منتقدان می‌گویند برنامه آقای بایدن برای توزیع واکسن کرونا به اندازه کافی بزرگ و وسیع نیست

یکی از مقام‌های کاخ سفید با انتقاد از دولت دونالد ترامپ گفته که در زمینه توزیع واکسن‌های کوید-۱۹ «محدود» و همراه با «بی‌برنامه» بوده است.

«ران کلین»، رئیس دفتر جو بایدن، گفته که دولت فدرال آمریکا هیچ برنامه‌ای برای توزیع واکسن در سراسر آمریکا نداشته است.

رئیس جمهوری جدید آمریکا که چهارشنبه هفته پیش کارش را آغاز کرد، به مردم این کشور وعده داده که در یکصد روز اول صد میلیون دوز واکسن کرونا در کشور توزیع شود.

مبتلایان به کوید-۱۹ در آمریکا حالا از مرز ۲۵ میلیون نفر گذشته‌اند.

مرگ حدود ۴۱۷ هزار و پانصد نفر در آمریکا به ابتلا به ویروس کرونا نسبت داده شده است. در هفته‌های اخیر، تعداد کسانی که بر اثر این ویروس جانشان را از دست می‌دهند در روزهایی از چهار هزار نفر گذشته است.

آقای بایدن در روزهای اول کاری خود، تعداد زیادی حکم حکومتی امضا کرده است که بخشی از آنها به مبارزه با ویروس کرونا اختصاص دارد. او دستور افزایش آزمایش کرونا و تسریع استفاده از واکسن‌های کوید موجود را صادر کرده است. آقای بایدن از آمریکایی‌ها خواسته که از ماسک استفاده کنند و هشدار داده که وضعیت بدتر می‌شود.

بسیاری از دولت آقای ترامپ انتقاد کرده‌اند که واکسن‌های کرونا را به خوبی توزیع نکرده‌اند.

بنا به آنچه که مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا گزارش کرده حدود ۴۱ میلیون دوز واکسن تا روز شنبه در این کشور توزیع شده اما فقط حدود ۲۰ میلیون و پانصد هزار دوز به مردم تزریق شده است.

آقای کلین که با شبکه ان‌بی‌سی گفت‌وگو می‌کرد درباره توزیع واکسن کوید چنین گفت: «تقریبا هیچ برنامه‌ای برای توزیع خارج از خانه سالمندان و بیمارستان وجود نداشت.» او گفت که دولت جدید سعی کرده این مشکل را حل کند.

وضعیت کرونا در آمریکا

بنا به آمار دانشگاه جانز هاپکینز، بیش از ۲۵ میلیون نفر در آمریکا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

در ماه‌های اخیر و بعد از جشن شکرگزاری و کریسمس در آمریکا، میزان مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور افزایش یافت.

با تمام شدن واکسن‌های ایالت نیویورک، نوبت واکسن بسیاری لغو شده است
توضیح تصویر،با تمام شدن واکسن‌های ایالت نیویورک، نوبت واکسن بسیاری لغو شده است

تعداد مبتلایان در بیمارستان‌ها در ماه‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است اما به نظر می‌رسد که تعداد مبتلایان روزانه در حال کاهش است.

دکتر آنتونی فاوچی، متخصص بیماری‌های عفونی در روز پنجشنبه گفت که به نظر می‌رسد ابتلا به بیماری اخیرا روند صعودی ندارد.

با این حال او هشدار داد که کشور همچنان در «موقعیتی بسیار جدی» قرار دارد.

یکی از نگرانی‌های عمده مقام‌های بهداشتی آمریکا این است که گونه‌های جدید ویروس کرونا، سرعت ابتلا را در کشور افزایش دهد.

این گونه جدید، سریع‌تر از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و نخستین بار در بریتانیا کشف شده است. حالا گزارش‌ها حاکی از این است که این گونه در ۲۰ ایالت آمریکا هم دیده شده‌اند.

دولت برای مبارزه با ویروس چه کرده است؟

آقای بایدن تا به حال حکم‌های زیادی برای مبارزه با ویروس صادر کرده است. در عین حال او از کنگره خواسته تا با تصویب یک بسته کمکی به ارزش یک تریلیون و نهصد میلیارد دلار به او اجازه دهد کمک‌ها به مردم را افزایش دهد.

گروهی از جمهوری‌خواهان که به صورت سنتی مخالف افزایش بدهی‌های دولت هستند با این برنامه مخالفت کرده‌اند.

دو شرکت فایزر و مادرنا، وعده داده‌اند که دویست میلیون دوز واکسن کرونا را تا ماه مارس به آمریکا برسانند. دکتر فاوچی هم گفته که احتمالا در هفته‌های آتی، استفاده از واکسن «جانسون اند جانسون» هم مورد تایید اضطراری قرار می‌گیرد.

دکتر فاوچی که حالا مشاور ارشد رئیس جمهوری جدید آمریکا شده، می‌گوید اگر تا پایان تابستان بین هفتاد تا هشتاد و پنج درصد از آمریکایی‌ها واکسینه شوند، حتما در فصل پاییز زندگی تقریبا معمولی می‌شود.

او گفت که این به معنی بازگشت کامل به شیوه سابق زندگی نیست، اما آنقدری خواهد بود که از فشار بر مردم بکاهد