ونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده از مصونیت قضایی برخوردار بوده، چه در پرونده‌های کیفری و چه در پرونده‌های حقوقی.

ونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده از مصونیت قضایی برخوردار بوده، چه در پرونده‌های کیفری و چه در پرونده‌های حقوقی.

اما بعد از شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری، آقای ترامپ دوباره یک شهروند عادی می‌شود و امتیازات رئیس‌جمهوری را از دست می‌دهد – تغییری که راه را برای دادستانی و شاکیان باز خواهد کرد.

دنیل آلونسو، دادستان سابق فدرال و ایالت نیویورک، به بی‌بی‌سی گفت “پایش را که از کاخ سفید بیرون بگذارد، جو عوض می‌شود. او دیگر نمی‌تواند با استفاده از قدرت رئیس‌جمهور، یا تهدید به استفاده از آن، در تحقیقات سنگ‌اندازی کند.”

جدیترین نگرانی قضایی برای شخص آقای ترامپ و سازمان ترامپ، تحقیق کیفری فراگیری است که در نیویورک در دست اجرا است. علاوه بر این، مسائل دیگری نیز مطرح است، از شکایت یکی از اعضای خانواده به خاطر کلاه‌برداری گرفته تا آزار جنسی یکی از نویسندگان ستون‌های مشاوره در روزنامه‌ها.

 

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به شش دعوای قضایی اصلی که شاید در آینده گریبان دونالد ترامپ را بگیرند.

۱. اتهام پرداخت حق‌السکوت

چیزهایی که می‌دانیم: کرن مک‌دوگال، مدل پلی‌بوی، استورمی دنیلز، بازیگر پورنوگرافی، و ادعاهای حق‌السکوت.

استوری دانیلز مدعی است در سال ۲۰۰۶ با دونالد ترامپ رابطه جنسی داشته است
استوری دانیلز مدعی است در سال ۲۰۰۶ با دونالد ترامپ رابطه جنسی داشته است

این خلاصه چیزی بود که به افتضاح حق‌السکوت معروف شد. هر دو زن می‌گفتند که با آقای ترامپ رابطه جنسی داشته‌اند و بابت سکوت پیش از انتخابات ۲۰۱۶ پول گرفته‌اند.

صحبت‌های آن‌ها در سال ۲۰۱۸ برای ریاست‌جمهوری آقای ترامپ مثل بمب سیاسی بود و فتیله دو تحقیق کیفری را روشن کرد.

تحقیق اول روی نقض قوانین ملی و نقش مایکل کوهن، وکیل شخصی سابق آقای ترامپ و “کارچاق‌کن” او، متمرکز بود.

کارن مک دوگال
کارن مک دوگال از ملانیا ترامپ برای آنچه رابطه جنسی با ترامپ خوانده، عذرخواهی کرده است

آقای کوهن در جریان این تحقیق اقرار کرد که مقدمات لازم برای پرداخت پول به این دو زن را فراهم کرده است. دادگاه این پرداخت‌ها را تخلف در مسائل مالی کارزار انتخاباتی تشخیص داد و آقای کوهن در سال ۲۰۱۸ به سه سال حبس محکوم شد.

او مدعی شد که آقای ترامپ به او “دستور” داده بود که آن پول‌ها را پرداخت کند، اما هیچ شکایتی در دادگاه از رئیس‌جمهور مطرح نشد. چرا؟

اول این که دادستان‌ها برای شکایت از آقای ترامپ باید ثابت می‌کردند که او واقعا به آقای کوهن دستور داده بود که آن پول‌ها را پرداخت کند. دوم این که کارشناسان حقوقی می‌گویند حتی اگر دادستان‌ها مدارک کافی برای این کار داشتند نیز اعلام جرم علیه رئیس‌جمهور خلاف سیاست دولت آمریکا است.

پس پرونده مختومه است؟ راستش، نه. از اینجا به بعد مساله پیچیده می‌شود.

سایروس ونس دادستان نیویورک
سایروس ونس دادستان منهتن نیویورک از دو سال پیش درباره سازمان ترامپ در حال تحقیق است

یک تحقیق کیفری دیگر درباره این پرداخت‌ها در ایالت نیویورک جریان دارد. می‌دانیم که سایروس ونس، دادستان منطقه منهتن، در حال بررسی تحریف مدارک مربوط به این پرداخت‌ها توسط سازمان ترامپ است.

چیزی که نمی‌دانیم این است که آیا آقای ونس مدرکی برای کشیدن پرونده به دادگاه دارد یا نه. این مساله مهمی است.

اتفاقات احتمالی در آینده: طبق قوانین ایالت نیویورک، تحریف مدارک تجاری بزهکاری محسوب می‌شود. بزهکاری به خلاف‌های کوچکی می‌گویند که ممکن است تا یک سال زندان برایشان در نظر گرفته شود.

چیزی که کار آقای ونس را سخت می‌کند این است در ایالت نیویورک محدودیتی دو ساله برای تفهیم اتهام بزهکاری وجود دارد و آقای آلونسو می‌گوید “از آنجایی که این پرداخت‌ها بیش از دو سال پیش صورت گرفته‌اند، به نظر می‌رسد که دادستانی راه به جایی نخواهد برد.”

اما اتفاقات دیگری نیز ممکن است بیافتد.

در نیویورک، تحریف مدارک تجاری اگر برای پوشاندن جرایم دیگر، مانند فریب مالیاتی، باشد می‌تواند جنبه جنایی نیز به خود بگیرد.

این قبیل جرم‌ها جدیتر تلقی می‌شوند و محدودیت زمانی بیشتری نیز برای تفهیم اتهام دارند و حبس‌های طولانیتری در پی دارند.

با این حال، تعقیب قانونی حتمی نیست. مشخص نیست که آیا قوانین نیویورک اجازه محاکمه آقای ترامپ به خاطر تخلف در مسائل مالی کارزار انتخاباتی را می‌دهد یا نه – همان جرمی که باعث زندانی شدن آقای کوهن در دادگاه فدرال شد.

اما تحقیقات آقای ونس جوانب دیگری نیز دارد.

۲. تحقیقات مربوط به فریب مالیاتی و بانکی

چیزهایی که می‌دانیم: یکی از وکیلان سازمان ترامپ با اشاره به تحقیقات آقای ونس در اوت ۲۰۱۹ گفت این “یک ترور سیاسی” است.

صحبت‌های او مملو از خشم و غضب بود.

آقای ونس اندکی پیش از آن از آن‌ها درخواست مدرک کرده بود. او خواهان دسترسی به سال‌ها مدارک مالی بود، از جمله اظهارنامه‌های مالیاتی هشت سال گذشته آقای ترامپ.

از آن زمان به بعد، آقای ترامپ سعی کرده است که درخواست او را رد کند و در دادگاه مدعی شده است که این کار چیزی جز آزار سیاسی نیست. در ماه اکتبر، دادگاه استیناف با ادعای او مخالفت کرد و حالا دادستانی فاصله چندانی با اظهارنامه‌های مالیاتی او ندارد.

آقای ونس به وضوح در مدارکی که تحویل دادگاه داد درباره اهمیت اظهارنامه‌های مالیاتی آقای ترامپ صحبت کرده بود. او هنگامی که در ماه اوت اظهارنامه‌ها را درخواست کرد به “گزارش‌های علنی درباره عملکرد مجرمانه احتمالا فراگیر و ادامه‌دار در سازمان ترامپ” اشاره کرد، از جمله اتهام فریب احتمالی بانکی و بیمه‌ای. در مدارکی که در ماه سپتامبر تحویل دادگاه شد نیز به فریب مالیاتی به عنوان جرمی فرضی اشاره شده است که در صورت وجود مدارک قابل اثبات خواهد بود.

از برج ترامپ تا کاخ سفید، زندگی رئیس جمهوری جنجالی آمریکا

در نیویورک، بعضی از اشکال فریب مالیاتی می‌تواند به اتهام جنایی منجر شود که احکام زندان طولانی‌مدت دارد. اما در حال حاضر، “گزارش‌های علنی” مورد اشاره دفتر آقای ونس صرفا دلیلی برای انجام تحقیقات است و نه بیشتر.

اتفاقات احتمالی در آینده: انتظار می‌رود که آقای ترامپ در دیوان عالی به درخواست تحویل اظهارنامه‌های مالیاتی خود اعتراض کند. پرونده شاید در آنجا به سرانجام برسد.

برای آقای ترامپ وضعیت مخاطره آمیز و جدی است.

جاناتان ترلی، استاد حقوق در دانشگاه جورج واشنگتن، به بی‌بی‌سی گفت که “مهمترین تحقیقات کیفری جاری به سوابق بانکی و مالیاتی او مربوط می‌شوند. ولی هنوز معلوم نیست که آیا جرمی اتفاق افتاده است یا نه.”

آقای ونس برای پیشبرد تحقیقات خود به اظهارنامه‌های مالیاتی آقای ترامپ نیاز دارد و تنها در صورت دستیابی به آن‌ها معلوم خواهد شد که این پرونده به دادگاه خواهد رفت یا نه.

۳. تحقیق درباره تخلفات املاک و مستغلات

چیزهایی که می‌دانیم: لتیشیا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک، نیز مرتبا برای آقای ترامپ مشکل‌ساز بوده است.

مایکل کوهن سال پیش در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا شهادت داد
مایکل کوهن سال پیش در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا شهادت داد

خانم جبمز از مارس ۲۰۱۹ تحقیقی حقوقی را هدایت کرده است که هدفش بررسی تخلفات احتمالی سازمان ترامپ در بخش املاک و مستغلات است.

ریشه این تحقیق نیز به آقای کوهن بازمی‌گردد که در فوریه ۲۰۱۹ به کنگره گفته بود که آقای ترامپ از یک طرف ارزش املاک تحت تملکش را زیاد نشان داده بود تا وام بیشتری روی آن‌ها بگیرد و از طرف دیگر کم نشان داده بود تا مالیات کمتری پرداخت کند.

در پی شهادت آقای کوهن، خانم جیمز خواهان دریافت اطلاعات درباره امپراتوری تجاری آقای ترامپ شد. او نیز مانند آقای ونس مجبور شده است برای گرفتن این اطلاعات وارد دعاوی قضایی شود.

اریک ترامپ، معاون اجرایی سازمان ترامپ و پسر رئیس‌جمهور، او را به “خصومت سیاسی” متهم کرده است. با این حال، وقتی در ماه اکتبر برای مصاحبه به دفتر دادستانی فراخوانده شد، مخالفتی نکرد.

لتیشیا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک
پسر دونالد ترامپ لتیشیا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک را به خصومت سیاسی متهم کرده است

اتفاقات احتمالی در آینده: خانم جیمز برای پیشبرد تحقیقات به اطلاعات و شهادت‌های بیشتری نیاز دارد.

آقای ترامپ وقتی که در قدرت بود اینگونه استدلال می‌کرد که وقتی برای دعاوی قضایی ندارد. اما دیگر نمی‌تواند از این بهانه استفاده کند. خانم جیمز می‌تواند احترام کمتری برای آقای ترامپ قائل شود و برای بازجویی تحت سوگند به او فشار بیاورد، عین کاری که با پسرش کرد.

آقای آلونسو می‌گوید که “دادگاه‌ها عمدتا با خوانده‌ای که رئیس‌جمهور است کنار می‌آیند، مثلا در زمان‌بندی جلسات و غیره. اما وضعیت یک شهروند عادی چنین نخواهد بود.”

در صورت کشف مدارک تخلف، تحقیقات حقوقی این‌چنینی می‌تواند به جرایم مالی منجر شود. و کشف مدارک می‌تواند به شروع تحقیقات کیفری نیز بیانجامد.

۴. درآمدهای نامشروع

چیزهایی که می‌دانیم: منظور از درآمدهای نامشروع سود، مزایا و به طور کلی دستاوردهایی است که ناشی از شغل و مناصب دولتی باشد. اما این چه ربطی به آقای ترامپ دارد؟

هتل آقای ترامپ در واشنگتن اغلب صحنه تجمعات مخالفان او بوده است
هتل آقای ترامپ در واشنگتن اغلب صحنه تجمعات مخالفان او بوده است

او به نقض قوانین مربوط به “درآمدهای نامشروع” در دوره ریاست‌جمهوری خود متهم شده است. این قوانین در قانون اساسی آمریکا درج شده‌اند و تحت عنوان بندهای درآمد نامشروع شناخته می‌شوند.

طبق یکی از این بندها، مقامات فدرال، از جمله رئیس‌جمهور، باید از کنگره پیش از دریافت پول از کشورهای خارجی اجازه بگیرند.

در سه پرونده حقوقی مختلف ادعا شده است که آقای ترامپ چنین اجازه‌ای نگرفته است. در یکی از این پرونده‌ها به اقامت مقامات خارجی در هتل بین‌المللی ترامپ در واشنگتن به عنوان تخلف احتمالی اشاره شده است.

آقای ترامپ با استهزاء “این بندهای ساختگی درآمدهای نامشروع” مدعی شده است که رئیس‌جمهورهای دیگر نیز درآمدهای مشابهی داشته‌اند.

اتفاقات احتمالی در آینده: کارشناسان حقوقی می‌گویند که این پرونده‌ها احتمالا یا به جایی نخواهند رسید یا اصلا توسط دادگاه‌ها بررسی نخواهند شد. دیوان عالی یکی از این پرونده‌ها را که توسط دموکرات‌های کنگره تشکیل شده بود رد کرده است.

آقای ترلی، کارشناس قانون اساسی، می‌گوید “بعید است که درآمدهای نامشروع دلیلی برای برخورد قضایی باشد. اهمیت این پرونده‌ها صرفا به خاطر حضور آقای ترامپ در کاخ سفید بود و با خروج او از قدرت عمدتا به موضوع بحث‌های نظری تبدیل خواهند شد.”

۵. پرونده‌های سوء رفتارهای جنسی

چیزهایی که می‌دانیم: آقای ترامپ از طرف چندین خانم به سوء رفتار جنسی متهم شده است و ادعاهای آن‌ها دوره‌ای طولانی را در بر می‌گیرد. آقای ترامپ تمامی این اتهامات را تکذیب کرده است و می‌گوید چیزی جز “اخبار جعلی”، تهمت سیاسی و توطئه نیستند.

الیزابت جین کرول
الیزابت جین کرول آقای ترامپ را به تجاوز متهم کرده

خیلی از شاکیان پیش از پیروزی آقای ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ پا پیش گذاشته بودند. آقای ترامپ قول داده بود که از همه آن‌ها شکایت کند، اما فعلا که چنین نکرده است.

در عوض، بعضی از این زنان از او شکایت کرده‌اند. دو نفرشان می‌گویند که آقای ترامپ با دروغگو خواندنشان به آن‌ها افترا زده است و به همین خاطر به دادگاه مراجعه کرده‌اند.

جین کرول، ستون‌نویس قدیمی مجله ال، یکی از آن‌ها است. او آقای ترامپ را متهم کرده است که در سال‌های دهه ۱۹۹۰ در اتاق پرو یکی از فروشگاه‌های چندمنظوره منهتن به او تجاوز کرده است. آقای ترامپ این اتهام را رد می‌کند و حاضر به پذیرفتن اتهام افترا نیز نیست.

سامر زروس
سامر زروس (سمت چپ) پیش از انتخابات دور پیش، یکی از زنانی بود که آقای ترامپ را به سوء رفتار جنسی متهم کرد

در این پرونده، خانم کرول ادعا کرده است که صحبت‌های آقای ترامپ راجع به عدم تجاوز به او به این خاطر که “از آن نوع زنانی نیست که من دوست داردم” افتراآمیز است. او در شکایت خود خواهان غرامت نامعلومی شده است و از آقای ترامپ خواسته است که حرف‌های خود را پس بگیرد.

این پرونده تا پیش از دخالت وزارت دادگستری در ماه سپتامبر به نظر ساده می‌رسید، اما این وزارتخانه سعی کرد ایالات متحده را به عنوان خوانده به جای آقای ترامپ بنشاند.

در نهایت یکی از قضات فدرال علیه این وزارتخانه رای داد و گفت که “این ادعاها هیچ ربطی به امور رسمی ایالات متحده ندارد”.

اتفاقات احتمالی در آینده: این پرونده حالا می‌تواند جلو برود و وکیلان خانم کرول حق دارند برای جمع‌آوری مدرک اقدام کنند.

برای مثال، آن‌ها می‌توانند خواستار تحقیق درباره وجود دی‌ان‌ای آقای ترامپ روی لباسی شوند که خانم کرول می‌گوید آن روز به تن داشت. آن‌ها برای این کار به نمونه دی‌ان‌ای آقای ترامپ نیاز دارند.

شکایت دیگری که توسط سامر زوروس، یکی از شرکت‌کنندگان سابق برنامه تلویزیونی “کارآموز” آقای ترامپ، به اتهام افترا در دادگاه مطرح شده است نیز شاید به همین سرنوشت دچار شود.

خانم زوروس می‌گوید که وقتی در سال ۲۰۰۷ برای صحبت راجع به کار در هتلی در بورلی هیلز پیش آقای ترامپ رفته بود مورد تعرض جنسی او قرار گرفت.

آقای ترامپ با “ساختگی” خواندن این اتهام آن را رد کرد و خانم زوروس را متهم کرد که دنبال معروف شدن است. خانم زوروس سپس در سال ۲۰۱۷ از او به خاطر افتار شکایت کرد و خواستار غرامتی به ارزش حداقل ۳ هزار دلار شد.

آقای ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری خود تلاش کرد تا این پرونده مختومه اعلام شود. نظر وکیلان او بر این بود که او به عنوان رئیس‌جمهور در برابر شکایت‌هایی که در دادگاه‌های ایالتی مطرح می‌شود مصونیت دارد.

باربارا مک‌کواد، استاد حقوق در دانشگاه میشیگان، به بی‌بی‌سی گفت که “این استدلال روز ۲۰ ژانویه کاملا بی‌ارزش می‌شود. بعد از آن ما وارد مرحله کشفیات پرونده می‌شویم و شاید پیشرفتی حاصل شود.”

۶. شکایت مری ترامپ

چیزهایی که می‌دانیم: در اولین جمله شکایت مری ترامپ از عمویش دونالد ترامپ آمده است که “کلاه‌برداری صرفا یک کسب‌وکار خانوادگی نبود – یک سبک زندگی بود.”

مری ترامپ در کتاب خود عموی خود را "خطرناک ترین مرد جهان" می خواند
مری ترامپ در کتابش عموی خود را “خطرناک ترین مرد جهان” می‌خواند

مقدمه‌ای تحقیرآمیزتر از این بعید است پیدا شود و بازتابی از خصومت مندرج در کتاب خاطرات جدید خانم ترامپ است. او در این کتاب می‌گوید عمویش تهدیدی برای زندگی همه آمریکایی‌ها است و او را به خاطر “خودپرستی” ملامت می‌کند.؟

این اختلاف خانوادگی شدیدا شخصی است و شکایت خانم ترامپ که در ماه سپتامبر به دادگاه ارائه شد آینه تمام‌نمای همین خصومت است.

او در این پرونده آقای ترامپ و دو تن از خواهران و برادرانش را به سرقت ارث او و فشار آوردن به او برای واگذار کردن سهامش در کسب‌وکار خانوادگی متهم می‌کند.

وقتی فرد ترامپ جونیور، پدر خانم ترامپ و برادر بزرگتر رئیس‌جمهور، در سال ۱۹۸۱ درگذشت، سهم قابل توجهی از کسب‌وکار خانوادگی به رسید. او در آن زمان ۱۶ ساله بود.

به گفته این شکایت، آقای ترامپ و دیگر خواهران و برادران “متعهد شدند” تا بر سهم خانم ترامپ “نظارت کنند”.

اما به گفته این شکایت “آن‌ها دروغ گفتند. آن‌ها به جای محافظت از منافع مری با طراحی و اجرای برنامه‌ای پیچیده پول‌های او را بالا کشیدند، کلاه‌برداری خود را مخفی کردند، و به او راجع به ارزش واقعی ارث دروغ گفتند.”

این شکایت خواهان پرداخت حداقل ۵۰۰ هزار دلار خسارت شده است.

اتفاقات احتمالی در آینده: کاخ سفید گفت که کتاب خانم ترامپ پر از “کذبیات” است، اما آقای ترامپ هنوز پاسخی به این شکایت نداده است.

You may also like...

free shop sigara perabet giris youwin giriş burun dolgusu casino siteleri supertotobet giriş casinoslot bahisnow Bedava bonus 1xbet bedava bonus veren siteler canlı bahis siteleri güvenilir bahis siteleri amqsports.com bettingforward.com tipobet tipobet365 Rulet bonus veren siteler batman escort ankara escort eryaman escort etimesgut escort sex hatlari porno izle turbanlı porno porno izle bodrum escort istanbul escort buca escort osmaniye escort tokat escort rize escort