دولت اردن، ولیعهد سابق این کشور را به “ارتباط با بیگانه” و “توطئه‌ برای بی‌ثبات کردن” اردن متهم کرده است.

ایمن صفدی، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه اردن در نشستی خبری درباره دستگیری‌های روز شنبه و حبس خانگی شاهزاده حمزه بن حسین، ولیعهد سابق، گفت که اقدامات این افراد برای مدتی زیر نظر بوده و تحقیقات اولیه نشانی می‌دهد “فعالیت‌ها و تحرکات آنها به نقطه‌ای رسیده بود که مستقیما امنیت و ثبات کشور را تهدید می‌کرد.”

روز شنبه ۳ آوریل، هم‌زمان با دستگیری تعدادی از مقام‌ها و افراد بانفوذ در اردن، رئیس ستاد ارتش به شاهزاده حمزه، برادر ناتنی ملک عبدالله، درباره به خطر انداختن “امنیت و ثبات” کشور هشدار داد.

ولیعهد سابق در پیامی ویدیویی که به دست بی‌بی‌سی رسید از حبس خانگی خود خبر داد و اتهام‌ها علیه خود را رد کرد. او رهبران اردن را به فساد، بی‌لیاقتی و آزار و اذیت متهم کرد.

توضیح ویدئو، حمزه بن حسین، ولیعهد سابق اردن، با فرستادن ویدیویی برای بی‌بی‌سی، با تایید حبس خانگی خود و خانواده‌اش، رهبران اردن را به فساد، بی‌لیاقتی و آزار و اذیت متهم کرد

معاون نخستوزیر اردن چه گفت؟

ایمن صفدی امروز با متهم کردن شاهزاده حمزه به ارتباط با یک کشور بیگانه مدعی شد که سرویس اطلاعاتی یک کشور خارجی با همسر ولیعهد سابق در ارتباط بوده تا برنامه خروج آنها از اردن با یک هواپیمای شخصی را سازماندهی کند.

آقای صفدی همچنین باسم عوض‌الله، وزیر سابق دارایی و از سیاستمداران بانفوذ اردن و همین‌طور حسن بن زید، از اعضای خاندان پادشاهی هاشمی را به همدستی با شاهزاده حمزه متهم کرد. این دو نفر به همراه بیش از ده مقام و چهره شناخته‌شده دیگر دیگر روز شنبه بازداشت شدند.

معاون نخست‌وزیر اردن ولیعهد سابق را به “تلاش برای تحریک عناصر مختلف در میان قبایل اردن با هدف آسیب زدن به ثبات پادشاهی” متهم کرده است. پیشتر گزارش شده بود که حبس خانگی شاهزاده حمزه با دیدار او با رهبران بعضی قبایل و تلاش برای کسب حمایت آنها مرتبط بوده است.

معاون نخست‌وزیر اردن گفت اکنون اوضاع تحت کنترل دولت است.

فرانک گاردنر، گزارشگر امور امنیتی در بی‌بی‌سی، تحولات اردن را بحرانی سلطنتی توصیف کرده که از کنترل خارج شده است. او می‌گوید این تنش‌ها در حالی پیش آمده که وضعیت اقتصادی اردن نابسامان و نارضایتی عمومی در حال افزایش است.

ملکه نور، همسر چهارم ملک حسین، پادشاه سابق اردن و مادر شاهزاده حمزه، اتهامات علیه فرزندش را رد کرد و در توییتر نوشت: “دعا می‌کنم که حقیقت و عدالت برای تمام قربانیان بی‌گناه این تهمت ناروا پیروز شود.”

ملکه نور
ملکه نور، همسر چهارم ملک حسین، پادشاه سابق اردن و مادر شاهزاده حمزه، اتهامات علیه فرزندش را رد کرد – عکس از ۲۰۱۰

ایران، اسرائیل را متهم کرد

دولت ایران در واکنش به تنش‌های سیاسی اردن و دستگیری‌ چند مقام این کشور گفت “با هر گونه بی‌ثباتی داخلی و دخالت خارجی مخالف است.”

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اسرائیل را به ایجاد تنش و بی‌ثباتی در خاورمیانه متهم کرد و با اشاره به تحولات اردن گفت: “همواره ردپایی از این رژیم در هر فتنه‌ای در کشورهای اسلامی دیده می‌شود.”

بر خلاف بسیاری از کشورهای منطقه، دولت ایران به صورت آشکار از پادشاه یا دولت اردن حمایت نکرده و در پیام خود خواهان برقراری “صلح و ثبات” در این کشور شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته جمهوری اسلامی “اعتقاد دارد کلیه امور داخلی کشورها باید در چارچوب قانون پیگیری شود.”

خطیب‌زاده
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته جمهوری اسلامی “اعتقاد دارد کلیه امور داخلی کشورها باید در چارچوب قانون پیگیری شود.”

واکنش آمریکا، اسرائیل و کشورهای عربی

آمریکا گفته است که به دقت گزارش‌های مربوط به اردن را دنبال می‌کند و با مقام‌های این کشور در تماس است. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ملک عبدالله را “متحد کلیدی” ایالات متحده توصیف کرد و گفت که کشورش به طور کامل از او حمایت می‌کند.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، در بیانیه‌ای تحولات اردن را “مسئله‌ای داخلی” توصیف کرد و گفت “اردن کشوری است که ما با آن در صلح هستیم، متحد استراتژیک ماست و ما هر کاری برای حفظ این اتحاد انجام می‌دهیم.”

کشورهای بزرگ عربی مانند عربستان و مصر از ملک عبدالله، پادشاه اردن حمایت کرده‌اند. هر دو کشور اعلام کردند که از تلاش‌های پادشاه اردن، برای برقراری امنیت و ثبات حمایت می‌کند.

عمان گفت که در کنار اردن با رهبری ملک عبدالله می‌ایستد و امارات متحده عربی، بحرین و کویت و قطر هم حمایت کامل خود را از تصمیم‌ها اقدامات پادشاه اردن اعلام کرد.

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که تحولات اردن را به دقت دنبال می‌کند و ثبات و آرامش در اردن را از ترکیه جدا نمی‌بیند. آنکارا “حمایت شدید” خود را از ملک عبدالله و دولت اردن اعلام کرد.