ولیعهد سابق اردن می‌گوید به شرایط حبس خانگی و دستور دولت برای قطع ارتباط با دنیای بیرون تن نخواهد داد.

شاهزاده حمزه بن حسین، برادر ناتنی ملک عبدالله، پادشاه اردن پیشتر در پیامی ویدیویی که به دست بی‌بی‌سی رسید، از حبس خانگی خود خبر داده بود.

او به توطئه‌چینی برای بی‌ثبات کردن کشور با کمک “عوامل خارجی” متهم شده است.

ولیعهد سابق اردن این اتهام را رد کرده و در مقابل رهبران این کشور را به فساد و بی‌کفایتی متهم کرده است.

روز یکشنبه ۴ آوریل مخالفان دولت پیامی صوتی از شاهزاده حمزه منتشر کردند که در آن می‌گوید دستورات دولت را اطاعت نخواهد کرد.

او در این پیام که در توییتر منتشر شده گفت: “من فعلا قصد جابجایی یا تشدید تنش ندارم اما قصد هم ندارم از دستور آنها اطاعت کنم که می‌گویند از خانه خارج نشو، توییت نکن و با دیگران در ارتباط نباش.”

او این شرایط را “غیرقابل قبول” توصیف کرد.

روز شنبه هم‌زمان با وضع محدودیت برای شاهزاده حمزه، تعدادی از مقام‌های و چهره‌های سیاسی اردن هم به ظن تلاش برای به هم زدن ثبات و امنیت اردن دستگیر شدند.

علنی شدن اختلاف میان ملک عبدالله و ولیعهد سابق تا این حد بی‌سابقه بوده، هر چند که از مدت‌ها پیش اخباری درباره تنش در خاندان پادشاهی هاشمی در اردن درز کرده بود.

حکومت اردن پادشاهی مشروطه است اما خاندان سلطنتی نقشی اساسی در عرصه سیاسی و اجتماعی دارند و ملک عبدالله، پادشاه اردن قدرت و اختیارات فراگیر دارد.

این کشور متحدی کلیدی برای آمریکا و کشورهای غربی محسوب می‌شود و بازداشت خانگی ولیعهد سابق باعث نگرانی آنها از تاثیرات گسترد‌ه‌تر این وقایع بر ثبات منطقه شده است.

قدرت‌های منطقه‌ای و متحدان غربی، از جمله آمریکا و بریتانیا، در واکنش به تحولات اخیر حمایت خود را از پادشاه اردن اعلام کرده‌اند.

دولت ایران گفته با “هر گونه بی‌ثباتی داخلی و دخالت خارجی” در اردن مخالف است و اسرائیل را به ایجاد تنش و بی‌ثباتی در خاورمیانه متهم کرده است.

ولیعهد سابق با چه اتهاماتی روبرو است؟

روز یکشنبه دولت اردن، ولیعهد سابق این کشور را به “ارتباط با بیگانه” و “توطئه‌ برای بی‌ثبات کردن” اردن متهم کرد.

ایمن صفدی، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه اردن درباره دستگیری‌ها و حبس خانگی شاهزاده حمزه گفت که اقدامات این افراد برای مدتی زیر نظر بوده و تحقیقات اولیه نشانی می‌دهد “فعالیت‌ها و تحرکات آنها به نقطه‌ای رسیده بود که مستقیما امنیت و ثبات کشور را تهدید می‌کرد.

ایمن صفدی
ایمن صفدی، معاون نخست‌وزیر اردن، ولیعهد سابق را به “تلاش برای تحریک عناصر مختلف در میان قبایل اردن با هدف آسیب زدن به ثبات پادشاهی” متهم کرده

ایمن صفدی با متهم کردن شاهزاده حمزه به ارتباط با یک کشور بیگانه مدعی شد که سرویس اطلاعاتی یک کشور خارجی با همسر ولیعهد سابق در ارتباط بوده تا برنامه خروج آنها از اردن با یک هواپیمای شخصی را سازماندهی کند.

آقای صفدی همچنین باسم عوض‌الله، وزیر سابق دارایی و از سیاستمداران بانفوذ اردن و همین‌طور حسن بن زید، از اعضای خاندان پادشاهی هاشمی را به همدستی با شاهزاده حمزه متهم کرد. این دو نفر به همراه بیش از ده مقام و چهره شناخته‌شده دیگر دیگر روز شنبه بازداشت شدند.

معاون نخست‌وزیر اردن ولیعهد سابق را به “تلاش برای تحریک عناصر مختلف در میان قبایل اردن با هدف آسیب زدن به ثبات پادشاهی” متهم کرده است. پیشتر گزارش شده بود که حبس خانگی شاهزاده حمزه با دیدار او با رهبران بعضی قبایل و تلاش برای کسب حمایت آنها مرتبط بوده است.