وکیل فریبا عادلخواه: موکلم از زندان آزاد شده اما مشخص نیست چه زمانی می‌تواند ایران را ترک کند

2

او در ادامه در خصوص پرونده این استاد دانشگاه گفت: «از نظر قانونی پرونده وی تکمیل شده و نباید مشکلی برای خروج از کشور وجود داشته باشد، اما به هر حال این موضوع باید بررسی شود. در نتیجه فعلا مشخص نیست این مسئله چقدر طول می‌کشد.»

عادلخواه از زمان بازداشت در سال ۲۰۱۹ در زندان حضور داشت. او یکی از هفت تبعه فرانسوی است که در طی سالهای اخیر در ایران بازداشت شده‌اند. موضوعی که روابط میان تهران و پاریس را تیره‌تر کرده است.

مقام‌های قوه قضائيه در سال ۲۰۲۰ فریبا عادلخواه را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۵ سال زندان محکوم کردند. او بعدتر مدتی به حبس خانگی منتقل شد اما در ژانویه بار دیگر به زندان بازگردانده شد.

آقای کرمانی در گفتگو به رویترز گفته که جمعه شب با او صحبت کرده و حال او خوب بوده است. او همچنین به نقل از خانم عادلخواه افزود: «او می‌گوید درست مثل هر زندانی که از زندان آزاد می‌شود و دوران محکومیتش به اتمام می‌رسد، خوشحال است.»

خانم عادلخواه و وکیل او همواره اتهامات وارد شده را رد کرده‌اند. فرانسه هم این اتهامات را پرونده‌سازی سیاسی خوانده و بارها خواستار آزادی این استاد دانشگاه پاریس شده بود.

در سال‌های اخیر، سپاه پاسداران ایران ده‌ها شهروند دوتابعیتی و خارجی را عمدتا به اتهامات جاسوسی و امنیتی بازداشت کرده است.

گروه های حقوق بشر، ایران را متهم کرده اند که از طریق این دستگیری‌ها تلاش می‌کند از کشورهای دیگر امتیاز بگیرد. ایران که تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد، این مسئله را اتهامی واهی می‌خواند.