گروه‌هایی از مردم در روزهای گذشته در چندین ولایت با گرفتن سلاح در کنار نیروهای دولتی قرار گرفتند

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان امروز (دوشنبه، هفتم سرطان/تیر) در نشست علنی خود خواستار قانونمند شدن نیروهای “خیزش مردمی” شدند که در روزهای گذشته در بیشتر از ۱۵ ولایت مسلح شدند و حمایت خود را از نیروهای دولتی علیه طالبان اعلام کردند.

در نشست امروز مجلس تصویب شد که کمیسیون امنیتی و دفاعی مجلس نمایندگان برای ساماندهی این نیروها طرحی را آماده و به مجلس برای تصویب ارائه کند.

میر رحمن رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان در نشست امروز با ابراز تاسف از سقوط ولسوالی‌ها گفت که این روند باعث وارد شدن خسارت جانی و مالی هنگفت برای مردم عادی شده است و هزاران نفر را آواره کرده است.

او از نمایندگان مجلس خواست که دلیل سقوط ولسوالی‌ها را بررسی و طرحی را آماده کنند که در هماهنگی با نیروهای امینتی از این کار جلوگیری شود.

صدیق احمد عثمانی، نماینده مردم پروان در مجلس درباره دلیل سقوط ولسوالی‌ها بدست طالبان گفت، از تجاربی که در ولایت پروان بدست آورده، “طالبان قدرتمند نیستند”، قدرتمندی طالبان در ناتوانی و کمبود نیروهای امنیتی در این ولسوالی‌ها است.

او گفت که برای تقویت نیروهای امنیتی دراین محل‌ها باید نیرو از محل استخدام شوند. به گفته او نهادهای امنیتی با این نوع استخدام مخالفت کرده و “دلایل غیر موجه ” ارائه می‌کنند. به گفته او اگر ولسوالی‌ها تقویت شود خطر جدی وجود ندارد. “طالبان اکثر مردم محلی هستند، توان و قدرت زیادی ندارند.”

نماینده پروان درباره نیروهای “خیزش مردمی” گفت که این خیزش‌ها در مناطق صدق می‌کند که توسط طالبان تصرف شده و مردم علیه آنان خیزش می‌کنند. به گفته او، توزیع سلاح به خیزش‌های مردمی در مناطقی که تحت کنترل طالبان نیست، غیرموجه است. این نیروها باید در ساختار نیروهای امنیتی جذب شوند تا روند تامین تجهیزات و امکانات برای این نیروها مشخص باشد.

افغانستان
در شماری از ولایت‌ها زنان نیز به این روند پیوسته بودند

کمال ناصر اصولی، یکی دیگر از نمایندگان مجلس نیز در این نشست گفت که ایجاد نیروهای “خیزش مردمی” نباید زیر نظر کسانی باشد که جنگ‌ها را دامن می‌زنند و باید زیر نظر نیروهای امنیتی باشد.

در نشست امروز نمایندگان از طالبان خواستند که با گفتگو به جنگ در این کشور پایان دهند ولی برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان نیز به مدت چند ثانیه به پا ایستادند.

نمایندگان خواستار اجماعی سیاسی در صفوف نیروهای دولتی شدند و فرصت بیش آمده را برای ایجاد صلح در این کشور مهم خواندند.

افغانستان
قرار است مجلس طرحی برای قانونمند شدن نیروهای خیزش مردمی آماده کند

نمایندگان معتقد بودند که طالبان نباید مغرور دستاوردهای روزهای گذشته شوند و اگر طالبان دولت را سقوط بدهند، جنگ داخلی در این کشور شعله ور خواهد شد.

شماری از نمایندگان نیز معتقد بودند که دلیل سقوط ولسوالی‌ها نیز این است که نیروهای نظامی به اندازه‌ای که دولت آمار می‌دهد در محل خدمت حضور ندارند و باید ارزیابی لازم از آنها صورت گیرد.

تصرف چند ولسوالی جدید

گروه طالبان اعلام کرده که ولسوالی مقر، خواجه عمری و واغز ولایت غزنی را تصرف کرده‌اند. منابع دولتی نیز گفته که نیروهای امنیتی از محل‌ها عقب نشینی کرده‌اند.

مقام های محلی در ولایت بدخشان گفته که حملات تهاجمی طالبان را که قصد تصرف ولسوالی‌های جرم، بهارک، تگاب و کشم بدخشان را داشتند، عقب زده است.