در پی واکنش‌ چند مقام جمهوری اسلامی به انتشار عکس سفرای روسیه و بریتانیا برای یادآوری کنفرانس تهران در سال ١٣٢٢، سفارت روسیه در پیامی شبیه به عذرخواهی گفت که هدف «جریحه‌دار کردن احساسات ملت ایران» نبوده است.

ساعتی بعد خبر رسید که وزارت خارجه ایران سفیر روسیه و سفیر بریتانیا را برای ادای توضیح فراخوانده است.

سفارت روسیه با تاکید بر این که عکس مذکور «محتوای ضد ایرانی ندارد» در پیام خود توضیح داده بود که این عکس تنها برای «ادای احترام به تلاش‌های مشترک دولت‌های متحد علیه نازیسم در طول جنگ جهانی دوم» بوده است.

سفارت روسیه روز پنج‌شنبه، ۲۱ مرداد، یک روز پس از واکنش چند مقام ایرانی به انتشار این عکس در صفحه خود در توییتر، این واکنش‌ها را «مبهم» خوانده و گفت که این عکس محتوای «ضد ایرانی» ندارد و قرار نبوده که موجب آزردگی خاطر مردم ایران شود.

در ادامه این توییت ایران به عنوان کشور «دوست» و «همسایه» نام برده شده و بر «تداوم تقویت روابط مبتنی بر احترام متقابل» تاکید شده است.

انتشار عکسی از دیدار لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران با رئیس جدید نمایندگی دیپلماتیک بریتانیا در ایران در صفحه توییتر سفارت فدراسیون روسیه در جمهوری اسلامی در روز چهارشنبه، ۲۰ مرداد واکنش‌هایی را از سوی مقامات ایران به دنبال داشت.

در این عکس، سفیر روسیه در ایران، در کنار رئیس جدید نمایندگی دیپلماتیک بریتانیا در ایران و یک صندلی خالی بر بالای پله‌های ورودی ساختمان سفارت روسیه دیده می‌شود.

در توضیح این عکس در توییت سفارت روسیه که روز چهارشنبه منتشر شد، آمده بود که عکس دیدار این دو مقام روسیه و بریتانیا در «راه‌پله تاریخی» سفارت روسیه، جایی که کنفرانس ۱۹۴۳ تهران برگزار شد، گرفته شده است.