کشورهای اروپایی می‌گویند تاخیر در توزیع واکسن آمریکایی فایزر-بیوان‌تک در برنامه واکسیناسیون آنها وقفه ایجاد کرده است. مجارستان هم اولین کشور اروپایی است که قرارداد خرید واکسن اسپوتنیک وی از روسیه را امضا کرده است.

در مادرید اسپانیا و مناطق اطراف این شهر مقامات بهداشتی مجبور شدند که روند واکسیناسیون را متوقف کنند چون فقط نیمی از محموله سفارش داده شده واکسن فایزر-بیوان‌تک را که انتظار داشتند، دریافت کردند.

بخش‌های زیادی از ایتالیا هم واکسیناسیون را متوقف کرده است تا مطمئن باشد می‌تواند نوبت دوم واکسن افرادی که در حال حاضر نوبت اول را دریافت کردند، تامین کند.

مقامات بهداشتی جمهوری چک هشدار دادند که مشکلات ناشی از کاهش توزیع واکسن می‌تواند تبعات بیشتری داشته باشد.

کمیسیون اروپا، روز جمعه ۲۱ ژانویه اعلام کرد که همچنان منتظر توضیح مسئولان شرکت فایزر درباره تاخیر ایجاد شده در ارسال محموله ها به اروپا هستند.

اوایل هفته جاری و در پی کاهش محموله‌های ارسالی واکسن فایزر-بیوان‌تک تعدادی از کشورهای اروپایی از مقامات اتحادیه اروپا خواستند بر شرکت آمریکایی فایزر-بیوان‌تک فشار بیشتری وارد کند.

شرکت فایزر در بیانیه‌ای این تاخیر را موقتی خواند و اعلام کرده که کاهش ارسال محموله‌ها نتیجه تغییراتی در جریان تولید بوده که هدف از آن در واقع افزایش تولید این واکسن در مرکز خود در بلژیک است.

فایزر در بیانیه خود گفته بود که “اگرچه این تغییر به طور موقت بر میزان تحویل از اواخر ژانویه تا اوایل فوریه تأثیر منفی می‌گذارد، اما دریافت کنندگان از اواخر فوریه و مارس شاهد افزایش قابل توجه در تولید و تحویل واکسن خواهند بود.”

مجارستان واکسن اسپوتنیک وی روسی را خرید

سربازان ارتش مجارستان در حال کمک به حمل و انتقال محموله های واکسن فایزر-بیوان‌تک
سربازان ارتش مجارستان در حال کمک به حمل و انتقال محموله‌های واکسن فایزر-بیوان‌تک

مجارستان هم اولین کشور اتحادیه اروپا است که قرارداد خرید واکسن اسپوتنیک‌وی از روسیه را امضا کرده است.

دولت مجارستان روز پنجشنبه ۲۱ ژانویه، از تایید قرارداد خرید واکسن اسپوتنیک‌وی از کشور روسیه و همچنین موافقت با خرید واکسن استرازنکا/دانشگاه آکسفورد خبر داد.

این تازه ترین اقدام مقامات مجارستان، در گرفتن تصمیمات مستقل از اتحادیه اروپا شمرده شده است. واکسن اسپوتنیک‌وی روسیه هنوز تاییدیه اداره کنترل داروهای اتحادیه اروپا را نگرفته است.

پیتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان که در مسکو به سر می‌برد، قرارداد خرید اسپوتنیک‌وی را با مقامات روسی امضا کرده است.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان به شدت از تاخیر فایزر در ارسال واکسن فایزر-بیوان‌تک انتقاد کرده است. او میگوید که شاید رقابتی شدن بازار به این شرکت فشار بیاورد که به روند ارسال محموله‌ها سرعت دهد.

مقامات بهداشتی مجارستان همچنین از مذاکره با مقامات چینی برای ارسال حدود یک میلیون واحد (دوز) واکسن سینوفارم، که در صربستان، همسایه مجارستان در حال حاضر استفاده می‌شود، خبر داده است

.