پادشاه سوئد می‌گوید این کشور در مقابله با کرونا ناموفق بوده

کارل گوستاو شانزدهم پادشاه سوئد گفته بسیاری از مردم جان خود را از دست داده‌اند و کشور نتوانسته است به آنها کمک کند.

او این مساله را بسیار ناراحت کننده خوانده است.

پادشاه سوئد همچنین گفت مردم سوئد تحت شرایط دشوار، رنج زیادی دیده‌اند.

پادشاه سوئد به ابراز نظر صریح مشهور نیست، اما در بازدید اخیر از یک یک بیمارستان، او و ملکه این کشور فقدان هرگونه دستورالعمل برای مردم به منظور زدن ماسک را زیر سوال بردند.

وبسایت سلطنتی پیام ویژه‌ای را برای کسانی که با این همه‌گیری دست و پنجه نرم می‌کنند، ارسال می‌کند و در این پیام می‌گوید پادشاه و خانواده سلطنتی چقدر عمیقا از تلاش‌های مردم قدردانی می‌کنند.

سوئد یکی از معدود کشورهای اروپایی است که هیچ‌گاه قرنطینه سراسری اعمال نکرده است و اکثریت مردم سوئد، خود داوطلبانه محدودیت‌هایی نظیر فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنند.

با این حال، در اوایل این هفته، از مدارس سراسر منطقه استکهلم خواسته شد که برای اولین بار به آموزش از راه دور برای افراد ۱۳ تا ۱۵ ساله بپردازند. این اقدام در پاسخ به افزایش موارد ابتلا به کرونا صورت گرفت.

پیش از این در هفتم دسامبر هم تصمیم سراسری برای آموزش افراد بالای ۱۶ سال از راه دور گرفته شد.

از روز دوشنبه هم توصیه‌های جدید مربوط به رعایت فاصله اجتماعی در سراسر کشور برای دوره کریسمس به اجرا درآمد ، که جایگزین دستورالعمل‌های مشابه خاص منطقه‌ای شد.

به سوئدی‌ها توصیه شده حداکثر با هشت نفر ملاقات کنند، در صورت امکان در فضای باز جمع شوند و از سفر با قطار یا اتوبوس خودداری کنند.

ممنوعیت رسمی اجتماعات عمومی بیش از هشت نفر همچنان پابرجااست که بر رویدادهایی مانند کنسرت ، مسابقات ورزشی و تظاهرات تأثیر می‌گذارد.

این کشور تقریبا ۳۵۰ هزار مورد ابتلا به کرونا و بیش از 7800 مرگ ناشی از آن را داشته استژسوئد

“اقدامات داوطلبانه”

آندرس تگنل، اپیدمیولوژیست دولتی سوئد، در ماه نوامبر یک استراتژی را تشریح کرد که به ترکیبی از اقدامات قانونی و داوطلبانه متکی است.

او به بی‌بی سی‌گفت با توجه به شرایط سوئد، “این استراتژی است که ما واقعاً معتقدیم بهترین ترکیب است”.

براساس یک گزارش رسمی که اوایل این هفته منتشر شد، این استراتژی در تلاش برای محافظت از افراد در خانه‌های سالمندان شکست خورد. دولت سوئد مسئولیت این اقدام را پذیرفته است .

دولت سوئد می‌گوید، بیش از ۹۰٪ از مرگ ناشی از کرونا مربوط به افراد ۷۰ ساله و بالاتر بوده است و تقریبا نیمی از مرگ ناشی از کرونا در خانه‌های سالمندان بوده است.

آقای تگنل گفت آژانس تحت سرپرستی او (آژانس بهداشت عمومی سوئد) مسئولیتی در جهت هدایت سیستم مراقبت از سالمندان ندارد و افزود همه ذینفعان برای اطمینان از آلوده نشدن سالمندان باید برای بهبود وضعیت کمک کنند.

او روز چهارشنبه به رادیو سوئد گفت: فکر می‌کند سوئد در محافظت از افراد مسن بهتر شده است و هیچ کشوری به طور کامل در این زمینه موفق نبوده است – حتی آلمان در حال حاضر ضربه سختی بر اثر شیوع کرونا دیده است.

همچنین گفته می‌شود سوئد یکی از بالاترین سرانه مرگ و میر ناشی از کرونا را در جهان دارد و میزان جان‌باختگان بر اثر این بیماری بیشتر از مجموع تلفات ناشی از کرونا در بقیه کشورهای شمال اروپاست.

این امر منجر به انتقاد نروژ، دانمارک و فنلاند، همسایگان این کشور، شده است که معتقدند رویکرد کمتر سختگیرانه سوئد، اقدامات آنها را هم به خطر انداخته است.

استفان لوفون، نخست وزیر سوئد روز سه‌شنبه، همچنین گفت که احساس می‌کند بسیاری از کارشناسان موج دوم را دست کم گرفتند.

وی در مصاحبه با روزنامه آفتنبلدت گفت: “من فکر می‌کنم بیشتر کارشناسان چنین موجی را پیش‌بینی نمی‌کردند در عوض آنها بیشتر بر روی جهش‌های مختلف ویروس تمرکز کرده بودند.