.

آمار مربوط به ابتلای به کرونا در آمریکا نشان می‌دهد که اگرچه در ماههای اخیر میزان ابتلا و تلفات رو به کاهش بوده اما هنوز هم در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر آمار این کشور بالاست.

ظهور گونه های جدید ویروس می‌تواند باعث شود که افرادی که قبلا واکسینه شده اند نیاز به واکسن اضافی داشته باشند.

طبق پیش‌بینی موسسه سنجش و ارزیابی سلامت انتظار می‌رود تا اول ژوئن ( سه ماه دیگر) حداقل ۹۰ هزار آمریکایی دیگر در اثر ابتلای به کرونا جان خود را از دست بدهند
توضیح تصویر،طبق پیش‌بینی موسسه سنجش و ارزیابی سلامت انتظار می‌رود تا اول ژوئن ( سه ماه دیگر) حداقل ۹۰ هزار آمریکایی دیگر در اثر ابتلای به کرونا جان خود را از دست بدهند

آمار کرونا در آمریکا ‌

طبق تحقیقات دانشگاه جان هاپکینز، تا کنون ۲۸/۷ میلیون مورد ابتلا به کرونا در آمریکا تایید شده که تقریبا دو برابر هند (۱۱ میلیون نفر) و برزیل (۱۰/۵ میلیون نفر) است.

اگرچه رقم تلفات در آمریکا زیاد است اما با توجه به جمعیت بالای آن، از لحاظ تلفات در ۱۰۰ هزار نفر در رتبه نهم جهانی و پس از کشورهایی مانند بریتانیا و ایتالیا قرار دارد.

طبق پیش‌بینی موسسه سنجش و ارزیابی سلامت انتظار می‌رود تا اول ژوئن ( سه ماه دیگر) حداقل ۹۰ هزار آمریکایی دیگر در اثر ابتلای به کرونا جان خود را از دست بدهند و تا اواخر ماه مه، این بیماری هر روز دست‌کم ۵۰۰ آمریکایی را بکشد؛ این رقم در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ نفر است.

از لحاظ واکسیناسیون، آمریکا با تزریق حداقل یک نوبت واکسن به ۲۲ درصد جمعیت در رده چهارم جهانی قرار دارد. اسرائیل با واکسینه کردن ۹۲/۵ درصد جمعیت در دو نوبت در رده اول، امارات متحده عربی با واکسینه کردن ۶۰/۸ درصد در رده دوم و بریتانیا با ۳۱/۳ رصد در رده سوم قرار دارند.

ترکیه، آلمان، فرانسه، برزیل، چین و هند در رده های بعدی قرار دارند.